Blog

Twardy grunt zdjęcie nr 2
16.01.2021

Części aluminiowe

W artykule znajdziesz:

Części aluminiowe

Twardy grunt zdjęcie nr 3
Części aluminiowe

Odpowiednio wyprofilowane części aluminiowe umożliwiają łatwy montaż i pewne zamocowanie paneli na belkach podłużnych, tworząc równą powierzchnię deskowania. Podstawowy wymiar płyt panelowych w systemie NOEdeck wynosi 150 x 90 cm; w systemie Skydeck 150 x 75 cm. Do zadeskowania skomplikowanych fragmentów stropu przewidziano panele uzupełniające; w systemie NOEdeck: 150×60 cm, 150×45 cm, 90×90 cm, 90×60 cm, 90×45 cm, w Skydeck 150 x 50 cm, 150 x 37,5 cm, 75 x 75 cm, 75 x 37,5 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Te zróżnicowane wymiary paneli umożliwiają zadeskowanie skomplikowanych geometrycznie fragmentów stropu. Panele są elementami samonośnymi, mogą być oparte na dźwigarkach podłużnych zarówno krótszym, jak i dłuższym bokiem. Dźwigarki podłużne systemu o znacznej nośności oraz ramowe panele pozwalają na redukcję liczby podpór, przez co czas montażu jest krótszy. Ponadto duży rozstaw podpór stwarza więcej wolnej przestrzeni pod zadeskowanym stropem, umożliwia transport poziomy i składowanie materiałów budowlanych. Jest to jedna z podstawowych zalet tego sytemu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Elementy konstrukcji nośnej stropu stosowane w systemie NOEdeck i Skydeck.

Głowice opadowe stanowią główny element systemu, umożliwiają częściowe rozdeskowanie stropu już po jednym-dwóch dniach od zakończenia betonowania. Każdy z producentów deskowań dżwigarkowo-ramowych ma w swoim zestawie głowice opadowe skonstruowane według własnych opatentowanych rozwiązań.

Zasadę pracy głowicy opadowej przedstawiono na przykładzie systemu NOEdeck. Głowica opadowa składa się z dwóch części: stałej i ruchomej. Po uzyskaniu przez beton odpowiedniej wytrzymałości przystępuje się do rozdeskowania stropu (uprawnienia budowlane). Ruchoma część głowicy opadowej jest opuszczana przez uderzenie młotkiem, po czym deskowanie (dźwigarki i panele) opada - opuszcza się o 12 cm. Umożliwia to ich demontaż, podczas gdy podpory poprzez płytki podporowe podtrzymują nadal dojrzewającą płytę żelbetową W kontakcie z betonem pozostaje jedynie część stała głowicy.

Podpory nastawne

Podpory nastawne w obrębie krawędzi stropu oraz w obszarach kompensacji można także usunąć. Dzięki temu do ustawienia deskowania kolejnego etapu betonowania potrzeba dodatkowo tylko ok. 70% podpór z głowicami opadowymi (program egzamin ustny). Podpory z głowicami podpierającymi punktowo płytę stropową usuwamy w drugim etapie po uzyskaniu przez beton wytrzymałości określonej w projekcie.
Konstrukcje podporowe deskowania stanowią regulowane teleskopowe podpory oraz w określonych warunkach rusztowania podporowe.

W odróżnieniu od dźwigarkowych systemów deskowania stropu deskowania z głowicami opadowymi nie wymagają trasowania usytuowania podpór stropowych ani ustalania rozstawów dźwigarków podłużnych (opinie o programie).

Montaż deskowania należy przeprowadzać zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową poszczególnych systemów. Kolejność montażu deskowania omówiono na przykładzie systemu NOEdeck:
- Montaż rozpoczynać w narożu, do którego przylega najdłuższa ściana. Rzędy dźwigarków podłużnych ustawia się zazwyczaj równolegle do ściany dłuższej.
- Wzdłuż ściany zamontować belkę drewnianą przyścienną (H20 lub krawędziak) ustawioną na podporach nastawnych z głowicami stałymi krzyżowymi (segregator aktów prawnych). Do podpór podtrzymujących końce belek drewnianych oraz podpór występujących w miejscach łączenia belek zamocować trójnogi.

Ustawić drugi szereg dźwigarków równolegle do belki drewnianej w odległości równej długości płyty (panelu). Rozpocząć od ustawienia podpory z zamontowaną głowicą opadową i ustabilizować trójnogiem. Dźwigarek jednym końcem zawiesić na głowicy opadowej, drugi koniec podnieść do góry za pomocą podpory z głowicą opadową.

W celu stabilizacji rusztowania należy zawiesić panele. Płyty (panele) oprzeć z jednej strony na belce drewnianej przyściennej, z drugiej strony zawiesić na dźwigarku podłużnym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Twardy grunt zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Twardy grunt zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Twardy grunt zdjęcie nr 8 Twardy grunt zdjęcie nr 9 Twardy grunt zdjęcie nr 10
Twardy grunt zdjęcie nr 11
Twardy grunt zdjęcie nr 12 Twardy grunt zdjęcie nr 13 Twardy grunt zdjęcie nr 14
Twardy grunt zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Twardy grunt zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Twardy grunt zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami