Blog
Dawka powierzchniowa
W artykule znajdziesz:
Dawka powierzchniowa
Dawka powierzchniowa - w terapii dawka promieniowania jonizującego w osi centralnej wiązki mierzona na powierzchni skóry.
Dawka progowa - minimalna dawka promieniowania jonizującego wywołująca dający się zaobserwować skutek.
Dawka promieniowania - dawka (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dawka rumieniowa - dawka promieniowania jonizującego, wywołująca rumień skóry bez pozostawienia trwałych uszkodzeń.
Dawka subletalna - dawka promieniowania jonizującego nie powodująca śmierci osobnika narażonego na promieniowanie.
Dawka śmiertelna, dawka letalna - dawka promieniowania jonizującego, której działanie na określoną populację organizmów powoduje śmierć określonej części tej populacji po upływie umownego okresu.
Dawka śmiertelna absolutna, LDioo - dawka promieniowania jonizującego, której jednorazowe działanie powoduje ostrą chorobę popromienną kończącą się w 100% przypadków śmiercią w ciągu umownego okresu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dawka śmiertelna medianowa - dawka śmiertelna średnia.
Dawka śmiertelna średnia, LD50 - dawka promieniowania jonizującego, której jednorazowe działanie powoduje ostrą chorobę popromienną kończącą się w 50% przypadków śmiercią w ciągu umownego okresu (a w pozostałych przechodzącą w chorobę popromienną przewlekłą).
Dawka terapeutyczna - dawka promieniowania jonizującego wywołująca zamierzone działanie w organizmie ludzkim.
Dawka zaabsorbowana - dawka pochłonięta.
Dawka zagrażająca - dawka promieniowania jonizującego, która pochłonięta przez całe ciało nie wywoła prawdopodobnie żadnych wczesnych objawów, może jednak spowodować wystąpienie po latach leukemii lub innych uszkodzeń; dla człowieka d.z. wynosi 25 rem (uprawnienia budowlane).
Dawkomierz (promieniowania), dozymetr - przyrząd do pomiaru dawki promieniowania jonizującego (dawki pochłoniętej i ekspozycyjnej) i/lub mocy dawki.
Dawkomierz chemiczny - dawkomierz, którego działanie oparte jest na zmianach własności chemicznych substancji pod wpływem promieniowania jonizującego.
Dawkomierz fotometryczny, dawkomierz fotograficzny, dawkomierz filmowy - dawkomierz składający się z błony dozymetrycznej umieszczonej w kasecie zaopatrzonej w odpowiednie filtry i znaki rozpoznawcze, służące do określenia dawki promieniowania jonizującego na podstawie zmian gęstości optycznej błony.
Dawkomierz jonowy - dawkomierz promieniowania jonizującego, którego działanie opiera się na jonizacji gazu.
Dawkomierz luminescencyjny* - dawkomierz, którego działanie oparte jest na wykorzystaniu luminescencji występującej w niektórych związkach chemicznych pod wpływem promieniowania jonizującego.
Dawkomierz osobisty
Dawkomierz osobisty - dawkomierz promieniowania jonizującego noszony przez pracowników narażonych na promieniowanie, służący do pomiaru indywidualnych dawek promieniowania; d.o. jest zazwyczaj d. fotometryczny lub d. jonizacyjny (program egzamin ustny).
Dawkomierz osobisty sygnalizujący - dawkomierz osobisty sygnalizujący przekroczenie określonej wielkości dawki lub mocy dawki.
Dawkomierz termoluminescencyjny, TLD - ciało, które po pochłonięciu energii promieniowania jonizującego i ogrzaniu emituje światło w ilości proporcjonalnej do dawki pochłoniętej.
Dawkownik - dozownik.
Dealkilacja, odalkilowanie - proces technologiczny, podczas którego następuje rozszczepienie węglowodorów aromatycznych zawierających łańcuchy boczne (np. toluenów, ksylenów, mety- lonaftalenów) na węglowodór aromatyczny i węglowodór parafinowy (zwykle gazowy) (opinie o programie).
Debąjogram, dyfraktogram proszkowy - obraz dyfrakcyjny krystalitów uzyskany na błonie fotograficznej metodą Debye’a-Scherrera-Hulla, tj. przez naświetlanie polikrystalicznego preparatu (np. pręcika metalowego) wąską wiązką monochromatycznych promieni rentgenowskich, które odbijając się od płaszczyzn sieciowych kryształów tworzą szereg współosiowych stożków dyfrakcyjnych.
Debit rzeki - przepływ rzeki.
Debit źródła - wydajność źródła.
Deblokada - usunięcie blokady.
Debra - dolina o przekroju poprzecznym w kształcie litery V, która powstała w wyniku działania erozyjnego okresowych wód w podłożu mało spoistym (segregator aktów prawnych).
Debye - debaj.
Decca - system nawigacyjny hiperboliczny wykorzystujący fale długie zsynchronizowane w fazie dla zespołu stacji naziemnych (jednej głównej i trzech otaczających, rozstawionych tak, aby tworzyły wierzchołki trójkąta równobocznego) oparty na pomiarze różnicy faz drgań odbieranych przez urządzenie pokładowe statku.
Dechloracja wody - usuwanie z wody pozostałego chloru czynnego.
Decoctum - odwar.
Dectra - system nawigacyjny hiperboliczny oparty, podobnie jak decca, na pomiarze różnicy faz drgań fal radiowych, z tym, że zespół stacji naziemnych składa się z dwu par radiostacji umieszczonych na początku i na końcu trasy. Decy - pierwszy człon wyrazów złożonych, stosowany w metrycznym systemie jednostek miar (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32