Blog

20.02.2023

Cyklolep

W artykule znajdziesz:

Cyklolep

Nałoży zaznaczyć, że pasta PW (Abel) nie nadaje się do klejenia wełny natomiast pasta PN i PS nie może być stosowana do montażowego klejenia folii polietylenowej. Wszystkie ww. pasty asfaltowe emulsyjne w zasadzie mogą być stosowane do wykonywania cienkich powłok izolacyjnych przeciwwilgociowych na betonie. Nie nadają się natomiast do wypełniania szczelin dylatacyjnych, gdyż występują w nich duże skurcze wskutek odparowywania wody i powstają rysy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jest to produkt otrzymywany z asfaltów ponaftowych, cyklokauczuku, związków powierzchniowo czynnych i rozpuszczalników organicznych. Został on dopuszczony do stosowania w budownictwie świadectwem ITB nr 238/75. Producentem Cyklolepu są „Inco” (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Masa asfaltowo-cyklokauczukowa Cyklolep przeznaczona jest do:

  • gruntowania suchych oraz wilgotnych podłoży betonowych i wykonywania samodzielnych izolacji przeciwwilgociowych,
  • zabezpieczania i konserwacji pokryć dachowych z pap asfaltowych (uprawnienia budowlane).

W zależności od konsystencji rozróżnia się dwa rodzaje Cyklolepu: Cyklolep R - ciekły oraz Cyklolep P - półciekły. Cyklolep ma barwę czarną, bez widocznych zanieczyszczeń i cząstek wypełniaczy. W temperaturze 20°C Cyklolep R powinien się łatwo rozprowadzać pędzlem, a Cyklolep P - szpachlą i tworzyć na betonowym podłożu warstwę grubości 1-2 mm. Cyklolep, pakowany i przechowywany w szczelnych beczkach metalowych, w ciągu roku od daty wyprodukowania nie zmienia właściwości.

Bikolit. Jest to chemoodporny kit asfaltowy, zwany też asfaltową zaprawą kwa- soodporną, stanowiący sproszkowaną mieszaninę 40-45% wysokotopliwego asfaltu ponaftowego i 60-65% wypełniaczy kwasoodpornych. Kit jest masą stosowaną na gorąco, utwardzającą się wskutek stygnięcia. Bikolit stanowi materiał dość kruchy, " temperaturze mięknienia (według PiK) mc niższej niż 150°C i wytrzymałości na ściskanie ok. 65 kG/cm2. Stosuje się po topieniu i podgrzaniu masy (program egzamin ustny).

Asfalty lane

Bkolit z małym dodatkiem (10-15%) IW-100 lub lepiku asfaltowego In’/ wypełniaczy, stosowanego na gorą- • o (wg PN-58/C-96177), używa się do wykonywania wymurówek i układania płytek ceramicznych narażonych na działanie wody, roztworów soli mineralnych itp.

Są to masy otrzymywane przez zmieszanie w odpowiednim sto- .noku ilościowym roztopionego asfaltu i tzw. mineralnego agregatu składającego się z mączki mineralnej, piasku i gry u lub żwiru. Asfalty lane układa się na gorąco przez rozpościeranie gładzikiem lut) przy użyciu układarek mechanicznych. Są one stosowane głównie do wykonywania posadzek przemysłowych, posadzek tarasów, nawierzchni ’ imgowych itp. Asfalty lane nie stanowią wodoszczelnej izolacji obiektu budowlanego (opinie o programie).

Asfalty lane są wysoko wypełnionymi masami bitumicznymi o orientacyjnej i wartości asfaltu 8-11%. Właściwości mechaniczno-fizyczne asfaltu lanego leżą od rodzaju użytego asfaltu oraz od uziarnienia agregatu mineralnego, asfaltowe. Betony asfaltowe, też asfaltobetonami, są to masy utrzymywane przez zmieszanie w odpowiednim stosunku ilościowym asfaltu mączką mineralną, piaskiem kwarcytowym, grysem lub żwirem, charakteryzujące się bardzo ścisłym szkieletem mineralnym. Masy te wytwarza się, układa i zagęszcza na gorąco lub na zimno. Stosowane są głównie do budowy nawierzchni drogowych (segregator aktów prawnych).

Układ ilościowy asfaltobetonów podany |n-.t w normach tylko orientacyjnie. Receptury te mogą służyć jedynie do zakupienia właściwych ilości surowców. Dokładny skład wykonywanych z nich mas ustala się laboratoryjnie, w czym specjalizują się np. laboratoria drogowe. Asfaltowe lepiki posadzkowe. Są to lepiki stosowane na zimno, o właściwościach dostosowanych do klejenia deszczułek posadzkowych na podłożu betonowym (np. lepiki o nazwach: Subit - produkcji ZZG „Inco”, bądź Inbit - produkcji Pruszkowskich Zakładów Materiałów Izolacyjnych) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami