Blog

30.05.2018

Co obejmuje charakterystyka energetyczna budynku?

W artykule znajdziesz:

Co obejmuje charakterystyka energetyczna budynku?


Co obejmuje charakterystyka energetyczna budynku?

 

Każdy nowy budynek posiada szereg instalacji - wodociągowych, cieplnych czy też elektrycznych. W tym ostatnim przypadku, instalacje te są potrzebne dla zwiększenia komfortu życia i warunków pracy mieszkańców i pracowników - w końcu są wykorzystywane do zasilania oświetlenia, różnego rodzaju sprzętów czy maszyn.

Każdy nowy budynek produkcyjny musi posiadać świadectwo energetyczne, a w celu jego wydania musi zostać wykonana charakterystyka energetyczna budynku. Czym ona jest?

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Jest to ocena, która polega na obliczeniu zapotrzebowania budynku na energię, potrzebną do ogrzewania, wentylacji, oświetlenia czy też do pracy maszyn. W świadectwie zawarty jest adres budynku, przeznaczenie budynku oraz jego powierzchnia całkowita i powierzchnia użytkowa, a także parametry techniczno - użytkowe budynku, jak kubatura, rodzaj konstrukcji, system ogrzewczy oraz wentylacja. Oprócz tego, znajdują się tam również wskaźniki charakterystyki energetycznej budynku. Określają one roczne zapotrzebowanie na energię użytkową, energię końcową oraz energię pierwotną nieodnawialną. Przepisy techniczno - budowlane określają maksymalny wskaźnik energii pierwotnej nieodnawialnej, a więc wskaźnik dla budynku musi być mniejszy.

 

Zapotrzebowanie na energię to ilość energii, która potrzebna jest do zapewnienia temperatury wewnętrznej określonej w przepisach, niezbędną wentylację oraz oświetlenie i podgrzanie wody użytkowej. Niskie wartości zapotrzebowania pokazują, że systemy w budynku produkcyjnym są efektywne energetycznie.

Określa się również, jaki rodzaj energii jest zużywany - czy jest to energia odnawialna (np. biomasa do ogrzewania budynku) czy też energia nieodnawialna. Poza tym, w charakterystyce energetycznej budynku rozdziela się zużycie na kategorie - ogrzewanie, chłodzenie, podgrzewanie ciepłej wody i oświetlenie. Na koniec świadectwa energetycznego budynku podane są również zalecenia, mające na celu poprawić opłacalność ekonomiczną charakterystyki energetycznej budynku.

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami