Blog

16.05.2022

Czas mieszania składników

W artykule znajdziesz:

Czas mieszania składników

W niektórych przypadkach przy braku kamienia gipsowego w spoiwie można, w celu zwolnienia procesu hydratacji wapna w betoniarce, dodawać roztwór wodny ługu posiarczynowego. Po to, aby wapno nie zamieniało się przy hydratacji całkowicie w wapno suchogaszone, a miało zdolność wiązania, wilgotność początkowa mieszanki powinna być wyższa, niż przy gaszeniu wapna na wapno hydratyzowane. Po sporządzeniu mieszanek betonowych z zastosowaniem wapna palonego, dla uniknięcia pęcznienia betonu, pojawiania się rys i innych wad, nie wolno dopuścić do intensywnego gaszenia wapna w uformowanych wyrobach (program uprawnienia budowlane na komputer).

W Wszechzwiązkowym Instytucie Naukowo-Badawczym Materiałów Budowlanych opracowano sposoby przygotowania mieszanek tak, aby ich zmiany objętościowe dokonały się w zasadzie przed zagęszczaniem betonu w formach. W tym celu część wapna gasi się przy wspólnym przemiale z wilgotnym piaskiem, a część - podczas wspólnego mieszania składników mieszanki (czasami dla intensyfikacji procesu gaszenia stosuje się wodę podgrzaną), jak również podczas następnego krótkotrwałego przetrzymywania (10H-20 min) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ponieważ w procesie przetrzymywania lepkość mieszanek znacznie wzrasta, czasami przed ułożeniem do form mieszankę poddaje się powtórnemu mieszaniu. Przygotowuje się mieszanki w betoniarkach S-773 (o pojemności 500 1), S-356 (o pojemności 1000 1) i S-256 (o pojemności 1200 1) o działaniu wymuszonym. Mieszanki wapienno-piaskowe można wykonywać również w mieszarkach o działaniu ciągłym (uprawnienia budowlane).

Czas mieszania składników wywiera również duży wpływ na właściwości betonu; pożądane jest, aby mieszanie trwało co najmniej 3-5 min. Przygotowane mieszanki można od razu stosować; nie jest wskazane, aby mieszankę przed zagęszczaniem przetrzymywać dłużej niż 30 min. Beton jest stosunkowo mało wytrzymały na rozciąganie. Dlatego zbroi się konstrukcje z betonu, pracujące na zginanie lub rozciąganie. Również konstrukcje pracujące na ściskanie zbroi się często dla zwiększenia ich nośności (program egzamin ustny).

Wspólna praca betonu

Wspólna praca betonu i zbrojenia jest zapewniona przez ich przyczepność do siebie. Ze względu na niedostateczną przyczepność gładkiego zbrojenia do betonu zakotwią się je za pomocą haków umieszczonych na końcach prętów (opinie o programie).

Dla polepszenia przyczepności zbrojenia do betonu stosuje się zbrojenie o przekroju profilowanym, jak również spawane siatki i szkielety, które we wszystkich przypadkach stosuje się bez haków. Wykorzystanie w zwykłych konstrukcjach zbrojenia o wyższych cechach wytrzymałościowych w celu mniejszego jego zużycia nie przeciwdziała pojawieniu się w takich konstrukcjach rys, które powodują deformacje i przedwczesne zniszczenie konstrukcji.

Inne są warunki w konstrukcjach sprężonych. W takich konstrukcjach powstaje możliwość racjonalnego wykorzystania betonu i zbrojenia o wysokiej wytrzymałości. Do zbrojenia betonu stosuje się głównie pręty ze stali węglowych i nisko- stopowych. Materiały niemetalowe (pręty drewniane, bambus, trzcina) wykorzystuje się do tego celu w nieznacznych ilościach przy zbrojeniu konstrukcji drugorzędnych (segregator aktów prawnych).

Wyniki badań składu i właściwości zbrojenia z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym nie pozwalają na razie uważać go za pełnowartościowy i skuteczny materiał zastępczy zbrojenia stalowego w warunkach podwyższonej korozyjności.

Stal zbrojeniową klasyfikuje się:

  • według podstawowej technologii jej wytwarzania - na zbrojenie z prętów walcowanych na gorąco (zbrojenie prętowe) i zbrojenie z drutu ciągnionego na zimno (zbrojenie z drutu),
  • według warunków stosowania w konstrukcjach - na zbrojenie ze stali sprężającej i zbrojenie ze stali zwykłej,
  • według przekroju - na zbrojenie gładkie i zbrojenie o profilu zmiennym.

Zbrojenie z prętów dzieli się w zależności od dalszej obróbki na następujące grupy:

  • zbrojenie walcowane na gorąco nie poddawane po walcowaniu ulepszaniu,
  • zbrojenie ulepszone termicznie,
  • zbrojenie ulepszone przez przeciąganie na zimno (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami