Blog

18.01.2019

Co warto wiedzieć o projektowaniu fundamentów?

W artykule znajdziesz:

Co warto wiedzieć o projektowaniu fundamentów?


Fundament to element budynku, który odpowiada za przejmowanie obciążeń działających na naziemną część budynku i przekazywanie ich do podłoża. Przenosi także oddziaływanie gruntu na konstrukcję domu (program na komputer). Fundamenty są więc narażone na wiele niekorzystnych czynników, dlatego muszą być odpowiednio wykonane. Większość budynków jednorodzinnych powstaje na fundamentach bezpośrednich, do których zalicza się ławy fundamentowe, płyty fundamentowe oraz najrzadziej wykorzystywany ruszt fundamentowy (program na telefon). Posadowienie na fundamentach pośrednich realizowane jest bardzo rzadko, ponieważ niesie ze sobą wyższe koszty. Współcześnie fundamenty wykonywane są wyłącznie z żelbetu – dawniej robiło się je także z kamiennych lub murowanych cegieł (program na egzamin ustny).

Odwrócony strop żelbetowy


Posadowienie budynku dobiera się pod kątem warunków wodnych i gruntowych danej działki (promocja 3 w 1). Zadaniem projektanta jest dobór odpowiedniego posadowienia na podstawie obciążeń, które działają na budynek oraz opinii geotechnicznej. Musi on także dopasować rozwiązanie pod względem ekonomicznym, np. w przypadku parterowych, rozłożystych budynków nie opłaca się budować droższych płyt fundamentowych, lecz tańsze ławy fundamentowe. Budynki podpiwniczone należy sadowić na płytach (segregator).
Wybór rodzaju fundamentu jest bardzo ważnych – w polskich warunkach najlepiej sprawdzają się żelbetowe ławy fundamentowe. Są to tanie i łatwe do wykonania fundamenty, nadające się do działek o odpowiednich warunkach gruntowych i wodnych (opinie). W przypadku, gdy obiekt powstaje na gruntach o słabej nośności, woda gruntowa sięga wysoko lub budynek ma mieć piwnicę, konieczne jest zastosowanie płyty żelbetowej. Jest to rozwiązanie droższe i trudniejsze niż ławy. Płyta to w zasadzie odwrócony strop żelbetowy, który tak naprawdę nie jest specjalnie trudny do wykonania. Jednak ze względu na większy nakład prac zbrojeniowych więcej trzeba zapłacić za robociznę. Zwiększa się także zużycie materiałów – dotyczy to zarówno stali zbrojeniowej, jak i betonowej mieszanki.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami