Blog
Cząstkowe materiały źródłowe
W artykule znajdziesz:
Fakt istnienia braków w statystyce budownictwa mieszkaniowego w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w okresie do roku 1890, nie oznacza, że próby ich likwidacji nie zostały podjęte już wcześniej w oparciu o różne cząstkowe materiały źródłowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dokonywali ich tacy autorzy, jak .T. R. Riggleman w 1934 r. W. H. Newman w 1935 r. C. D. Long w 1940 r.\ i D. Blank w 1954 r. Inni z kolei wracali do już przeprowadzonych oszacowań, zajmując się ich poprawieniem; do tej ostatniej grupy badaczy należeli: W. Isard w 1947 r. oraz M. L. Colean i R. Newcomb w 1952 r.
Niezależnie od oszacowań o charakterze bardziej szczegółowym zostały opracowane zbiorcze szeregi chronologiczne dotyczące kształtowania się rozmiarów całości produkcji budowlanej począwszy od 1340 r. Podstawą dla tych rachunków były dane z zakresu produkcji materiałów budowlanych wytwarzanych w kraju i przeznaczonych do użytku wewnętrznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Punktem wyjścia studium M. Gottlieba było zdanie sobie sprawy z niedokładności wszystkich dotychczasowych badań, niedokładności wypływającej przede wszystkim z kruchości materiału źródłowego, na jakim się one opierały. Materiał ten reprezentowany był przez statystykę zezwoleń na budowę, istniejącą tylko w niewielkiej grupie miast amerykańskich (uprawnienia budowlane). Miasta należące do tej grupy obejmowały we wcześniejszych dziesięcioleciach XIX wieku tylko niewielki odsetek całości ludności nierolniczej Stanów Zjednoczonych. Jeszcze w 1890 r. odsetek ten wynosił tylko 15%, rosnąc dopiero w następnych dziesięcioleciach. Dalszą wadą wykorzystywanej próbki miast było odnoszenie się zbieranych danych jedynie do dzielnic śródmiejskich, z wyłączeniem szybko rozwijających się terenów podmiejskich i miejscowości satelitarnych. Próbka ta reprezentowała poza tym raczej starsze miasta o słabszej dynamice rozwojowej (program egzamin ustny).
Wzrost liczby ludności
Z kolei wartość syntetycznych opracowań S. Kuznetsa i R. Gallmana, opartych o rozmiary produkcji materiałów budowlanych, była obniżona przez fakt, iż zakres wykorzystania tych materiałów wykracza poważnie poza produkcję budowlaną w ścisłym tego słowa znaczeniu. Są one użytkowane również np. w działalności remontowej, przy budowie dróg i urządzeń podziemnych (cegła), lub też przeznaczone na produkcję opakowań (tarcica) itp.
3 Znaczenie nowego oszacowania dokonanego przez M. Gottlieba polega na tym, iż wykorzystał on zarówno wyniki badań swoich poprzedników’, jak też sięgnął do nowych źródeł materiału pierwotnego (opinie o programie). Te ostatnie wiążą się z niedocenianymi dotychczas rejestrami, dotyczącymi działalności budowlanej oraz obrotu nieruchomościami w stanie Ohio za lata 1857
0—1914, jak również danymi odnośnie rozbiórek za 10 lat z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.
Główny wkład autora polega na całkiem nowym przeliczeniu szeregów chronologicznych budownictwa w ciągu 30 lat 1860-1890, dokonanym w największym objętościowo rozdziale 3 pracy. W związku z oparciem się M. Gottlieba na nowej serii danych ze stanu Ohio, zasadniczy problem metodologiczny polegał na ocenie reprezentatywności zmian, zachodzących w tym stanie, w stosunku do ogólnego trendu różnych wskaźników ekonomicznych w całym kraju (segregator aktów prawnych).
Badania autora w tym zakresie wykazały, że w ciągu ubiegłych lat wzrost liczby ludności, przemysłu, handlu, urządzeń transportowych, produkcji rolnej, a więc wszystkie najważniejsze wskaźniki rozwojowe kształtowały się w stanie Ohio prawie identycznie jak w Stanach Zjednoczonych jako całości.
Niezależnie od stwierdzenia podobieństwa serii statystycznych wielu podstawowych zjawisk, upoważniającego do projekcji danych dotyczących budownictwa w Ohio na skalę ogólnokrajową, M. Gottlieb analizuje również drobiazgowo wszystkie szczególne cechy rozwoju ekonomicznego tego stanu (promocja 3 w 1). Wyrażają się one m. in. większym stopniem urbanizacji i uprzemysłowienia w Ohio niż w reszcie kraju, prowadząc w konsekwencji do nieco niższej wielkości gospodarstwa domowego na badanym terenie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32