Blog

Mosty stalowe zdjęcie nr 2
08.01.2021

Czterospadowe dachy

W artykule znajdziesz:

Czterospadowe dachy

Mosty stalowe zdjęcie nr 3
Czterospadowe dachy

Tradycyjne wysokie, czterospadowe dachy spotyka się obecnie rzadko. Ustąpiły dwuspadowym z szalowanymi szczytami lub, w bogatszych domach, naczółkowym. Wcześniej najczęściej stosowaną konstrukcję krokwiową z płatwiami wysuniętymi nieco przed zrąb po wojnie wyparła konstrukcja krokwiowo-belkowa. Dachy tradycyjnie kryte były słomą. a tylko w rejonie świętokrzyskim od XVIII w. gontem, rozpowszechnionym od 2 połowy XIX wieku (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na terenie województwa, poza skrajem południowym, gdzie częściej występują chałupy typu krakowskiego, dominują ich dwie odmiany - kielecka i opoczyńska w części północnej i północno-zachodniej, odznaczające się nieco niższymi od pierwowzoru czterospadowymi dachami, a w odmianie opoczyńskiej dachami naczółkowymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W odróżnieniu od skromniejszych kieleckich - jednotraktowych, o jednej lub dwu izbach i sieni najczęściej szczytowej, chałupy opoczyńskie charakteryzują się bogatszym rozplanowaniem - są dwutraktowe, wieloizbowe. z sienią pośrodku. Wyjątkowo zdarzają się archaiczne domy wąskofronlowe, głównie w regionie świętokrzyskim, gdzie także obfitsze są ciesielskie elementy dekoracyjne (uprawnienia budowlane).
Znacznie rzadsze było na wsi budownictwo murowane, głównie z miękkiego kamienia wapiennego zw. opoką, występujące przede wszystkim w okolicach Miechowa oraz Buska i Chmielnika. Wyjątkiem jest całkowicie niemal murowana wieś Szaniec. W okolicach Miechowa, a przede wszystkim nad Wisłą w rejonie Kazimierzy Wielkiej i Opatowca, na przełomie XIX i XX w. pojawiło się nieco zamożniejsze budownictwo ceglane, często ze skromnym detalem architektonicznym i różnie ukształtowanymi podcieniami słupowymi.

Większość spośród nielicznie zachowanych budynków wiejskich powstałych przed 4 ćwiercią XIX w. znajduje się w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, gdzie eksponowane są również obiekty budownictwa małomiasteczkowego (program egzamin ustny). Starą zabudowę reprezentują in situ chałupy w Kakoninie z połowy XIX w. i zagroda w Bodzentynie z końca XVIII w., w których urządzono punkty etnograficzne.
Stosunkowo licznie zachowały się zabytki wiejskiego budownictwa przemysłowego. Obok kuźni wiejskich znaczną grupę stanowią młyny zbożowe.

Zabytki budownictwa

Najstarsze z nich, pochodzące jeszcze z połowy wieku XIX i zakładane często na dawnych kuźnicach, budowano z drewna, później coraz częściej z kamienia i na ogół większych rozmiarów. Do najciekawszych należy murowany młyn w Słopcu Rządowym wystawiony w 1861 r. na miejscu wcześniejszego oraz duży dworski młyn w Morawicy. Niewiele do dziś przetrwało starych urządzeń i układów wodnych (opinie o programie). Rzadkością są wiatraki, dawniej popularne na pofałdowanym obszarze Gór Świętokrzyskich. W dobrym stanie dotrwały jedynie dwa murowane holendry w Szwarszowicach i Krasocinie.

Żyzny lessowy pas ciągnący się wzdłuż Wisły od Kazimierzy Wielkiej do Sandomierza i Opalowa oraz obszar Dolnego i Środkowego Ponidzia były gęsto zaludnione już w okresie przedpiastowskim, co miało wpływ na wczesne wykształcenie organizacji państwowej (segregator aktów prawnych). Tereny te odgrywały istotną rolę gospodarczą i polityczną w państwie wczesnopiastowskim. Wiślica, Nowy Korczyn, Stopnica należały do politycznych centrów monarchii. Inaczej przedstawiała się sytuacja w północnej, puszczańskiej części Kielecczyzny. Tu, pośród ogromnych terenów leśnych, powstawały pojedyncze grody i osady z kasztelaniami w Małogoszczu i Czechowie.

Najstarsze zabytki budownictwa wiążą się z epoką przedpiastowską i z krzepnącą od VII stulecia organizacją plemienną Wiślan. W spisie pominięto większość obiektów archeologicznych, koncentrując się tylko na kilku najcenniejszych historycznie i artystycznie obiektach (promocja 3 w 1).

Są to przede wszystkim dwa zespoły sypanych kamiennych wałów kultowych na Górze Grodowej w Tumlinie oraz na Łyścu (Świętym Krzyżu), datowane na IX i X w., a także okazałe grodziska zachowane w rejonie dolnej Nidy. Szczególnie interesujące jest wielkie owalne grodzisko w Stradowic z VIII-IX w., oraz wyspowy bagienny gród rodowy koło Wiślicy z IX-X wieku.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Mosty stalowe zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Mosty stalowe zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Mosty stalowe zdjęcie nr 8 Mosty stalowe zdjęcie nr 9 Mosty stalowe zdjęcie nr 10
Mosty stalowe zdjęcie nr 11
Mosty stalowe zdjęcie nr 12 Mosty stalowe zdjęcie nr 13 Mosty stalowe zdjęcie nr 14
Mosty stalowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mosty stalowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mosty stalowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami