Blog

Transport betonu zdjęcie nr 2
07.05.2021

Stosunek molowy

W artykule znajdziesz:

Stosunek molowy

Transport betonu zdjęcie nr 3
Stosunek molowy

Dokładniejsze badanie tych materiałów skłoniło Taylora do wycofania swej pierwotnej propozycji nomenklaturowej, ponieważ analogia strukturalna syntezowanych, uwodnionych krzemianów wapniowych do krystalicznego tobermorytu jest daleka i niejasna.

Tak więc uwodnione krzemiany wapniowe, powstające w wyniku hydratacji cementu, oznacza się obecnie symbolem C-S-H (program uprawnienia budowlane na komputer). Trzeba podkreślić, że symbol ten obejmuje dużą rodzinę niedoskonale wykrystalizowanych uwodnionych krzemianów wapniowych. Całą grupę tych związków’ dzieli się jeszcze niekiedy na materiały „semikrystaliczne” i „prawie bezpostaciowe”. Jest to podział umowny i nieostry, zależny od wryników badania rentgenograficznego.
Znacznie większe znaczenie praktyczne ma podział C-S-H na dwie odmiany, różniące się od siebie wartością molowego stosunku CaO : Si02. Uwodnione krzemiany wapniowe, wykazujące CaO/Si02 1,5 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obie te odmiany C-S-H różnią się od siebie pod względem morfologii, toteż mogą być rozróżnione metodami rentgenograficznymi.

Bliższe omówienie morfologii odmian C-S-H znajdzie się w podrozdziale dotyczącym budowy stwardniałego zaczynu cementowego.
Stosunek molowy CaO : Si02 uwodnionych krzemianów wapniowych syntezowanych z C3S i C2S zawiera się w granicach 1,5-3,0 (uprawnienia budowlane). Jest to wyrazem zmian, jakim sumaryczny skład chemiczny C-S-H ulega pod wpływem włączania różnych jonów. Wyżej wspomniano już o włączaniu do sieci przestrzennej C-S-H jonów wapniowych. Stwierdzono także możliwość zastępowania jonów Si4+ : Ca++ jonami Al3+, Fe3+, S1+ (siarka), Mg++, a ponadto udowodniono możliwość wbudowywania do struktury C-S-H potasowców i chlorków.

Wprowadzanie obcych jonów do sieci kryje w sobie nie wykorzystane jeszcze możliwości wpływania na cechy użytkowe cementu, stwierdzono bowiem, że wspomniane dodatki prowadzą do znacznych zmian morfologii fazy C-S-H, zmian jej powierzchni właściwej, stosunku molowego C/S, a co najważniejsze - mają one wpływ na wytrzymałość zaczynu i na szybkość reagowania z wodą ortokrzemianów (program egzamin ustny).

Procesów hydratacji krzemianów

Na przykład nie przekraczający 0,5°/o wagowo dodatek Cr2Og i P205 wchodzący do sieci przestrzennej alitu nabiera ostatnio pewnego znaczenia w dziedzinie produkcji cementów o wysokich wczesnych wytrzymałościach, aczkolwiek niektórzy badacze zwracają uwagę, że dodatek tych tlenków przekraczający 0,5% znacznie obniża zarówno początkowe, jak i późniejsze wytrzymałości cementu (opinie o programie).
Należy podkreślić, że przedstawiony wyżej chemizm procesów hydratacji krzemianów wapniowych dotyczy przebiegu zjawisk w normalnych warunkach temperatury i ciśnienia i przy stosunkowo niskim współczynniku wodno-cementowym W/C, zapewniającym „normalną” plastyczność zaczynu (segregator aktów prawnych).

Chemizm hydratacji faz klinkierowych zawierających A120, i Fe203 jest daleko bardziej złożony i znacznie mniej poznany niż hydratacja faz krzemianowych. Fazy glinianowe i glinożelazianowe (ferrytowe) wprawdzie występują w cemencie w znacznie mniejszych ilościach niż fazy krzemianowe, ale ich wpływ na przebieg hydratacji cementu jest bardzo duży. Szczególnie dotyczy to pierwszego okresu hydratacji, który decyduje o tak ważnej właściwości użytkowej cementu, jak wiązanie. Ponadto faza glinianowa (CgA) ma bardzo duży wpływ na odporność stwardniałego zaczynu cementowego, a więc i betonu na agresję chemiczną.

Fazy, o których mowa, to glinian trójwapniowy CSA i faza ferrytowa, stanowiąca jak wiadomo stały roztwór szeregu C2F - C6A2F. Faza ta w literaturze anglosaskiej oznaczana jest ostatnio Fss (Ferrite solid solution) i w każdym konkretnym cemencie ma charakterystyczny dla tego cementu skład chemiczny. Literatura kontynentalna często jeszcze symbolizuje tę fazę tradycyjną formułą C4AF i stosuje nazwę brownmilleryt. Niekiedy fazę tę oznacza się także symbolem C2(A, F) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Transport betonu zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Transport betonu zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Transport betonu zdjęcie nr 8 Transport betonu zdjęcie nr 9 Transport betonu zdjęcie nr 10
Transport betonu zdjęcie nr 11
Transport betonu zdjęcie nr 12 Transport betonu zdjęcie nr 13 Transport betonu zdjęcie nr 14
Transport betonu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Transport betonu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Transport betonu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami