Blog

Czas pracy wymurówki
W artykule znajdziesz:
Czas pracy wymurówki

Czas pracy wymurówki, a więc jej trwałość, jest zależny od średnicy pieca. Stwierdzono, że czas pracy wymurówki zmniejsza się w miarę zwiększania średnicy pieca. Budowa dużych pieców o średnicach przekraczających 4 m wywołała również dyskusje na temat optymalnego formatu kształtki ogniotrwałej, a także ulepszenia sposobu układania wymurówki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Można przy tym stwierdzić, że wprowadzenie dużych jednostek zaktywizowało zarówno przemysł cementowy, jak i materiałów ogniotrwałych do poszukiwania różnego rodzaju nowych rozwiązań, mających na celu wydłużenie czasu pracy wymurówki, skrócenia czasu trwania prac murarskich itp., a tym samym skrócenie postojów pieca i obniżenie nakładów ponoszonych na materiały ogniotrwałe i ich wymurówkę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Warunki wymiany ciepła w piecu obrotowym są niekorzystne, przede wszystkim ze względu na małą powierzchnię materiału i stosunkowo małą różnicę temperatur gazy-materiał. Powoduje to konieczność stosowania długich czasów reakcji; z tego względu piece obrotowe z wewnętrznymi wymiennikami ciepła mają duże wymiary. Czas przebywania materiału w piecu obrotowym jest długi i w dużych agregatach przekracza 2 h, a w największych dochodzi do 4 h.
Powolny przebieg klinkieryzacji w piecach obrotowych jaskrawo różni się od wyników doświadczeń laboratoryjnych, w których przy zastosowaniu techniki fluidalnej i wysokich temperatur skracano proces powstawania klinkieru do kilku sekund (uprawnienia budowlane).
Korzystne warunki wymiany ciepła w stanie zawieszenia mąki surowcowej w gazach wykorzystano w konstrukcjach pieców z cyklonowymi i szybowymi wymiennikami ciepła. Materiał przebywając w tych wymiennikach przez okres 10-20 s podgrzewa się do temperatury około 800 C, ulegając częściowej dekarbonizacji.
W różnych ośrodkach badawczych świata rozpoczęto w latach pięćdziesiątych intensywne badania zmierzające do opracowania nowej techniki wytwarzania klinkieru portlandzkiego. Jednym z pierwszych rozwiązań był wynalazek Pyzela, na który uzyskał pierwszy patent w roku 1949 (program egzamin ustny).
Zasadniczy problem
Większość prac dotyczyła wykorzystania techniki fluidalnej, przy czym szły one w dwóch kierunkach:
- zastosowania stanu zawieszenia w reaktorach cyklonowych,
- zastosowania złoża fluidalnego w reaktorach szybowych (opinie o programie).
Znaczną przewagę uzyskały rozwiązania z zastosowaniem złoża fluidalnego, ze względu na łatwość utrzymywania temperatury w wąskim przedziale, nie przekraczającym 10 C. Ponadto typowe dla cyklonowych reaktorów zjawisko odrzucania ziarn na ściany cyklonu potęguje trudności związane z zastosowaniem tej techniki do procesu klinkieryzacji. Szybko okazało się bowiem, że znaczna ilość fazy ciekłej o dużej lepkości, powstająca w mieszaninie w temperaturze klinkieryzacji, zwiększająca adhezję ziarn materiału i wywołująca ich aglomerację w piecu obrotowym, powoduje przywieranie materiału do ścian reaktora. Stanowi to zasadniczy problem do rozwiązania. Konstruktorzy próbowali rozwiązać go przez obniżenie temperatury spiekania do 1350°C (segregator aktów prawnych).
W tych warunkach jednak, nawet przy zastosowaniu techniki fluidalnej oraz kilkuminutowego czasu reakcji, trudno uzyskać klinkier o dużej zawartości alitu. Z tego względu wzrosło zainteresowanie klinkierem belitowym i belitem oraz poprawą jego właściwości hydraulicznych.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie złoża fluidalnego z klinkieru, do którego wdmuchuje się zestaw surowcowy przez ruszt ogniotrwały. Znaczna ogniotrwałość klinkieru pozwala na prowadzenie procesu w temperaturze 1315°C i uzyskanie w tych warunkach pełnego przereagowania mieszaniny surowcowej (promocja 3 w 1).
Zasadę działania reaktora Pyzela, z zaznaczeniem temperatur, ilości gazów i materiału dla instalacji o wydajności 500 t/24 h. Ziarna klinkieru mniejsze od 2,5 mm, po ochłodzeniu w chłodniku rusztowym lub szybowym, są oddzielone na sicie i zawrócone do reaktora. Nadawa podgrzewana jest przez gazy odlotowe (1260°C) do temperatury 700°C, a powietrze do 750°C.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32