Blog
Możliwość tworzenia różnych koncepcji
W artykule znajdziesz:
Możliwość tworzenia różnych koncepcji
Możliwość tworzenia różnych koncepcji przekryć dachowych zarówno z tych materiałów budowlanych, jakie zostały tu omówione, jak również i z szeregu innych produkowanych u nas lub zagranicą, są teoretycznie nieograniczone (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy wyborze omówionych tu przekryć dachowych ograniczono się do przekryć z materiałów produkowanych obecnie w kraju lub materiałów, których produkcja może być z łatwością u nas uruchomiona.
Wzięto przy tym pod uwagę jedynie przekrycia, które z punktu widzenia odporności na działanie ognia są co najmniej ogniochronne. W tablicy przekryć ocieplonych podana została duża grupa przekryć, których ciężar kształtuje się względnie korzystnie dzięki zastosowaniu izolacji termicznej w postaci lekkich i efektywnych pod względem termicznym płyt pilśniowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ocieplenie to ma tę dużą wadę, że płyty pilśniowe łatwo ulegają w czasie opadów atmosferycznych w trakcie budowy przesiąknięciu wodą i tracą wtedy w wysokim stopniu swe właściwości izolacyjne. Odpowiednie zarządzenia nakazują natychmiastowe pokrywanie płyt pilśniowych papą. Jest to kłopotliwe przy wykonaniu, a szczególne trudności sprawia w miejscach obramowania świetlików lub innych elementów wystających z dachu i wymagających obróbki blachą.
Do pokrycia płyt pilśniowych należy stosować papę wysokiego gatunku, zaś wszelkie roboty przy pokrywaniu powinny być bardzo starannie przeprowadzane (uprawnienia budowlane). Wszelkie bowiem błędy pokrycia dziury, szpary są w takim dachu trudne do wykrycia i umiejscowienia, ponieważ woda spływa między papą a płytą pilśniową i ukazuje się nieraz o kilka metrów niżej.
W przypadkach gdy przekryciom nie jest stawiany warunek co najmniej ogniochronności, mogą być stosowane liczne typy płyt wykonywanych z materiałów pochodzenia organicznego (pilśniowych, trzcinowych itp.) nakładanych lub podwieszanych do blach falistych, eternitów i tym podobnych lekkich elementów konstrukcji dachowych.
Jakkolwiek przekrycia takie odznaczają się wyjątkową lekkością i korzystnymi właściwościami termoizolacyjnymi, to jednak ze względu na małe ich zastosowanie w obiektach typu stałego nie zostały tu one uwzględnione. Przed ułożeniem na dachu płyty powinny być zaimpregnowane jednym ze środków grzybobójczych (program egzamin ustny).
Zbrojenie pracujące
Przy dążeniu do uzyskania możliwie małego ciężaru własnego płatwi stawiamy te same wymagania co i dla płyt przekrycia.
Jak wykazało doświadczenie, wymagania te mogą być w wystarczającym stopniu spełnione przez zastosowanie w płatwiach betonów o wytrzymałościach 170 i 200 kG/cmJ oraz takich wysokości i przekrojów poprzecznych płatwi, przy których beton w strefie ściskanej jest w wysokim stopniu wykorzystany (opinie o programie). Zbrojenie pracujące dla uniknięcia zbyt dużego jego zagęszczenia przy małych na ogół szerokościach przekrojów betonu w strefie dolnej powinno być z reguły wykonywane ze stali żebrowanej o obliczeniowej granicy plastyczności Qr = 3600 kG/cm2.
Przy rozpiętośeiach do 9 m płatwie przeważnie wykonywane są o przekrojach pełnych, a przy rozpiętośeiach wyższych - przekrojach kratowych. Konstrukcja płatwi często stosowana. Przekrój poprzeczny tej płatwi jest trapezowy. Przekrój ten jest ekonomiczny dla belek rozciętych pod względem statycznym, a poza tym jest łatwy przy produkcji (segregator aktów prawnych).
Szerokość płatwi z punktu widzenia dogodnego podparcia obustronnych płyt dachowych o czołach prostych powinna wynosić nie mniej niż 14 cm. Szerokość ta może być przyjęta jako niezależna od wysokości i rozpiętości płatwi i jest, przy zastosowaniu odpowiednio wysokich marek betonów, wystarczająca również i ze względów statycznych.
Przez wypuszczenie ponad górną powierzchnię płatwi specjalnych strzemion i zastosowanie w spoinach między płytami przekrycia wkładek prostopadłych do płatwi uzyskuje się współpracę płatwi z płytami. Ze względu na łatwość uzyskania tej współpracy wskazane jest, aby tego rodzaju połączenie było stosowane nawet i w tych przypadkach, gdy nie jest ono wykorzystane przy wymiarowaniu przekrojów płatwi (promocja 3 w 1). Uzyskanie możliwie sztywnej tafli dachowej jest bowiem w każdym przypadku ze wszech miar pożądane, gdyż zwiększa stopień bezpieczeństwa konstrukcji jako całości. Ciężar płatwi żelbetowej o wysokości 25 cm wynosi 75 kG/m.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32