Blog

Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 2
12.03.2020

Zmienne decyzyjne

W artykule znajdziesz:

Zmienne decyzyjne

Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 3
Zmienne decyzyjne

Na zmienne decyzyjne (lub ich funkcje) nałożone są zazwyczaj ograniczenia w postaci równości lub nierówności (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rozwiązanie problemu optymalizacji polega na określeniu takiego sposobu realizacji zmiennych decyzyjnych, dla których funkcja celu osiąga - w zależności od potrzeb - wartość minimalną lub maksymalną, wartość ekstremalną.
Metody organizacji budowy i robót.

Praca na budowie może być organizowana następującymi metodami: kolejnego wykonania, równoległego wykonania i pracy równomiernej.
Metoda kolejnego wykonania polega na wykonywaniu poszczególnych robót na całym obiekcie lub działce jednej po drugiej. Do roboty następnej można przystąpić dopiero po całkowitym zakończeniu robót poprzedzających.
Zaletą tej metody jest możliwość racjonalnego z punktu widzenia technicznego ułożenia kolejności robót (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wadą tej metody jest długi cykl budowy i brak ciągłości pracy brygad lub zespołów niezbędnych do realizacji danego procesu produkcyjnego.

W razie małej liczby realizowanych obiektów brygada specjalizowana po zakończeniu robót na jednym obiekcie ma przerwę, zanim roboty przez nią wykonywane będzie można rozpocząć na innym obiekcie. Wadę tę można nieco złagodzić przez stworzenie brygad kompleksowych zamiast brygad specjalizowanych (uprawnienia budowlane). Brygady specjalizowane przy tej metodzie, w czasie przerw w pracy zasadniczej, wykonują inne prace niejednokrotnie nie wymagające ich kwalifikacji. Ale i w wypadku brygad kompleksowych nie uzyskuje się ciągłości pracy maszyn i urządzeń ani też równomiernego zużycia materiałów budowlanych. Metoda równoległego wykonania polega na jednoczesnym prowadzeniu robót na różnych obiektach lub działkach przez brygady specjalizowane albo kompleksowe. Brygada po wykonaniu robót na danej budowie musi być przeniesiona na inny obiekt, podobnie jak w metodzie poprzedniej.

Zużycie materiałów

Jedyną zaletą tej metody w porównaniu z innymi jest szybkość wykonania, która w pewnych okolicznościach może zadecydować o jej wyborze (program egzamin ustny).
Wadą tej metody jest nierównomierność produkcji budowlanej, pracy sprzętu oraz zużycia materiałów. Powoduje ona zbytnie nagromadzenie na małym froncie robót brygad, maszyn i materiałów, a także trudności organizacyjne i techniczne.
Metoda pracy równomiernej polega na podziale obiektu na określoną liczbę działek o jednakowych ilościach robót. Działki powierzane są do wykonania brygadom specjalizowanym lub kompleksowym o nie zmienionym składzie, które przechodzą z jednej działki na drugą wykonując na nich tę samą pracę. Przechodzenie brygad z działki na działkę organizuje się w ten sposób, że po wykonaniu robót przez jedną brygadę na danej działce przechodzi ona na działkę następną, a na jej miejsce wchodzi brygada wykonująca kolejny proces roboczy (opinie o programie).

Metoda ta charakteryzuje się najlepszą organizacją, ponieważ stwarza warunki ciągłości oraz równomierności zatrudnienia brygad roboczych, pracy maszyn i sprzętu. Zapewnia ona również równomierność produkcji budowlanej oraz zużycia materiałów. Metoda pracy równomiernej pozwala skutecznie podnosić wydajność i specjalizację pracy brygad. Wymaga ona dużego frontu robót oraz bardzo sprawnego zaopatrzenia materiałowego.
Ponadto w celu zapewnienia rzeczywistej ciągłości pracy oraz licząc się z oddziaływaniem czynników losowych należy stosować dla poszczególnych czynności zapasy czasu.

Konieczność stosowania tych zapasów czasu stanowi istotną wadę planowania robót wg tej metody (segregator aktów prawnych).
Metody mieszane polegają na jednoczesnym stosowaniu wyżej podanych dwóch lub trzech metod na jednej dużej budowie. Poszczególne metody mogą być zastosowane na odległych częściach budowy lub dotyczyć odrębnych procesów roboczych.
Analiza porównawcza ww. metod wyraźnie wskazuje, że metoda pracy równomiernej jest najbardziej ekonomiczna i znacznie podnosi wydajność pracy robotników i maszyn.

Najlepsze wyniki organizacyjne i ekonomiczne osiąga się przy takim rozplanowaniu robót, aby mogły być realizowane w sposób nieprzerwany i równomierny w czasie trwania całego procesu produkcji. Roboty powinny przebiegać przy stałej liczbie zatrudnionych robotników, maszyn, środków transportowych oraz równomiernym zużyciu materiałów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 8 Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 9 Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 10
Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 11
Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 12 Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 13 Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 14
Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elektroenergetyczna sieć zasilająca zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami