Blog

12.07.2019

Czy warto iść na kurs przed egzaminem?

W artykule znajdziesz:

Czy warto iść na kurs przed egzaminem?

W okręgowych izbach inżynierów budownictwa oraz w związanych z nimi towarzystwach, np. SEP, organizowane są specjalne szkolenia, które przygotowują do egzaminu na uprawnienia budowlane. Wiele osób uważa, że od uczestnictwa w takim kursie zależy to, czy uda się zdać egzamin (program na komputer).

Czy warto iść na kurs przed egzaminem?

Co więcej, według kandydatów na uprawnienia budowlane uczestnictwo w kursie ma zapewnić bardziej przychylne traktowanie w czasie egzaminu ustnego, ponieważ członkowie komisji egzaminacyjnej mają dostęp do list obecności z takich kursów. Nietrudno zauważyć, że jest to zupełnie pozbawione sensu, ponieważ żaden członek komisji po prostu nie może prowadzić tego rodzaju kursów (program na telefon). Udział w szkoleniu nie ma więc żadnego wpływu na to, czy dany kandydat zostanie potraktowany przez egzaminujących przychylnie czy nie.

Kolejną ważną kwestią jest jakość przeprowadzanych kursów. Jest ona zależna od wielu czynników, wśród których można wymienić m.in. organizatora kursu czy wybraną przez kandydata specjalność (program egzamin ustny). Na pewno należy uświadomić sobie, że żaden kurs w kompleksowy sposób nie przygotuje kandydata ani na egzamin pisemny ani na ustny. Co więcej, osoby przygotowujące się do egzaminów bardzo często w trakcie takich szkoleń otrzymują mnóstwo zupełnie niepotrzebnych informacji, które w dodatku są kompletnie nieprzydatne pod kątem egzaminu (opinie o programie).

Swoja branża

Jakość kursu w dużej mierze zależy od tego, przez kogo jest on prowadzony (segregator aktów prawnych). Bardzo często są to osoby, które nie są zawodowo związane z branżą budowlaną, a tym samym nie podlegają odpowiedzialności zawodowej. Zwykle są to wyłącznie teoretycy, choć zdarzają się także osoby z branży, np. inspektorzy budowlani, inspektorzy BHP czy urzędnicy z wydziału budownictwa. Takich specjalistów warto wysłuchać, ponieważ dają wiele cennych wskazówek związanych z procesem budowlanym. Na pewno warto więc skorzystać z kursu, który prowadzony jest przez fachowców (promocja 3  w 1). Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko możliwość poszerzenia swojej wiedzy, ale również poznania innych zdających ze swojej branży.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami