Blog

10.05.2022

Ciężar właściwy

W artykule znajdziesz:

Ciężar właściwy

Zasadniczymi składnikami perydotytów i piroksenitów są oliwin i pirokseny. Struktura perydotytów jest różna (od drobno - do gruboziarnistej), barwa przeważnie ciemna, często zielonawa lub zielono- czarna. Skały te odznaczają się małą zawartością krzemionki, glinki i alkaliów, wysoką natomiast zawartością magnezu i żelaza. Ciężar właściwy wynosi 3 - 3,45. Perydotytom podobnie jak gabrom towarzyszą często złoża kruszców. Wskutek metamorfozy perydotyty przechodzą w serpentynity (program uprawnienia budowlane na komputer).

Każda magma, która w pewnych określonych warunkach utworzyła skały głębinowe, w innych warunkach przedostając się na powierzchnię bądź pod powierzchnię ziemi zastygła, tworząc skały wylewne o strukturze porfirowej, półkrystalicznej lub szklistej. Do najważniejszych skał wylewnych należą: porfiry kwarcowe, liparyty, porfiry, trachity, andezyty, diabazy, melafiry, bazalty i pikryty (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Skład mineralogiczny tych skał odpowiada granitom (zawartość krzemionki 66-^70%), struktura porfirowa - półkrystaliczna. Porfiry kwarcowe i liparyty występują jako pokrywy, strumienie i żyły skalne. W zbitym, szarym, żółtawym lub brunatnoczerwonym cieście skalnym rozmieszczone są większe kryształy ortoklazu i kwarcu. W cieście skalnym można rozpoznać pod mikroskopem drobnoziarniste minerały, tzw. ,.granitowe"; niekiedy jednak ciasto skalne wykazuje budowę szklistą (witrofiry) lub częściowo krystaliczną, częściowo szklistą. Porfiry kwarcowe różnią się od liparytów wiekiem geologicznym; porfiry kwarcowe są starsze (paleozoicum), liparyty zaś młodsze (trzeciorzędowe i późniejsze). Porfiry kwarcowe i liparyty dostarczają dobrego kruszywa drogowego i kolejowego oraz materiałów brukowych (uprawnienia budowlane).

Porfiry są to skały wylewne starsze, powstałe z magmy sjenitowej; barwę mają czerwoną do brunatnej. Tworzą pokrywy, strumienie, a takie żyły skalne. Porfiry mają oddziełność najczęściej płytową. Zawartość krzemionki w porfirach wynosi 55-67%. Ciężar właściwy 2,5 t-2,6. Porłiry występują w licznych odmianach. W technice mają takie samo zastosowanie, jak i porfiry kwarcowe (program egzamin ustny).

Wytrzymałość na ściskanie

Są to skały wylewne młodsze powstałe również z magmy sjenitowej. W szorstkim nierównym ciaście skalnym, barwy jasnej lub ciemnoszarej, żółtawej lub czerwonawej, znajdują się większe kryształy ortoklazu (sanidyny) oraz niewielkie ilości biotytu, hornblendy lub augitu. Trachity dosLarczają dobrego materiału budowlanego, który można łatwo obrabiać. Dzięki swej chropowatości trachity dobrze wiążą się z zaprawą. Trachity jednak wskutek dużej ilości spękanych kryształów ortoklazu (samidynu) są mało wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych (opinie o programie).

Starsze porfiiyty i młodsze andezyty są to skały wylewne odpowiadające dicrytom zwykłym. Porfiryty i andezyty składają się z pla- gioklazu kwaśnego, hornblendy, augitu i biotytu. Skały te mają strukturę porfirową z jasnoszarym lub czerwonawym ciastem skalnym (andezyty). Porfiryty tworzą zazwyczaj masy zbite ciemnoszare aż do czarnych, ciemnozielone lub brunatne. Zależnie od przeważającej ilości czy też samodzielnego występowania któregoś z ciemnych składników, rozróżniamy porfiryty i andezyty: hornblendowe, augitowe lub biotytowe. Ciężar właściwy porfirytów i andęzytów wynosi 2,3-h2,7. Wytrzymałość na ściskanie 1200-i-1400 kG/cm-; zawartość krzemionki 60T-70% (segregator aktów prawnych).

Starsze porfiryty kwarcowe i młodsze dacyly są to skały wylewne odpowiadające diorytom kwarcowym. Pod względem składu mineralogicznego różnią się od portirytów i andęzytów zawartością kwarcu. Struktura i cechy wytrzymałościowe analogiczne.

Są to skały wylewne, utworzone z magmy gabrowej. Wiążą się one bezpośrednio z niektórymi andezytami i porfirytami, zwłaszcza augilewymi. Składają się z plagioklazu zasadowego i augitu z dużą domieszką związków żelaza, najczęściej oliwinu. Zawartość krzemionki wynosi 40 -r- 52%. Barwa tych skał ciemna (czarna lub czarnoszara), przy wietrzeniu brunatna lub zielona. Bazalty są to skały młodsze (okres kredowy i trzeciorzędowy); melafiry (okres karboński i permski), diabazy jeszcze starsze (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami