Blog
Czynniki natury mechanicznej
W artykule znajdziesz:
Czynniki natury mechanicznej
Lepsze wyniki daje założenie osłony szczelnej od strony zewnętrznej, a nie od strony betonu, z uwagi na mniejszą powierzchnię wymiany ciepła z otoczeniem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sposób obliczania potrzebnej izolacyjności warstwy chroniącej beton znajdzie czytelnik w rozdziale traktującym o betonowaniu w warunkach zimowych.
Wiążący beton powinien być odizolowany od źródeł wstrząsów, drgań i uderzeń. Transport poziomy betonu powinien odbywać się po torach dostatecznie równych i sztywnych, wspierających się bezpośrednio na rusztowaniu. Rodzaj wibratorów i ich moc należy tak dobierać, aby ich promień zasięgu oddziaływania mieścił się w układanym betonie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wibratory przekazujące impulsy bezpośrednio na beton mają wyższość nad wibratorami przyczepnymi. Należy unikać bezpośredniego przekazywania drgań na zbrojenie, z uwagi na przenoszenie impulsów na większe odległości.
W przypadku wykonywania w pobliżu prac minerskich, należy termin betonowania uzależnić od godziny odstrzału, tak aby pierwsze 12 godzin tężenia mogło upłynąć bez gwałtownych wstrząsów.
Deskowania muszą być odpowiednio sztywne i wytrzymałe, aby pod obciążeniem świeżym betonem nie uległy deformacjom (uprawnienia budowlane).
Przed użyciem należy deskowania i formy drewniane, np. skrzynki w stropach, kilkakrotnie zmoczyć wodą, aby nie pęczniały po ułożeniu betonu i nie powodowały jego odwodnienia. Unikać należy zalewania wodą klinów pod stemplami oraz posadowienia stempli bezpośrednio na wilgotnej, nie ubitej lub marznącej ziemi. W tym przypadku stemple należy opierać na podwalinach leżących na słupach wbitych w ziemię na dostateczną głębokość.
Obciążenie zabetonowanej konstrukcji przez ludzi, środki transportu 15 kG/cm2 pod warunkiem, że odkształcenie deskowania nie spowoduje powstania rys i uszkodzeń w niedojrzałym betonie.
Nie należy korzystać ze stropów i schodów w ciągu co najmniej 36 godzin od chwili ich betonowania, przy czym okres ten przy twardnieniu betonu w temperaturze poniżej 10°C powinien ulec odpowiedniemu przedłużeniu. Po upływie tego czasu można użytkować stropy do celów komunikacyjnych pod warunkiem ułożenia torowisk z desek o grubości 36-50 mm. Stopnie użytkowanych schodów należy również przykryć deskami (program egzamin ustny).
Składowanie materiałów
Składowanie materiałów na świeżo zabetonowanych stropach jest możliwe pod warunkiem spełnienia wyżej podanych wymagań. Przy układaniu materiałów należy unikać uderzeń i rozmieszczać je równomiernie tak, aby jednostkowe obciążenie nie przekraczało 200 kG/m2.
Uszkodzeniom powierzchniowych warstw betonu przy rozdeskowaniu elementów zapobiega należyte przygotowanie powierzchni deskowań przez malowanie lub smarowanie substancjami, które eliminują przyczepność betonu do deskowania. Ze środków krajowych może być stosowany do tego celu Formol (opinie o programie).
Jest to oleista ciecz barwy brunatnej o nietrwałym zapachu, niewymywalna, nie korodująca stali i nie barwiąca betonu. Wpływa korzystnie na dojrzewanie betonu oraz zwiększa kilkakrotnie rotację drewna. Poza tym zabezpiecza drewno przed niszczącym działaniem wilgoci i czynników biologicznych.
Rozdeskowanie jest jedną z faz realizacji konstrukcji z betonu. Termin rozdeskowania konstrukcji wpływa w poważnym stopniu na tempo wznoszenia budowli oraz na wielokrotność użycia deskowań, a tym samym na koszty budowli. Poprawnie wykonane deskowanie, a po stwardnieniu betonu właściwie rozebrane, daje gładką powierzchnię betonu, bez skrzywień i deformacji, co ułatwia właściwe jej wykończenie (segregator aktów prawnych).
Rozdeskowanie konstrukcji przeprowadza się dopiero wtedy, gdy beton osiągnie dostateczną wytrzymałość dla przeniesienia ciężaru własnego i przypadającego w tym momencie obciążenia zewnętrznego (ciężar materiałów składowanych dla wznoszenia następnej kondygnacji, obciążenie związane z transportem materiałów itp.).
Deskowania i rusztowania powinny pozostawać tym dłużej, im większy jest stosunek obciążenia, które przypada na daną część konstrukcji zaraz po usunięciu deskowania do obciążenia całkowitego, na jakie dana część budowli jest obliczona. Szczególną ostrożność należy zachować przy takich częściach budowli, które po zdjęciu deskowania i rusztowania dźwigają od razu pełny ciężar, na jaki zostały obliczone, np. dachy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32