Blog

Ciężkie wykopy zdjęcie nr 2
18.01.2019

Co warto wiedzieć o projektowaniu fundamentów?

W artykule znajdziesz:

Co warto wiedzieć o projektowaniu fundamentów?


Fundament to element budynku, który odpowiada za przejmowanie obciążeń działających na naziemną część budynku i przekazywanie ich do podłoża. Przenosi także oddziaływanie gruntu na konstrukcję domu (program na komputer). Fundamenty są więc narażone na wiele niekorzystnych czynników, dlatego muszą być odpowiednio wykonane. Większość budynków jednorodzinnych powstaje na fundamentach bezpośrednich, do których zalicza się ławy fundamentowe, płyty fundamentowe oraz najrzadziej wykorzystywany ruszt fundamentowy (program na telefon). Posadowienie na fundamentach pośrednich realizowane jest bardzo rzadko, ponieważ niesie ze sobą wyższe koszty. Współcześnie fundamenty wykonywane są wyłącznie z żelbetu – dawniej robiło się je także z kamiennych lub murowanych cegieł (program na egzamin ustny).

Odwrócony strop żelbetowy


Ciężkie wykopy zdjęcie nr 3Posadowienie budynku dobiera się pod kątem warunków wodnych i gruntowych danej działki (promocja 3 w 1). Zadaniem projektanta jest dobór odpowiedniego posadowienia na podstawie obciążeń, które działają na budynek oraz opinii geotechnicznej. Musi on także dopasować rozwiązanie pod względem ekonomicznym, np. w przypadku parterowych, rozłożystych budynków nie opłaca się budować droższych płyt fundamentowych, lecz tańsze ławy fundamentowe. Budynki podpiwniczone należy sadowić na płytach (segregator).
Wybór rodzaju fundamentu jest bardzo ważnych – w polskich warunkach najlepiej sprawdzają się żelbetowe ławy fundamentowe. Są to tanie i łatwe do wykonania fundamenty, nadające się do działek o odpowiednich warunkach gruntowych i wodnych (opinie). W przypadku, gdy obiekt powstaje na gruntach o słabej nośności, woda gruntowa sięga wysoko lub budynek ma mieć piwnicę, konieczne jest zastosowanie płyty żelbetowej. Jest to rozwiązanie droższe i trudniejsze niż ławy. Płyta to w zasadzie odwrócony strop żelbetowy, który tak naprawdę nie jest specjalnie trudny do wykonania. Jednak ze względu na większy nakład prac zbrojeniowych więcej trzeba zapłacić za robociznę. Zwiększa się także zużycie materiałów – dotyczy to zarówno stali zbrojeniowej, jak i betonowej mieszanki.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Ciężkie wykopy zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Ciężkie wykopy zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Ciężkie wykopy zdjęcie nr 8 Ciężkie wykopy zdjęcie nr 9 Ciężkie wykopy zdjęcie nr 10
Ciężkie wykopy zdjęcie nr 11
Ciężkie wykopy zdjęcie nr 12 Ciężkie wykopy zdjęcie nr 13 Ciężkie wykopy zdjęcie nr 14
Ciężkie wykopy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ciężkie wykopy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ciężkie wykopy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami