Blog

10.05.2022

Cykl obiegu kruszywa

W artykule znajdziesz:

Cykl obiegu kruszywa

Cykl obiegu kruszywa zależny jest od zainstalowanych maszyn i urządzeń, a często od zapotrzebowania na poszczególne frakcje kruszywa. W przypadku np. nadmiaru grysu 16/25 mm jest on powtórnie kierowany na granulatory w celu rozdrobnienia na frakcje drobniejsze. Ostatnią czynnością jest segregacja pokruszonego materiału według wielkości ziarn na sitach, wreszcie skierowanie poszczególnych frakcji do zbiorników umieszczonych poniżej sit. Przy produkcji stosowane są schematy rozdrabniania - jednostopniowy lub dwustopniowy (w przypadku potrzeby uzyskiwania dużej wydajności frakcji drobnych i miału) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Proces produkcji kruszywa w schemacie jednostopniowym może przebiegać według cyklu otwartego lub zamkniętego. W cyklu zamkniętym nadziarno pozostające na sicie wraca na łamacz wtórny do ponownego kruszenia. Materiał przerabiany przechodzi tylko raz przez poszczególne części urządzenia. Mianowicie, kamień łamany z kamieniołomu podawany jest przenośnikiem taśmowym przez zasilacz do łamacza, skąd po rozdrobnieniu przechodzi do podnośnika kubełkowego i na sito wibracyjne lub bębnowe. Przechodzący przez otwory sita materiał spada do przeznaczonych dla niego silosów na kruszywo grube, drobne i miał, skąd może być załadowany bądź na wagony kolejowe, bądź też do koleb kolejki wąskotorowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nadziarno gromadzone jest w osobnym zbiorniku, z którego materiał może być załadowany i przewieziony na łamacz. Kamień przechodzi przez poszczególne stadia dla przeróbki grawitacyjnie, co stanowi poważną zaletę urządzenia. Łamacz wstępny musi być umieszczony dostatecznie wysoko, co podnosi koszty wykonania fundamentów i wymaga podniesienia koleb na znaczną wysokość. W razie potrzeby ilość frakcji kruszywa z pierwszego i drugiego rozdrobnienia można odpowiednio regulować podziałem sil na potrzebną ilość sekcji (uprawnienia budowlane).

Czasami są stosowane do produkcji g ryso w granulowanych granulatory przewoźne, przeważnie typu szczękowego. Rozdrobniony w gran u- latorze produkt spada na sita płaskie wibracyjne, gdzie jest segregowany na poszczególne frakcje (np. 0/5 mm, 5/16 mm i 16/25 mm) i zbierany do podstawionych taczek. Wydajność tego typu granulatorów me jest duża i wynosi średnio 4 - 6 tonn/godz (program egzamin ustny).

Wydobywanie i przeróbka kruszywa

Wydobywanie i przeróbka kruszywa naturalnego polega na następujących czynnościach:

  • odsiewaniu „nadziarna" zbędnego przy robotach drogowych, do których jest przeznaczone kruszywo naturalne;
  • rozdzielaniu kruszywa na frakcje według obowiązujących norm, przeważnie na 3 lub 4 frakcje, w zależności od przeznaczenia materiału;
  • rozdzielaniu materiału na frakcje z równoczesnym kruszeniem grubszych części materiału;
  • rozdzielaniu materiału na frakcje z równoczesnym przemywaniem w celu oddzielenia zanieczyszczeń ilastych i gliniastych (opinie o programie).

Frakcje kruszywa naturalnego o większym ziarnie oddziela się za pomocą siatek lub płaskich i cylindrycznych sit. Frakcje o ziarnie większym zmechanizowanego kruszy się na łamaczach i do przesiewania i ładowania żwiru. Do sortowania kruszywa i podziału na frakcje z równoczesnym przemywaniem stosuje się sita płaskie lub cylindryczne oraz strumień wody pod ciśnieniem (segregator aktów prawnych).

za pomocą nieruchomego sita w kształcie osypowego koryta zaopatrzonego w siatkę 5. Materiał przechodzący przez sito spada do samochodu 7, a materiał grubszy pozostający na sicie spada do drugiego samochodu lub koleby. Kąt nachylenia sita można odpowiednio regulować. Wydajność tego rodzaju urządzenia sortującego nie przekracza zazwyczaj 20 t/godz.

Na rysunku 33 pokazany jest schemat instalacji półstałej do kruszenia, sortowania i przemywania kruszywa naturalnego. Materiał jest dowożony samochodami do zbiornika 1 zaopatrzonego u dołu w ruszt. Po przejściu przez ruszt kieruje się materiał na przenośnik taśmowy 4 i dalej na cylindryczne sito 2, umieszczone nad drewnianym zbiornikiem. Nadziarno z sita przechodzi na łamacz, skąd rozdrobniony materiał podawany jest na przenośnik 4, a następnie na sito 2 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami