Blog
Czym jest katastrofa budowlana i kogo należy powiadomić gdy wystąpi?
W artykule znajdziesz:
Czym jest katastrofa budowlana i kogo należy powiadomić gdy wystąpi?
Czym jest katastrofa budowlana i kogo należy powiadomić gdy wystąpi? Każdego roku w Polsce zdarza się kilkaset katastrof budowlanych (uprawnienia budowlane). Pożary sklepów, zawalenia hal produkcyjnych, czy też uszkodzenie konstrukcji kamienicy, w której znajduje się przedsiębiorstwo - to wszystko przykłady katastrofy budowlanej. Większość tych incydentów zachodzi w budynkach, które mają 30-70 lat. Przyczyną są najczęściej silne wiatry, powodzie, wybuchy gazu i pożary. Według prawa katastrofa budowlana to niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów. Oznacza to, że nie wszystkie uszkodzenia, czy też nieszczęśliwe wypadki będą zaliczały się do statusu katastrofy budowlanej (program egzamin ustny). Przykładem może tu być uszkodzenie budynku umyślnie spowodowane przez człowieka np. podpalenie sklepu. Innym pojęciem jest również awaria, czyli uszkodzenie elementu stanowiącego część obiektu budowlanego, który można wymienić lub naprawić.
Przykładem mogą być wszelkiego rodzaju awarie instalacji, takie jak pęknięta rura wodna. W razie wystąpienia katastrofy budowlanej niezmiernie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca katastrofy. Zgodnie z tym właściciel budynku, użytkownik lub kierownik budowy ma za zadanie zorganizować pomoc dla poszkodowanych, jeśli na terenie katastrofy przebywali ludzie. W pierwszej kolejności powinien oczywiście wezwać odpowiednie służby takie jak straż pożarna oraz pogotowie ratunkowe (opinie o programie). Dodatkowo powinien również zrobić wszystko co możliwe, aby skutki katastrofy nie szerzyły się dalej. O katastrofie powinien poinformowany zostać organ nadzoru budowlanego, czyli najczęściej powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, rzadziej wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Niezbędne jest też poinformowanie policji i prokuratury. W każdym przedsiębiorstwie powinno się przygotować i aktualizować lista organów, które muszą zostać powiadomione w przypadku ewentualnej katastrofy budowlanej. Warto zwrócić na to uwagę i dopilnować, by tych informacji nie zabrakło w razie nieoczekiwanego wypadku.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32