Blog

Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 2
07.04.2020

Deflegmacja

W artykule znajdziesz:

Deflegmacja

Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 3
Deflegmacja

Deflegmacja - proces częściowego skraplania par powstałych w procesie destylacji lub rektyfikacji; w wyniku otrzymuje się ciecz wzbogaconą w składnik mniej lotny, parę - w bardziej lotny (program uprawnienia budowlane na komputer).

Deflegmator, wykraplacz - wymiennik ciepła, w którym zachodzi deflegmacja.

Deflektometr, deflektor - przyrząd do przybliżonej kompensacji dewiacji kompasu magnetycznego przez wyznaczenie natężenia pola magnetycznego wywołującego dewiację.

Deflektor 1 - odpowiednio ukształtowany element (w różnych urządzeniach) zmieniający kierunek przepływu płynu (najczęściej gazu).

Deflektor - urządzenie w akceleratorze, które wiązkę przyspieszonych cząstek w komorze przyspieszającej odchyla od pierwotnego kierunku i skierowuje na tarczę lub wyprowadza na zewnątrz.

Defoliacja - usuwanie liści roślin (przez wywołanie ich opadania) w celu np. ułatwienia sprzętu plonów.

Defolianty - środki chemiczne używane do defoliacji.

Deformacja - odkształcenie.

Deformacja jąder atomowych - przyjmowanie przez powierzchnię jąder atomowych kształtów różnych od kulistego; jądrami zdeformowanymi są jądra atomowe o liczbach protonów i neutronów dalekich od liczb magicznych.

Deformacja tektoniczna - dyslokacja.

Deg - nielegalna jednostka różnicy temperatur: 1 deg = 1 K (kelwin).

Degazator - środek do niszczenia bojowych substancji trujących (np. wapno chlorowane).

Degeneracja gazu doskonałego, zwyrodnienie gazu doskonałego - zmiana właściwości gazu doskonałego wynikająca z nierozróżnialności (w statystyce kwantowej) jego cząstek, która prowadzi do tego, że prawdopodobieństwa obsadzeń różnych stanów, także w gazie doskonałym są od siebie wzajemnie zależne; d.g.d. następuje w niskich temperaturach; w gazach, które w temperaturze przewyższającej temperaturę zwyrodnienia ulegają skropleniu d. nic następuje (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Degeneracja poziomu energetycznego, zwyrodnienie poziomu energetycznego - przynależenie do danego poziomu energetycznego dwu lub więcej liniowo niezależnych stanów kwantowych; w przypadku, gdy ma miejsce d.p.e. wartość energii nie wystarcza do jednoznacznego scharakteryzowania stanu kwantowego układu znajdującego się na danym poziomie energetycznym.

Deglomeracja

Deglomeracja - przeciwdziałanie nadmiernemu rozrostowi skupisk miejskich.

Degradacja 1 - obniżanie się miejscowe powierzchni Ziemi wskutek erozji.

Degradacja - rozkład związku organicznego w wyniku różnego typu reakcji na związki o budowie prostszej (uprawnienia budowlane).

Degradacja gleby - proces prowadzący do stopniowego obniżenia się żyzności gleby, przejawiający się zmniejszeniem zawartości oraz zmianą właściwości próchnicy, wymywaniem w głąb gleby kationów pierwiastków alakalicznych, zakwaszeniem i niszczeniem struktury gleby; d.g. wywołują zmiany klimatu zarówno naturalne, jak i spowodowane ingerencją człowieka (np. nadmierne wycinanie lasów).

Degradacja polimeru - rozpad makrocząsteczek pod działaniem czynników fizycznych (np. promieniowania jonizującego - d.p. radiacyj- na), chemicznych lub biologicznych, w wyniku którego zmienia się budowa chemiczna polimeru i zmniejsza stopień polimeryzacji (nie następuje jednak rozkład do monomeru); por. depolimeryzacja.

Degras - produkt uboczny otrzymywany podczas produkcji skór garbowania tłuszczowego; d. może być wymywany ze skór przez pranie ich w środowisku alkalicznym (emulsję d. wydziela się następnie za pomocą kwasu siarkowego) lub może być wytłaczany ze skóry garbowanej w prasie hydraulicznej.

Degustacja - próba smakowa artykułów żywnościowych (program egzamin ustny).

Dehalogenacja, odszczepienie fluorowca - eliminacja atomu lub atomów fluoru, chloru, bromu lub jodu (fluorowca) z cząsteczki związku chemicznego.

Dehydratacja, odwodnienie - odebranie wody lub wodoru i tlenu w stosunku 2:1 ze związku chemicznego Dehydrator - odwilżacz.

Dehydrocyklizacja, cyklodehydrogenacja  - odszczepienie cząsteczki wodoru od cząsteczki związku aromatycznego lub hydroaromatycznego z równoczesnym utworzeniem nowego związku zawierającego większą liczbę pierścieni (opinie o programie).

Dehydrogenacja, odwodomienie - proces polegający na usunięciu atomów wodoru z cząsteczki związku chemicznego dehydrogenazy - enzymy należące do grupy oksyreduktaz; d. odszczepiają atomy wodoru lub elektrony od pewnych substancji i przenoszą je na inne.

Deinfestacja radiacyjna - jeden z zabiegów radiacyjnego utrwalania żywności, polegający na przerwaniu cyklu biologicznego niektórych owadów atakujących np. owoce, przez ich napromienianie niewielkimi dawkami przenikliwego promieniowania jonizującego (segregator aktów prawnych).

Dejonizacja gazu - zmniejszenie się liczby cząstek naładowanych (jonów i swobodnych elektronów) w przestrzeni zajmowanej przez gaz zjonizowany; przyczyną d. może być dyfuzja cząstek naładowanych poza przestrzeń zajmowaną przez gaz lub przez rekombinację wewnątrz tej przestrzeni.

Dejonizacja roztworu - usuwanie jonów z roztworu.

Deka - pierwszy człon wyrazów złożonych, który w metrycznym systemie jednostek miar oznacza nazwy jednostek wtórnych o wartości 10.

Dekada - zakres wartości danej wielkości fizycznej (np. częstotliwości) a - \0a (np. 10-100 Hz) (promocja 3 w 1).

Dekada licząca - urządzenie cyfrowe zliczające impulsy wejściowe do dziesięciu, zbudowane z przerzutników i elementów logicznych łączy się ze sobą łańcuchowo: pierwsza liczy jednostki, druga dziesiątki, trzecia - setki itd.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 8 Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 9 Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 10
Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 11
Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 12 Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 13 Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 14
Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mechanizacja robót tynkowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami