Blog

25.07.2022

Ciężki wypadek

W artykule znajdziesz:

Ciężki wypadek

Tłumaczyć to sobie można tym, że każdy robotnik zdaje sobie należycie sprawę z niebezpieczeństwa grożącego przy rozsadzaniu skał oraz przy obchodzeniu się z materiałami wybuchowymi i zachowuje sam z siebie potrzebne środki ostrożności. Jest to zresztą, objaw zauważony również w innych niebezpiecznych gałęziach przemysłu np. w przemyśle elektrycznym, przy pracy z prądami wysokiego napięcia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Odwrotnie więc można by wnosić, że znaczna część innych wypadków powstaje wskutek nieświadomości lub lekceważenia małego niebezpieczeństwa, które w skutkach może niekiedy dać ciężki wypadek okaleczenia. Wynika stąd dalszy logiczny wniosek, że przez pouczanie, odpowiednią propagandę i należyty nadzór liczbę tych wypadków można bardzo znacznie zmniejszyć (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W tym też kierunku rozwijana była główna praca Kierownika Służby Bezpieczeństwa Pracy, której środkami są: rozpowszechnianie zasad bezpieczeństwa pracy, pouczanie i szkolenie załóg przez:

  1. Zakładanie kół bezpieczeństwa pracy przy każdym kamieniołomie i szkolenie instruktorów bezpieczeństwa pracy.
  2. Częste odwiedzanie i kontrolowanie kamieniołomów przez Kierownika B. P. oraz okresowe konferencje z kierownikami kamieniołomów.
  3. Pogadanki dla robotników, dostarczanie materiałów propagandowych w postaci ulotek, plakatów, broszur, wywieszek itp. Wreszcie:

Opracowywanie i wydawanie przepisów i kart bezpieczeństwa pracy dla poszczególnych działów w kamieniołomach i załączonych z nimi zakładów pracy, oraz rysunków technicznych zabezpieczeń (uprawnienia budowlane). Poza tym organizowane były kursy pierwszej pomocy P. C. K., kursy dla zatrudnionych przy wykonywaniu robót strzałowych i specjalne kursy bezpieczeństwa pracy. Celem szybkiego zapobieżenia najczęstszym wypadkom, jakimi były urazy oczu, urazy dłoni tropień) na skutek odbitu od nieodpowiednich trzonków narzędzi i urazy rąk przez odłamki, wyślizg narzędzi itp. zastosowano następujące środki zaradcze (program egzamin ustny).

Małe pole widzenia

Bezpośrednim zabezpieczeniem oczu od odprysków kamieni i narzędzi podczas pracy są okulary ochronne. Prócz niechęci ze strony robotników do używania okularów ze względu na potrzebę przyzwyczajenia się do nich, grała dużą rolę w niestosowaniu ich przy pracy również wadliwa ich konstrukcja (opinie o programie).

Uciskały one twarz przy noszeniu, miały małe pole widzenia itd., wynikiem czego było noszenie rozdawanych okularów jako ozdoby na czapkach. Niechęć do noszenia okularów zwalczona została przez odpowiednie pouczanie i należyty nadzór, a wadliwa konstrukcja okularów przez dokładne przestudiowanie istniejących wzorów. Zastosowane zostały z dobrym wynikiem następujące typy: 1. Zwykłe (zakładane na uszy) w oprawie niklowej pod 1) tylko z bocznymi ochronami z siatki drucianej, j. w. tylko z bocznymi ochronami ze skóry.

Podobne do powyższych są przyjęte przez „Wzorcownię" typy szwajcarskich okularów ochronnych, mające oprawki z masy, a więc odpowiedniejsze w czasie mrozu na wolnym powietrzu ze szkłami dającymi się łatwo wymieniać nawet przez każdego niefachowca. Pierwszy typ tzw. lekki odpowiada typom wymienionym pod 1 i 2, typ średni posiada również boczne osłony i odpowiada typom 3 i 4 (segregator aktów prawnych).

Wszystkie wymienione typy okularów zostały udoskonalone przy współudziale samych robotników, którzy je obecnie chętnie używają, czego dowodem jest okoliczność, że przy końcu roku sprawozdawczego w rejonie Klesowa, używało okularów około 1000 kamieniarzy tj. około 60% ogółu zatrudnionych obrabiaczy.

Poza tym skutecznym środkiem zwalczania urazów oczu są stosowane przeważnie przez kostkarzy budki ochronne, które nie dopuszczają rozrzucania odprysków kamienia na dalsze odległości, co jest niebezpieczne głównie dla zajętych pracą najbliższych sąsiadów, oraz drewniane parawaniki ochronne dla użytku kamieniarzy przy obróbce ciężkich sztuk kamienia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami