Blog

08.11.2018

Co to jest bierna ochrona przeciwpożarowa?

W artykule znajdziesz:

Co to jest bierna ochrona przeciwpożarowa?

Praktyczna ochrona przeciwpożarowa w szeroko rozumianym budownictwie
W budownictwie, także mieszkaniowym, oprócz przepisów prawa budowlanego istnieje wiele nakazów i zaleceń, które dotyczą ochrony przeciwpożarowej (program na komputer). Do jednych z mniej znanych, ale niezwykle istotnych są wymogi dotyczące biernej ochrony przeciwpożarowej.
Co to jest bierna ochrona przeciwpożarowa (program na telefon)?
Ochrona przeciwpożarowa kojarzy się głównie ze zraszaczami, hydrantami, gaśnicami, kocami przeciwpożarowymi oraz całą masą innego sprzętu, wliczając w to alarmy oraz czujniki dymu i ognia. Jest jednak element ochrony przeciwpożarowej, który nie bierze aktywnego udział w gaszeniu pożaru, jest niemniej bardzo istotny, jeżeli chodzi o wytrzymałość budynków w trakcie pożaru (program na egzamin ustny).

Element ten nazywany jest bierną ochroną przeciwpożarową

Co to jest bierna ochrona przeciwpożarowa?

Element ten nazywany jest bierną ochroną przeciwpożarową i składa się z wielu składowych. Systemy takie składają się z różnego rodzaju izolacji ognioodpornych, ochrony przeciwpożarowej przepustów kabli energetycznych lub telekomunikacyjnych, bram przeciwpożarowych i tym podobnych (promocja 3 w 1). Bardzo istotną cechą tych elementów jest fakt, że zapobiegają one rozprzestrzenianiu się ognia, co w ujęciu ogólnym może spowodować, że w niektórych częściach budynku aktywna ochrona przeciwpożarowa nie będzie musiała być zastosowana (segregator). Dobra bierna ochrona przeciwpożarowa jest istotna w różnego rodzaju halach przemysłowych, a w szczególności w tych, w których wykonywane są prace mogące powodować powstanie ognia lub wysokiej temperatury, czyli na przykład obróbka cieplna metali, spawanie itp.
Ochrona bierna, a konstrukcje drewniane
Istnieje kategoria budynków, która wymaga szczególnej troski, jeżeli chodzi o kwestie ochrony przeciwpożarowej (opinie). Są to konstrukcje drewniane. Ze względu na fakt ich bardzo dużej łatwopalności, zastosowanie biernej ochrony przeciwpożarowej może być w ich przypadku zdecydowanie bardziej skuteczne, niż stosowanie aktywnej ochrony przeciwpożarowej. Zazwyczaj w drewnianych budynkach, kiedy uaktywniona zostaje ochrona przeciwpożarowa, jest już za późno na opanowanie ognia.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami