Blog

17.01.2020

Dachówki zakładkowe ciągnione

W artykule znajdziesz:

Dachówki zakładkowe ciągnione

Dachówki zakładkowe ciągnione

Dachówki zakładkowe mają żłobki i występy przy krawędziach podłużnych, zaś od strony tylnej — nosek do zaczepiania za łatę (uprawnienia budowlane).

Występy jednej dachówki wchodzą w żłobki drugiej. Przekrój poprzeczny profilowany zwiększa sztywność i wytrzymałość dachówki na zginanie (P min 70 kG), ułatwiając jednocześnie spływ wody.

Wzdłuż dachówki formowane bywają niekiedy wydrążone kanaliki służące do wentylacji dachu. Dachówki te muszą być bardzo starannie wykonane, aby do siebie pasowały i szczelnie przylegały w pokryciu dachowym (program na telefon).

Postępowanie przy odbiorze i ocena wyników badań — jak dla dachówki karpiówki. Dopuszczalne odchyłki od wymiarów, wady i uszkodzenia oraz cechy fizyczne i wytrzymałościowe ujęte są w normie PN-54/B-12023. Dachówka holenderka zwykła. Według PN-54/B-12021 dachówka holenderka ma wymiary w rzucie poziomym 230X383 mm ze ścięciem dwóch przeciwległych krawędzi 30X50 mm.

Grubość wynosi 12-H 15 mm. Od strony spodniej znajduje się nosek do zaczepienia dachówki : łatę. W przekroju poprzecznym dachówka jest zakrzywiona, od góry ma znaczną wklęsłość o strzałce 40 mm i niewielką wypukłość przy jednej krawędzi. Istnieją dwa gatunki tej dachówki: I gatunek powinien mieć prawidłową równą powierzchnię bez widocznych skaz, szczerb : pęknięć oraz możliwie jednostajną barwę; II gatunek w porównaniu z poprzednim może mieć niejednolitą barwę poszczególnych sztuk w dostawie oraz drobne niedokładności nie pogarszające odporności na wpływy atmosferyczne i na przepuszczalność wody. Wymagania cech fizycznych są podobne jak dla dachówki karpiówki(program na komputer).

Siła łamiąca przy próbie na zginanie nie powinna być mniejsza od 70 kG, zaś ciężar powinien zawierać się w granicach 2,3-=-2,8 kG.

Dachówka holenderka żłobkowana

Dachówka holenderka żłobkowana posiada podwójne żłobki z czterech stron, co zapewnia szczelność pokrycia. Dachówka marsylska (program egzamin ustny). Dachówka marsylska ma połączenie żłobkowane ze wszystkich stron, przez co szczelność jej jest bardzo znaczna. Profilowana powierzchnia przyczynia się do łatwiejszego odpływu wody i ożywia wygląd dachu. Dachówka o wymiarach 39X 23 cm waży ok. 2,7 kG. Dachówka mnich-mniszka. Mniszki są to gąsiory z dwoma wycięciami do oparcia mnichów i z noskiem ze strony wypukłej do zaczepiania o łatę (opinie o programie).

Dachówka ta była stosowana do budynków wieżowych . Kościelnych. Wyszła z użycia, gdyż jest ciężka i nieszczelna.

Dachówka klasztorna jest podobna do holenderki. Jednak bardziej wygięta, przy tym krzywizna przekroju poprzecznego zmienia się wzdłuż dachówki. Ma od dołu nosek i uszko do przywiązania drutem. Ciężar dachówki o wym. 38,5X24 cm wynosi 3,7 kG. Gąsiory służą głównie do pokrycia kalenic i grzbietów. Są one różnych typów (segregator aktów prawnych).

Przeważnie mają z wierzchu tzw. zadzior, będący elementem dekoracyjnym, oraz mały otwór do przybijania gwoździami. Cechy, wymagania techniczne oraz postępowanie przy odbiorze podane są w PN-56/B-12025 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami