Blog

Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 2
07.12.2021

Części metalowe

W artykule znajdziesz:

Części metalowe

Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 3
Części metalowe

Wpływ niejednorodności metalu, pęknięć i zgnieceń (program uprawnienia budowlane na komputer). Pory i pęknięcia stają się źródłem aktywnych procesów korozji, ponieważ wskutek nierównomiernego dostępu powietrza do metalu w porach, pęknięciach i na powierzchni poza porami powstają różnice potencjałów. Powierzchnia metalu z mniejszym dostępem tlenu staje się anodą, a z większym - katodą. Korozja ta rozwija się na małych płaszczyznach i dlatego jest specjalnie groźna. W przypadkach niejednorodności metalu albo stopów metali o różnych potencjałach tworzą się mikro- i makroogniwa korozyjne.

Obecność w ośrodku wodnym jonów wodorowych może znacznie przyspieszyć korozję.
Części metalowe wykonane z metali zgniecionych niewyżarzonych obarczone są znacznymi naprężeniami wewnętrznymi. Doświadczenia wykazują, że te wewnętrzne naprężenia powodują różnego rodzaju procesy korozyjne do mię- dzykrysfcalicznych włącznie. Zgniecione miejsca metalu stają się anodami w stosunku do części niezgniecionych i ulegają korozji. Wyżarzanie zgniecionego przedmiotu i doprowadzenie go do stanu pierwotnego obniża jego korozję (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Korozja spowodowana przez prądy błądzące. Prądy błądzące mogą stać się źródłem poważnych zniszczeń części metalowych konstrukcji (w szczególności tuneli, rurociągów i kabli). Jeżeli opór gruntu jest nieduży, wówczas część prądu stałego (np. z linii tramwajowych) płynącego w szynie może odgałęzić się do biegnącego w sąsiedztwie przewodu instalacyjnego (rurociągu) (uprawnienia budowlane).
Prąd ten może znowu wrócić do szyn za pośrednictwem jakiegoś innego przewodnika, np. kabla podziemnego.

Miejsce, w którym prąd wpływa do rurociągu, staje się katodą, a miejsce, w którym opuszcza rurociąg, anodą. Części kabla (lub rurociągu), w których prąd przechodzi do gleby, tzn. powierzchnie anodowe, korodują silniej. Poważną rolę odgrywa tutaj rodzaj gruntu (program egzamin ustny). W gruntach ilastych prądy błądzące są znacznie groźniejsze niż w piaszczystych.
Zniszczenia od prądów błądzących mogą dochodzić do poważnych rozmiarów.

Prądy błądzące

Prądy błądzące mogą powodować bardzo silne niszczenie zbrojenia betonu, zwłaszcza jeżeli beton zawiera dodatki chlorków. Obecność jonów chlorowych sprzyja rozpuszczalności warstewki ochronnej na żelazie (opinie o programie).
Korozyjne zmęczenie konstrukcji stalowych. Często konstrukcje stalowe są narażone na pracę w ciężkich warunkach atmosferycznych przy jednoczesnym wpływie zmiennych obciążeń. Na przykład w mostach kolejowych oprócz statycznych naprężeń (głównie pochodzących od własnego ciężaru), wskutek przejazdów pociągów powstają znaczne naprężenia dynamiczne. Naprężenia w dźwigarach mostowych są znacznie niższe od granicy sprężystości i na ogół nie przekraczają dopuszczalnych naprężeń dla stali mostowych. Tylko w niektórych przypadkach naprężenia przekraczają granicę 5pręiy3toŚCi W otworach nitowych wskutek koncentracji naprężeń i w węzłach w wyniku dodatkowych (segregator aktów prawnych).

Obserwacje dźwigarów mostowych wykazały, że intensywność korozji poszczególnych części dźwigarów jest niejednakowa: głębokość korozji w poszczególnych częściach osiąga 0,l-b0,2 mm/rok, a w warunkach szczególnie niekorzystnych do 0,4 mm rocznie, zależnie od dostępu czynnika korodującego. Poza tym stwierdzono, że naprężenia w granicach do 1700 kG/cm2 dla stali mostowych nie przyśpieszają rozwoju korozji atmosferycznej. Naprężenia te mogą jednakże wywołać miejscowe uszkodzenia zgorzeliny (powstałej wskutek walcowania stali) na powierzchni konstrukcji stalowej. Uszkodzenia te powodują naruszenie jednolitej warstwy zgorzeliny jako powłoki ochronnej i powstanie elektrochemicznej niejednorodności powierzchni metalu, co w skutkach powoduje procesy korozji.

Jak widać z doświadczeń z mostami, same naprężenia dynamiczne nie wpływają na korozję dźwigarów stalowych. Jednakże naprężenia te mogą sprzyjać miejscowym uszkodzeniom zgorzeliny i tym samym wywoływać miejscowe zniszczenia, które rozszerzają się z czasem na szersze partie konstrukcji stalowych. W związku z tym zaleca się usuwać zgorzelinę z konstrukcji mostowych. Pracę tę najwłaściwiej jest wykonywać fabrycznie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 8 Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 9 Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 10
Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 11
Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 12 Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 13 Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 14
Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Co to jest zmęczenie konstrukcji? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami