Blog

Zawartość rubinów zdjęcie nr 2
07.01.2019

Praktyka zawodowa do uprawnień budowlanych – kiedy można ją rozpocząć?

W artykule znajdziesz:

Praktyka zawodowa do uprawnień budowlanych – kiedy można ją rozpocząć?


Według § 3 Rozporządzenia w sprawie pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z 24 września 2014 roku, praktykę zawodową wymaganą do zdobycia uprawnień budowlanych, można rozpocząć dopiero po zdobyciu dyplomu ukończenia uczelni wyższej lub III roku studiów wyższych (program na komputer). Co ważne, kierunek trwających lub ukończonych studiów musi być pokrewny lub odpowiedni z kierunkiem studiów, który znajduje się w wykazie dla wybranej specjalności oraz rodzaju uprawnień, o które kandydat zamierza się ubiegać. W przypadku specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń odpowiedni kierunek studiów to budownictwo. Warto pamiętać, że możliwość odbycia praktyk po ukończeniu 3 roku studiów obejmuje zwykle wyłącznie studia jednolite (program na telefon). Oznacza to, że w przypadku, gdy studia z jakiegoś powodu były przerwane lub między ich ukończeniem a obroną pracy minęło więcej czasu niż zwykle, np. 2 lata, to wówczas praktykę można rozpocząć dopiero po obronie pracy (promocja 3 w 1).

Dyplom potwierdzający kwalifikacje


Zawartość rubinów zdjęcie nr 3Praktyki można rozpocząć również po uzyskaniu tytułu zawodowego mistrza lub technika, a także po zdobyciu dyplomu, który potwierdza posiadanie kwalifikacji zawodowych w nauczanym zawodzie na poziomie technika (program na egzamin ustny). Należy jednak pamiętać o tym, że dyplom potwierdzający kwalifikacje lub tytuł zawodowy musi być zgodny z wykazem zawodów związanych z budownictwem, np. dla specjalności konstrukcyjno-budowlanej odpowiedni zawód to m.in. cieśla, technik budownictwa, murarz-tynkarz czy murarz (segregator).
Obecne przepisy nie nakładają na kandydata obowiązku zarejestrowania faktu rozpoczęcia praktyki zawodowej w Izbie Inżynierów Budownictwa. Jeszcze do niedawna taki obowiązek obejmował książkę praktyki zawodowej, którą trzeba było opieczętować oraz zarejestrować – dokonywał tego przedstawiciel komisji kwalifikacyjnej (opinie). Dopiero po rejestracji książki praktyk możliwe było rozpoczęcie praktyki zawodowej. Po nowelizacji przepisów z września 2014 roku książkę praktyk zastąpiono oświadczeniem, którego nie trzeba rejestrować.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zawartość rubinów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zawartość rubinów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zawartość rubinów zdjęcie nr 8 Zawartość rubinów zdjęcie nr 9 Zawartość rubinów zdjęcie nr 10
Zawartość rubinów zdjęcie nr 11
Zawartość rubinów zdjęcie nr 12 Zawartość rubinów zdjęcie nr 13 Zawartość rubinów zdjęcie nr 14
Zawartość rubinów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zawartość rubinów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zawartość rubinów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami