Blog

04.01.2022

Utrwalenia wyznaczonych punktów

W artykule znajdziesz:

Utrwalenia wyznaczonych punktów
Utrwalenia wyznaczonych punktów

Utrwalenia wyznaczonych punktów przecięcia skarp nasypów i wykopów z powierzchnią terenu dokonuje się najczęściej za pomocą ustawienia w tych punktach szablonów składających się z desek przybitych do uprzednio wbitych kołków. Pochylenie desek szablonu odpowiada pochyleniu zaprojektowanego nasypu lub wykopu. Jeśli nasyp nie jest zbyt wysoki, wówczas w osi można postawić słup z dwoma tabliczkami drewnianymi, z których spód górnej tabliczki oznacza wysokość rzędnej roboczej nasypu wraz z zapasem na osiadanie, a góra dolnej tabliczki oznacza projektowaną rzędną roboczą nasypu po okresie osiadania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Osiadanie nasypów (niezależnie od rodzaju gruntu i sposobu zagęszczenia) uzależnione są od wymiarów geometrycznych przekrojów; zmiany kształtu i wymiarów przekroju poprzecznego nasypu wywołane osiadaniem przedstawione są schematycznie.

Odprowadzanie wód opadowych z terenu jest podstawową czynnością poprzedzającą rozpoczęcie właściwych robót ziemnych. Chociaż zadanie to nie jest ani trudne technicznie, ani kosztowne, nie zawsze jest ono wykonywane, mimo iż następstwa tym wywołane są nieraz bardzo poważne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wody powierzchniowe odprowadza się za pomocą rowów o przekroju trapezowym i o spadku podłużnym 24-8%. W zasadzie wody powierzchniowe usuwa się korzystając i wyszukując spadki naturalne w terenie otaczającym wykop; gdy spadków tych nie ma, należy wykonywać w terenie studzienki zbiorcze, z których wodę usuwa się za pomocą pomp.

Najprostszym sposobem niedopuszczenia wód powierzchniowych z opadów do wykopu jest wykonanie blisko krawędzi wykopu rowów, które przechwytywałyby spływającą ku niemu wodę i odprowadzały ją poza wykop (uprawnienia budowlane).

Kłopotliwszym zadaniem jest odprowadzenie wód gruntowych, które przesączają się poprzez dno oraz skarpy wykopu. Jeśli dopływ wody gruntowej do wykopu jest nieznaczny, to można wodę tę ująć otwartymi rowkami (o głębokości 0,3-0,5 m) wykonanymi na dnie wykopu.

Granice stosowania instalacji

Należy tutaj podkreślić, iż liczbę pomp w trudnych warunkach ich pracy w wykopach budowlanych należy zwiększyć (czasami dwukrotnie) w stosunku do obliczonych teoretycznie (przerwa w pomopwaniu, uszkodzenie).

Do czasowego obniżania poziomu wód gruntowych w wykopach budowlanych stosowana jest tzw. metoda depresji, polegająca na otoczeniu dołu fundamentowego szeregiem studni i odpompowywaniu z nich wody w celu obniżenia jej poziomu, tak aby fundamenty zamierzonej budowli mogły być wykonane w odpowiednim wykopie (program egzamin ustny).

Metodę depresji stosować można tylko w gruntach piaszczystych, piaszczysto- -żwirowych lub mało spoistych, pylastych. W celu obniżenia poziomu wód gruntowych do 4-5 m od powierzchni terenu stosować można lekkie instalacje z wtyczek filtracyjnych zagłębionych na 7,0 m. Jeśliby powstała konieczność obniżenia poziomu wód gruntowych poniżej 5,0 m, wówczas instalacje wtyczek filtracyjnych należy wykonać w 2 stopniach (poziomach).

W budownictwie rozpowszechniło się dość szeroko stosowanie instalacji obniżających czasowo poziom wód gruntowych w oparciu o tzw. wtyczki filtracyjne i zwane powszechnie, acz niewłaściwie językowo, „igłofiltrami”), będące studzienkami filtracyjnymi (filtry 0 50-63 mm, dł. 0,8-1,0 m, a rury do odprowadzania wody Z 38 mm), rozstawianymi w odległości 0,8-1,8 m wokół odwadnianego dna wykopu. Wtyczki filtracyjne wiąże się rurą poziomą (kolektorem) połączoną z odpowiednim zespołem pompowym (opinie o programie).

Projekt obniżenia poziomu wód gruntowych stanowi problem z dziedziny fundamentowania i musi być oparty na starannych badaniach warunków geologicznych i hydrogeologicznych. Najważniejszym warunkiem jest jednak rodzaj gruntu wodonośnego (segregator aktów prawnych). Najbardziej efektywne działanie instalacji z wtyczek filtracyjnych zachodzi przy mniej lub więcej czystych warstwach piaszczystych i piaszczysto-żwirowych. Granice stosowania instalacji z wtyczek filtracyjnych charakteryzuje się współczynnikiem filtracji warstwy wodonośnej, z której dokonywane jest obniżenie poziomu wody (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami