Blog
Cylinder pieca
W artykule znajdziesz:
Może być ona wykonywana z powłoką emaliową (typ E) lub z powierzchnią grafitowaną (typ G). Cylinder pieca typu A wykonany jest z blachy stalowej o grubości 0,75 mm, pokrywa dolna i rura płomienna z blachy o grubości 1 mm, pokrywa zaś górna ma grubość 0,7 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cylinder pieca typu B w całości wykonany jest z blachy stalowej grubości 1,5 mm. Powierzchnie cylindrów obu typów z zewnątrz pokryte są lakierem lub ocynkowane, powierzchnie wewnętrzne są zawsze ocynkowane. Cylinder pieca typu A waży 16,5 kG, a typu B 27,0 kG. W instalacjach ciepłej wody jako pompy ładująco-cyrkulacyjne
czy cyrkulacyjne najczęściej są stosowane pompy monoblokowe typu PM. W wykonaniu normalnym są one przeznaczone do pompowania wody czystej lub lekko zanieczyszczonej o temperaturze nie wyższej od 100°C, przy maksymalnym ciśnieniu na tłoczeniu 10 kG/cm2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zakres pracy pompy typu PM:
- wydajność Q = 2,1-90 m3/h
- wysokość podnoszenia 1,8-82 m H20
- obroty 950, 1400, 2900 obr/min. (uprawnienia budowlane).
Pozostałe dane pomp typu COK. Wytwórcą pomp tego typu jest Pomorska Odlewnia i Emaliernia w Grudziądzu przy ul. 23 Stycznia 26, tel. 4011. Zamówienia na pompy typu COK należy kierować pod adresem Biura Sprzedaży Wyrobów Odlewniczych, Radom ul Kościuszki 6 (program egzamin ustny).
Zasadniczo wszystkie instalacje ciepłej wody użytkowej powinny spełniać wymagania i podlegać badaniom wykonywanym przy ich odbiorze zgodnie z normą PN-71/B-10420. Dla budownictwa mieszkaniowego warunki techniczne wykonania i odbioru instalacji ciepłej wody zostały sformułowane w pracy. W powyższych pozycjach podano szereg zaleceń i wymagań, które w trakcie prac montażowych związanych z wykonywaniem instalacji ciepłej wody należy uwzględnić. W punkcie tym omówiono jedynie najważniejsze stwierdzenia, nie wyczerpując tym samym wszystkich istotnych zagadnień występujących w procesie wykonawstwa (opinie o programie).
Wymienniki ciepła
Przed przystąpieniem do prac związanych z wykonywaniem instalacji ciepłej wody w obiekcie znajdującym się w stanie surowym, kierownik budowy powinien uzyskać wpis do dziennika budowy od generalnego wykonawcy, potwierdzony przez inspektora nadzoru, stwierdzający:
- dopuszczenie obiektu do prowadzenia prac montażowych w warunkach zgodnych z przepisami bhp,
- zgodność z projektem elementów budowlanych mających wpływ na montaż instalacji ciepłej wody (segregator aktów prawnych).
Z kolei należy dokonać odbioru fundamentów pod pompy, zbiorniki, wymienniki ciepła czy inne urządzenia instalacji. Fundamenty powinny być wykonane zgodnie z projektem budowlanym oraz warunkami zawartymi w pracy pt. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych Roboty budownictwa ogólnego część I”. W trakcie odbioru fundamentów szczególną uwagę należy zwrócić na:
- wykonanie właściwej dylatacji fundamentu od konstrukcji budynku, ścian i podłóg,
- zgodności wymiarów otworów pod śruby kotwowe w fundamentach z wymiarami wynikającymi z urządzeń przewidzianych do montażu.
Ponadto należy sprawdzić, czy przewidziane w projekcie otwory montażowe w przegrodach budynku konieczne dla transportu zasobników, wymienników czy innych elementów instalacji zostały wykonane i czy ich wymiary gwarantują bezpieczny transport tych urządzeń (promocja 3 w 1).
W ścianach i stropach w miejscach przejścia przewodów powinny być osadzone w sposób trwały metalowe tuleje o wewnętrznej średnicy większej co najmniej o 4 mm od zewnętrznej średnicy przewodu. Długość tych tulei powinna być o 10 mm większa od grubości przegrody budowlanej. W miejscach, w których przewidziano umieszczenie punktów stałych, nie istnieje konieczność wykonywania tulei.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32