Blog
Cylinder pieca
W artykule znajdziesz:
Może być ona wykonywana z powłoką emaliową (typ E) lub z powierzchnią grafitowaną (typ G). Cylinder pieca typu A wykonany jest z blachy stalowej o grubości 0,75 mm, pokrywa dolna i rura płomienna z blachy o grubości 1 mm, pokrywa zaś górna ma grubość 0,7 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cylinder pieca typu B w całości wykonany jest z blachy stalowej grubości 1,5 mm. Powierzchnie cylindrów obu typów z zewnątrz pokryte są lakierem lub ocynkowane, powierzchnie wewnętrzne są zawsze ocynkowane. Cylinder pieca typu A waży 16,5 kG, a typu B 27,0 kG. W instalacjach ciepłej wody jako pompy ładująco-cyrkulacyjne
czy cyrkulacyjne najczęściej są stosowane pompy monoblokowe typu PM. W wykonaniu normalnym są one przeznaczone do pompowania wody czystej lub lekko zanieczyszczonej o temperaturze nie wyższej od 100°C, przy maksymalnym ciśnieniu na tłoczeniu 10 kG/cm2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zakres pracy pompy typu PM:
- wydajność Q = 2,1-90 m3/h
- wysokość podnoszenia 1,8-82 m H20
- obroty 950, 1400, 2900 obr/min. (uprawnienia budowlane).
Pozostałe dane pomp typu COK. Wytwórcą pomp tego typu jest Pomorska Odlewnia i Emaliernia w Grudziądzu przy ul. 23 Stycznia 26, tel. 4011. Zamówienia na pompy typu COK należy kierować pod adresem Biura Sprzedaży Wyrobów Odlewniczych, Radom ul Kościuszki 6 (program egzamin ustny).
Zasadniczo wszystkie instalacje ciepłej wody użytkowej powinny spełniać wymagania i podlegać badaniom wykonywanym przy ich odbiorze zgodnie z normą PN-71/B-10420. Dla budownictwa mieszkaniowego warunki techniczne wykonania i odbioru instalacji ciepłej wody zostały sformułowane w pracy. W powyższych pozycjach podano szereg zaleceń i wymagań, które w trakcie prac montażowych związanych z wykonywaniem instalacji ciepłej wody należy uwzględnić. W punkcie tym omówiono jedynie najważniejsze stwierdzenia, nie wyczerpując tym samym wszystkich istotnych zagadnień występujących w procesie wykonawstwa (opinie o programie).
Wymienniki ciepła
Przed przystąpieniem do prac związanych z wykonywaniem instalacji ciepłej wody w obiekcie znajdującym się w stanie surowym, kierownik budowy powinien uzyskać wpis do dziennika budowy od generalnego wykonawcy, potwierdzony przez inspektora nadzoru, stwierdzający:
- dopuszczenie obiektu do prowadzenia prac montażowych w warunkach zgodnych z przepisami bhp,
- zgodność z projektem elementów budowlanych mających wpływ na montaż instalacji ciepłej wody (segregator aktów prawnych).
Z kolei należy dokonać odbioru fundamentów pod pompy, zbiorniki, wymienniki ciepła czy inne urządzenia instalacji. Fundamenty powinny być wykonane zgodnie z projektem budowlanym oraz warunkami zawartymi w pracy pt. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych Roboty budownictwa ogólnego część I”. W trakcie odbioru fundamentów szczególną uwagę należy zwrócić na:
- wykonanie właściwej dylatacji fundamentu od konstrukcji budynku, ścian i podłóg,
- zgodności wymiarów otworów pod śruby kotwowe w fundamentach z wymiarami wynikającymi z urządzeń przewidzianych do montażu.
Ponadto należy sprawdzić, czy przewidziane w projekcie otwory montażowe w przegrodach budynku konieczne dla transportu zasobników, wymienników czy innych elementów instalacji zostały wykonane i czy ich wymiary gwarantują bezpieczny transport tych urządzeń (promocja 3 w 1).
W ścianach i stropach w miejscach przejścia przewodów powinny być osadzone w sposób trwały metalowe tuleje o wewnętrznej średnicy większej co najmniej o 4 mm od zewnętrznej średnicy przewodu. Długość tych tulei powinna być o 10 mm większa od grubości przegrody budowlanej. W miejscach, w których przewidziano umieszczenie punktów stałych, nie istnieje konieczność wykonywania tulei.
Najnowsze wpisy
Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
53 465
98%
32