Blog

22.05.2021

Węzły szeregowe

W artykule znajdziesz:

Węzły szeregowe

Węzły szeregowe

Wiele trafnych uwag dotyczących współpracy dwustopniowych węzłów szeregowych z węzłami centralnego ogrzewania sformułował Kołodziejczyk (program uprawnienia budowlane na komputer). Autor ten po przekonywającej analizie zjawisk zachodzących w instalacji centralnego ogrzewania zasilanej za pośrednictwem węzła hydroelewatorowego współpracującego z węzłem ciepłej wody stwierdza, że:
- przy stosowaniu tradycyjnych metod obliczania hydroelewratora w budynkach z tymi węzłami występuje stałe przegrzewanie pomieszczeń do tego stopnia, że w skrajnych warunkach do obiektu dostarczane jest ok. 13% energii cieplnej więcej od wartości obliczeniowej,
- przy obliczeniowych temperaturach zewnętrznych i instalacji centralnego ogrzewania o parametrach 95/70°C maksymalna temperatura wody zasilającej wyniesie 111°C, zaś przy parametrach 100/70°C równa będzie 116°C; obie te wartości choćby ze względów sanitarno-higienicznych są za wysokie (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
- na skutek tego, że już od temperatury zewnętrznej -6°C wymiennik drugiego stopnia będzie podgrzewał ciepłą wodę tylko w okresach jej szczytowych rozbiorów, zaś w pozostałych okresach (a już na pewno w nocy) nastąpi przegrzewanie pomieszczeń, a więc wystąpi zjawisko odwrotne do osłabienia ogrzewania, które, jak wiadomo, uznano powszechnie za korzystne.
Oczywiste jest, że powyższe uwagi dotyczą węzła centralnego ogrzewania bez regulacji temperatury przy centralnej regulacji jakościowej (uprawnienia budowlane).
Dla węzłów szeregowych może być stosowana następująca centralna regulacja sieci cieplnej:
- według normalnego, „grzejnikowego” wykresu temperatury z równoczesnym zwiększeniem natężenia przepływu wody w sieci cieplnej,
- według „podwyższonego” wykresu regulacyjnego, w którym podwyższono temperaturę wody zasilającej powyżej potrzeb centralnego ogrzewania,
- regulacja mieszana polegająca na częściowym podwyższeniu temperatury wody oraz zwiększeniu natężenia przepływu (program egzamin ustny).

Centralna regulacja

Centralna regulacja powinna być uzupełniona regulacją miejscową, do której zadań należy:
- podział przepływu wody sieciowej pomiędzy wymiennik drugiego stopnia a węzeł centralnego ogrzewania.
- regulowanie węzła centralnego ogrzewania w tych budynkach, w których względne zapotrzebowanie na ciepło do przygotowania. występującego u typowego odbiorcy w rozpatrywanym regionie (opinie o programie).

Stosując centralną regulację z podwyższoną temperaturą zasilania eliminuje się konieczność zwiększania natężenia przepływu wody sieciowej o wartość wynikającą ze średniej mocy cieplnej wymiennika drugiego stopnia. Przy tym sposobie regulacji nie zachodzi również potrzeba zmiany zasad obliczeń hydroelewatorów oraz wymienników centralnego ogrzewania w tych budynkach, w których wartości są zgodne z wartościami przyjętymi przy opracowywaniu wykresu regulacyjnego. Natomiast pozostali odbiorcy, u których względne zapotrzebowanie na ciepło do przygotowania c. w. u. jest różne od średniej wartości dla rozpatrywanego obszaru miejskiego, powinni być wyposażeni w urządzenia do miejscowej automatycznej regulacji mocy cieplnej węzłów centralnego ogrzewania (segregator aktów prawnych). W szczególności dotyczy to budynków bez centralnej instalacji c. w. u. Regulacja miejscowa ma zapobiegać przegrzewaniu budynków, w których, oraz niedogrzewaniu ich.

W konkluzji powyższych rozważań można sformułować następujący wniosek: węzły pełno szeregowe (dwustopniowe) mogą poprawnie funkcjonować tylko wtedy, gdy zostaną wyposażone w dwa odrębne układy regulacji automatycznej; pierwszy regulujący w ciągły sposób rozpływ wody sieciowej podawanej do wymiennika drugiego stopnia i węzła centralnego ogrzewania oraz drugi regulujący natężenie przepływu wody kierowanej do węzła centralnego ogrzewania, sterowany np. temperaturą zasilania i temperaturą wewnętrzną przez programator stanowiący element regulacji nadążnej.

Projektując węzły szeregowe pamiętać należy o tym, że nowoczesne budownictwo mieszkaniowe charakteryzuje się małymi pojemnościami cieplnymi przegród oraz stosunkowo dużymi wysokościami, z którymi związane są okresowe spadki temperatury wewnętrznej wywołane działaniem wiatru (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami