Blog

13.01.2019

Czym wykończyć ściany komina?

W artykule znajdziesz:

Czym wykończyć ściany komina?

Komin musi być wykonany w taki sposób, aby przez wiele lat dobrze spełniał swoją rolę, a dodatkowo stanowił ozdobę dachu. Wybór materiału wykończeniowego uzależniony jest od rodzaju komina (program na komputer). Materiał musi posiadać odpowiednie pozwolenia techniczne i to bez względu na to, czy będzie służył do wykończenia komina systemowego czy tradycyjnego murowanego. W przypadku stromego dachu lub bardzo szerokiego komina, zalecane jest wykonanie kozubka, czyli specjalnie wyprofilowanej obróbki. Dzięki niej za kominem nie będzie gromadzić się woda ani śnie. Taką obróbkę robi się z blachy aluminiowej, miedzianej, cynkowej lub stalowej ocynkowanej (program na telefon).
Materiał, którym wykańcza się ściany komina, musi być nietopliwy i niepalny, ponieważ zdarza się, że dochodzi do nagrzania komina lub iskrzenia z przewodów kominowych. Ponadto musi być odporny na zmienne warunki atmosferyczne i działania słońca, mrozu oraz deszczu (promocja 3 w 1). Kominy najczęściej mają ściany wykończone tynkiem cementowym – znacznie rzadziej stosuje się tynk cementowo-wapienny. Tynk cementowy charakteryzuje się trwałością i wysoką odpornością na wilgoć. Jego warstwa na ścianach komina powinna mieć grubość 1-3cm, przy czym materiał ten może być stosowany do wszystkich typów kominów. Jest tani i łatwy w stosowaniu, ale niestety mało trwały – jego wytrzymałość można poprawić za pomocą farby elewacyjnej (program na egzamin ustny).

Kamienie idealnie prezentują się

Znacznie droższe, ale jednocześnie trwalsze, są tynki cienkowarstwowe. Można je kupić w postaci suchych mieszanek, które wystarczy rozprowadzić wodą. W sprzedaży dostępne są też gotowe masy (segregator). Tego typu tynki przeznaczone są do kominów, które mają być ocieplone lub wykończone tak jak ściany domów. Ściany komina można też wykończyć za pomocą cegły klinkierowej. Nadaje się do tego wyłącznie cegła pełna. W ten sposób można obłożyć komin z różnych materiałów, np. pustaków systemowych. Innym rozwiązaniem jest okładzina kamienna, która prezentuje się bardzo szlachetnie (opinie). Takie wykończenie komina sprawia, że jest on prawdziwą ozdobą dachu – kamienie idealnie prezentują się z dachem rytym łupkiem lub gontem drewnianym.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami