Blog
Co zmieni się w praktyce zawodowej?
W artykule znajdziesz:
Co zmieni się w praktyce zawodowej?
Projekt nowej ustawy o inżynierach budownictwa wprowadzi wiele zmian dotyczących m.in. praktyki zawodowej na uprawnienia budowlane. Przede wszystkim nie będzie już funkcjonować pojęcie kierownika praktyki, ponieważ osobą nadzorującą praktykę zawodową będzie patron (program na komputer). Jego zadaniem będzie nie tylko przygotowanie podopiecznego do wykonywania pracy inżyniera budownictwa, ale także potwierdzenie na piśmie tego, że taka praktyka miała miejsce (program na telefon). Warto w tym momencie wspomnieć, że pojęcie patrona wg nowej ustawy znacząco różni się od tego, które obowiązywało dotychczas. Obecnie patron może potwierdzać wyłącznie praktykę przy projektowaniu i to nie w każdym przypadku (program egzamin ustny).
Zmiana nazewnictwa może wydawać się jedynie formalnością, jednak okazuje się, że wprowadza ona pewne ograniczenia i to dość uciążliwe. Przede wszystkim zgodnie z nowymi przepisami patronem będzie mogła zostać wyłącznie osoba będąca członkiem samorządu zawodowego inżynierów budownictwa (opinie o programie). Co więcej, patronat może sprawować tylko inżynier, który swoje uprawnienia budowlane posiada od przynajmniej 5 lat. Do tego trzeba jeszcze dodać wymóg, iż uprawnienia te muszą być w swoim zakresie zgodne z zakresem uprawnień, o jakie stara się praktykant.
Ponadto patron praktyki zawodowej musi w trakcie tych 5 lat posiadania swoich uprawnień pełnić samodzielną funkcję techniczną na budowie lub jako praktykant (segregator aktów prawnych).
Dostęp do zawodu
Bez wątpienia takie rozwiązanie znacząco ograniczy dostęp do zawodu, ponieważ mniej będzie osób, które będą uprawnione do kierowania praktyką zawodową. Warto jednak pamiętać o tym, że dzięki nowym przepisom poziom przygotowania zawodowego przyszłych kierowników budów czy projektantów będzie z pewnością wyższy niż dotychczas. Kolejną ważną zmianę jest wprowadzenie obowiązku poinformowania odpowiedniej miejscowo okręgowej izby inżynierów budownictwa o rozpoczęciu praktyki zawodowej (promocja 3 w 1). W zgłoszeniu należy umieścić następujące dane:
• imię i nazwisko kandydata na uprawnienia budowlane,
• numer uprawnień budowlanych patrona praktyki zawodowej,
• wpis na listę członków samorządu zawodowego patrona praktyki zawodowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32