Blog

27.07.2021

Ciśnienie wody

W artykule znajdziesz:

Ciśnienie wody

Ciśnienie wody

Płyty z impregnowanego „Karkas u“. Drugim typem płyt, opracowanych na skalę laboratoryjną, są płyty izolacyjne, podobne do płyt tego rodzaju produkowanych w CSR. Płyty takie wykonywane są z masy składającej się z odpadów bawełnianych, tzw. Karkasu, otrzymywanych przy regeneracji kauczuku z opon i z asfaltu z aktywnym wypełniaczem. Przygotowaną masę formuje się w płyty, przepuszczając przez walce. Płyty o tym składzie mają dobre własności izolacyjne i dużą wytrzymałość na ciśnienie wody.
Uszczelnianie złącz rur betonowych sznurem konopnym i zalewanie następnie asfaltową masą zalewową nie zawsze daje dobre wyniki zarówno z powodu trudności wykonania, jak i możliwości gnicia sznura konopnego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Firma szwajcarska „K. Winkler & Co“ wyprodukowała do tego celu taśmy ze specjalnej masy bitumicznej, wzmacnianej wkładką ze sznura impregnowanego naftenianem miedzi. Taśma ta jest dostarczana w zwojach, przy czym dla uniknięcia zlepiania się ma ona osłonę z cienkiej tkaniny bawełnianej.
Taśmę tę wprowadza się do kielicha rury betonowej, uprzednio zagruntowanego roztworem asfaltowym. Po ułożeniu taśmy w kielichu usuwa się osłonę bawełnianą i wciska ogon następnej rury (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku rur o większej średnicy można część kielicha niewypełnioną taśmą zatkać impregnowanym sznurem konopnym i zapewnić zaprawą cementową lub kitem asfaltowym.
Przemysł krajowy podjął produkcję folii poliizobutylenowej, tzw. oppanolu, oraz kleju do przyklejania jej na zimno do podłoża.

Folię oppanolową zastosowano jako materiał izolacyjny i antykorozyjny w jednej z fabryk sztucznych włókien. Wyklejono tam oppanolem stalowe przewody wentylacyjne, które służą do usuwania z hal fabrycznych powietrza z dużą zawartością gazów korodujących stal i beton.
W innej fabryce włókienniczej wyklejono oppanolem ściany przewodu murowanego komina wentylacyjnego, odprowadzającego gazy agresywne (uprawnienia budowlane).
Dla ułatwienia poślizgu konstrukcji stropodachu po ścianach opiera się ją na ścianach na warstwie folii igelitowej. Folia ta stwarza znacznie lepsze warunki przesuwu dla konstrukcji dachowej niż papa, która ma większy współczynnik tarcia.

Wodoszczelna izolacja

Izolację wodoszczelną rynien betonowych z elementów prefabrykowanych wykonuje się z polichlorku winylu z dodatkiem plastyfikatora, nakładanego na gorąco za pomocą aparatu natryskowego (program egzamin ustny).
Spoiny między prefabrykatami betonowymi uszczelnia się paskami plastycznej folii igelitowej.
Powłoka natryskowa w postaci błony z masy plastycznej ma znaczną wydłużalność oraz przyczepność i nie wchłania wody.
W niektórych krajach, gdzie blacha cynkowa jest droga, wykonuje się rynny z mas plastycznych (winidur) zamiast z blachy cynkowej (opinie o programie).

Również wykonuje się z winiduru rurociągi i zbiorniki. Dłuższe rurociągi i zbiorniki o większych wymiarach często pękają przy zmianach temperatury z powodu dużego współczynnika rozszerzalności termicznej («, = 80 • 10~6). Aby temu zapobiec, można konstrukcję z winiduru podzielić na mniejsze elementy, które łączy się za pośrednictwem wstawek dylatacyjnych o długości 4-4-8 cm 1). Wstawki te wykonuje się z miękkiego winiduru. Miękki winidur nakładany sposobem natryskowym na gorąco łączy się dobrze z twardym winidurem, a poddany siłom rozciągającym wydłuża się do 60%.
Wstawki dylatacyjne mogą być zakładane nie tylko w postaci spoin czołowych, lecz można również stosować spoiny pachwinowe, które służą do przyspawania płyt ustawionych względem siebie poprzecznie. Przy płytach grubszych można je zukosować (segregator aktów prawnych).

Taśmy z mas plastycznych służące do uszczelniania szczelin dylatacyjnych konstrukcji, których wodoszczelność jest zapewniona dzięki wodoszczelności betonu, znajdują coraz szersze zastosowanie w budowlach inżynierskich tego typu jak ściany i dna zbiorników, baseny, rurociągi pracujące pod ciśnieniem wewnętrznym wody, tunele itp.

Rozwiązania tego rodzaju uszczelnień zostały opatentowane i są stosowane przez najpoważniejsze firmy zajmujące się wykonywaniem robót izolacyjnych, jak „K. Winkler & Co“ w Szwajcarii, „Ekpandite“ w Anglii, „Franz Mietzsch" w Niemczech i inne (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami