Blog
Czystość wód
W artykule znajdziesz:
Zgodnie z cytowanym rozporządzeniem przez miarodajny przepływ wody w rzece należy rozumieć przepływ średni niski (SNQ) lub przepływ gwarantowany. W wypadku braku danych hydrometrycznych przy zlewniach poniżej 100 km2 dopuszcza się stosowanie do obliczeń wzoru Iszkowskiego bądź innych wzorów empirycznych. Przy odprowadzaniu ścieków do wód stojących jako miarodajną objętość wody stojącej należy przyjmować objętość czynną, tzw. objętość warstwy wody w zasięgu oddziaływania zanieczyszczeń od miejsca wprowadzenia ścieków, w której zachodzą biologiczne procesy w warunkach tlenowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Czystość wód w przekroju bezpośrednio poprzedzającym zrzut ścieków określa się w porozumieniu z odpowiednimi organami administracji wodnej. Klasa czystości poszczególnych odcinków rzek ustalona jest również przez odpowiednie władze gospodarki wodnej. W przypadku oczyszczania ścieków miejskich lub bytowo-gospodarczych charakterystycznymi parametrami decydującymi o zakresie oczyszczania ścieków są: BZT3, utlenialność (nad- manganianowa) i zawartość zawiesin. Przy znacznym udziale zanieczyszczeń przemysłowych w ściekach miejskich należy dodatkowo analizować innego rodzaju zanieczyszczenia (np. ChZT, fenole, metale ciężkie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jako obliczeniowy przepływ ścieków przyjmuje się zazwyczaj przepływ średni dobowy bądź w uzasadnionych przypadkach przepływ z godzin dziennych. Wówczas gdy maksymalny godzinowy odpływ ścieków przekracza co najmniej dwukrotnie średni.
Oczyszczanie małych ilości ścieków, odprowadzanych następnie do wody czy do ziemi, jest zagadnieniem bardzo trudnym do rozwiązania ze względu na specyfikę zagadnienia (uprawnienia budowlane). Małe osiedla bądź zakłady przemysłowe usytuowane są często nad małymi odbiornikami ścieków wymagającymi bardzo wysokiego stopnia oczyszczania tych ścieków, co w wielu przypadkach jest bardzo trudne do osiągnięcia. Należy każdorazowo liczyć się z koniecznością projektowania i budowania urządzeń o bardzo wysokiej sprawności działania i jednocześnie urządzeń niezwykle starannie eksploatowanych (program egzamin ustny).
Osadniki gnilne
Spośród znanych i stosowanych w naszym kraju urządzeń do unieszkodliwiania ścieków można wymienić urządzenia do odprowadzania ścieków do wód powierzchniowych, do wprowadzania ścieków do ziemi oraz urządzenia do gromadzenia ścieków (opinie o programie). Spośród tych trzech grup najczęściej stosowane są urządzenia do wprowadzania ścieków do ziemi, wśród których można wymienić:
- osadniki gnilne,
- drenaże rozsączające,
- filtry piaskowe.
Należy pamiętać o tym, że osadniki gnilne nigdy nie występują jako urządzenia samodzielne i zazwyczaj współpracują z drenażem rozsączającym lub filtrami piaskowymi. Jako urządzenie towarzyszące takim układom oczyszczalni ścieków występują niekiedy pompownie ścieków, jak również urządzenia do dawkowania ścieków usytuowane pomiędzy osadnikiem gnilnym i drenażem rozsączającym lub filtrem piaskowym (segregator aktów prawnych).
Przy odprowadzaniu ścieków oczyszczonych do wód płynących zaleca się stosowanie:
- przy niewielkim wymaganym stopniu oczyszczania ścieków (*7bzts ^ 30% i t]z ^ 60%) samodzielne osadniki Imhoffa, po przepłynięciu przez które ścieki kierowane są bezpośrednio do odbiornika (oczyszczanie mechniczne),
- przy wysokim wymaganym stopniu oczyszczania ścieków 0?bzt690%, 7;290%) - rowy biologiczne lub małe zblokowane oczyszczalnie ścieków oparte na uproszczonym sposobie stosowania osadu czynnego (oczyszczalnie mechaniczno-biologiczne) (promocja 3 w 1).
W wypadku braku możliwości odprowadzania ścieków do jednej z wymienionych wyżej oczyszczalni należy ścieki gromadzić w zbiornikach bezodpływowych, a następnie wywozić poza teren do centralnych stacji zlewnych. Osadniki gnilne należą do najprostszych i najpowszechniej stosowanych lokalnych urządzeń do unieszkodliwiania ścieków oraz przeróbki i magazynowania osadów. Mogą one być stosowane do oczyszczania małych ilości ścieków bytowo-gospodarczych lub niektórych ścieków przemysłowych o własnościach do nich zbliżonych, o podobnym przebiegu procesu gnicia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32