Blog

Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 2
16.05.2022

Czas mieszania składników

W artykule znajdziesz:

Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 3
Czas mieszania składników

W niektórych przypadkach przy braku kamienia gipsowego w spoiwie można, w celu zwolnienia procesu hydratacji wapna w betoniarce, dodawać roztwór wodny ługu posiarczynowego. Po to, aby wapno nie zamieniało się przy hydratacji całkowicie w wapno suchogaszone, a miało zdolność wiązania, wilgotność początkowa mieszanki powinna być wyższa, niż przy gaszeniu wapna na wapno hydratyzowane. Po sporządzeniu mieszanek betonowych z zastosowaniem wapna palonego, dla uniknięcia pęcznienia betonu, pojawiania się rys i innych wad, nie wolno dopuścić do intensywnego gaszenia wapna w uformowanych wyrobach (program uprawnienia budowlane na komputer).

W Wszechzwiązkowym Instytucie Naukowo-Badawczym Materiałów Budowlanych opracowano sposoby przygotowania mieszanek tak, aby ich zmiany objętościowe dokonały się w zasadzie przed zagęszczaniem betonu w formach. W tym celu część wapna gasi się przy wspólnym przemiale z wilgotnym piaskiem, a część - podczas wspólnego mieszania składników mieszanki (czasami dla intensyfikacji procesu gaszenia stosuje się wodę podgrzaną), jak również podczas następnego krótkotrwałego przetrzymywania (10H-20 min) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ponieważ w procesie przetrzymywania lepkość mieszanek znacznie wzrasta, czasami przed ułożeniem do form mieszankę poddaje się powtórnemu mieszaniu. Przygotowuje się mieszanki w betoniarkach S-773 (o pojemności 500 1), S-356 (o pojemności 1000 1) i S-256 (o pojemności 1200 1) o działaniu wymuszonym. Mieszanki wapienno-piaskowe można wykonywać również w mieszarkach o działaniu ciągłym (uprawnienia budowlane).

Czas mieszania składników wywiera również duży wpływ na właściwości betonu; pożądane jest, aby mieszanie trwało co najmniej 3-5 min. Przygotowane mieszanki można od razu stosować; nie jest wskazane, aby mieszankę przed zagęszczaniem przetrzymywać dłużej niż 30 min. Beton jest stosunkowo mało wytrzymały na rozciąganie. Dlatego zbroi się konstrukcje z betonu, pracujące na zginanie lub rozciąganie. Również konstrukcje pracujące na ściskanie zbroi się często dla zwiększenia ich nośności (program egzamin ustny).

Wspólna praca betonu

Wspólna praca betonu i zbrojenia jest zapewniona przez ich przyczepność do siebie. Ze względu na niedostateczną przyczepność gładkiego zbrojenia do betonu zakotwią się je za pomocą haków umieszczonych na końcach prętów (opinie o programie).

Dla polepszenia przyczepności zbrojenia do betonu stosuje się zbrojenie o przekroju profilowanym, jak również spawane siatki i szkielety, które we wszystkich przypadkach stosuje się bez haków. Wykorzystanie w zwykłych konstrukcjach zbrojenia o wyższych cechach wytrzymałościowych w celu mniejszego jego zużycia nie przeciwdziała pojawieniu się w takich konstrukcjach rys, które powodują deformacje i przedwczesne zniszczenie konstrukcji.

Inne są warunki w konstrukcjach sprężonych. W takich konstrukcjach powstaje możliwość racjonalnego wykorzystania betonu i zbrojenia o wysokiej wytrzymałości. Do zbrojenia betonu stosuje się głównie pręty ze stali węglowych i nisko- stopowych. Materiały niemetalowe (pręty drewniane, bambus, trzcina) wykorzystuje się do tego celu w nieznacznych ilościach przy zbrojeniu konstrukcji drugorzędnych (segregator aktów prawnych).

Wyniki badań składu i właściwości zbrojenia z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym nie pozwalają na razie uważać go za pełnowartościowy i skuteczny materiał zastępczy zbrojenia stalowego w warunkach podwyższonej korozyjności.

Stal zbrojeniową klasyfikuje się:

  • według podstawowej technologii jej wytwarzania - na zbrojenie z prętów walcowanych na gorąco (zbrojenie prętowe) i zbrojenie z drutu ciągnionego na zimno (zbrojenie z drutu),
  • według warunków stosowania w konstrukcjach - na zbrojenie ze stali sprężającej i zbrojenie ze stali zwykłej,
  • według przekroju - na zbrojenie gładkie i zbrojenie o profilu zmiennym.

Zbrojenie z prętów dzieli się w zależności od dalszej obróbki na następujące grupy:

  • zbrojenie walcowane na gorąco nie poddawane po walcowaniu ulepszaniu,
  • zbrojenie ulepszone termicznie,
  • zbrojenie ulepszone przez przeciąganie na zimno (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 8 Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 9 Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 10
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 11
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 12 Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 13 Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 14
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami