Blog
Deformacja
W artykule znajdziesz:
Deformacja
Również w poprzecznym przekroju spoiny następuje skrócenie wymiaru szerokości po stronie jej lica, zmniejszające się do zera w grani. W takim przypadku część elementu doznaje odkształceń poprzecznych w formie wygięć kątowych. Wielkość tych odkształceń zależy od stosunku grubości spoiny do grubości spawanego elementu (program uprawnienia budowlane na komputer). W najprostszym przypadku przeciwdziałanie polega na wstępnym wygięciu lub ustawieniu luźnych części pod kątem zwiększonym o różnicę przewidywanych zmian kątowych po spawaniu. Nadanie pasom spawanych przekrojów dwuteowych wstępnych odkształceń wykonuje się na specjalnych wyginarkach rolkowych, pracujących na zimno w sposób ciągły.
Skurcz poprzeczny spoin pachwinowych wywołuje miejscowe odkształcenia powierzchni blachy w formie fałd i wklęśnięć. Zapobieganie odkształceniom tego typu jest bardzo trudne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ponieważ w wielu przypadkach zagadnienie dotyczy spoin pachwinowych do połączenia elementów drugorzędnych, takich jak żebra usztywniające i przepony, należy stosować możliwie najmniejsze grubości tych spoin. Zabiegiem koniecznym po spawaniu będzie prostowanie.
W elementach konstrukcji, w których spoiny są zgrupowane jedno- stronie z mimośrodem, powstają momenty zginające. Spawany element ulega wygięciu, przy czym wklęsłość powstaje po tej stronie, po której została ułożona spoina i nastąpiło skrócenie w osi strefy spawania.
Wygięcie elementu może nastąpić również i wówczas, gdy symetrycznie rozmieszczone spoiny zostaną wykonane bez zachowania symetrii skurczu (uprawnienia budowlane).
Wstępną deformację części, głównie blach pionowych, można wykonać tylko przy małych szerokościach tych blach. Przy większych arkuszach blach zwiększa się szerokość blachy h o wartość przewidywanej strzałki ugięcia Ah. Następnie trasuje się i wycina blachę według krzywej parabolicznej lub innej, w zależności od rodzaju odkształcenia, jakie powstaje po spawaniu. We wszystkich przypadkach należy uwzględnić oprócz odkształceń poprzecznych takie skrócenie elementu AL, które występuje zawsze przy wszystkich pracach związanych z nagrzewaniem materiału powyżej 600°C (program egzamin ustny).
Elementy konstrukcji
Elementy konstrukcji o zwartym pełnościennym przekroju poprzecznym i dużej długości, takie jak belki i słupy, wymagają zachowania wymiaru długości w nawiązaniu do baz wyjściowych, którymi są poziomy podpór dachu, belek podsuwnicowych lub inne. Odkształcenia poprzeczne przekrojów tych elementów nie odgrywają większej roli, poza połączeniami styków z innymi elementami.
Składanie elementów pełnościennych wykonuje się na łożu montażowym o wypoziomowanej płaszczyźnie (opinie o programie).
Po ułożeniu poziomo blachy środnika, dostawia się i dociska klinami pasy. Następnie ustawia się żebra usztywniające i całość sczepia się spoinami. Sczepiony element przenosi się na stanowisko spawania, które może być wyposażone w obrotniki do przechylania elementu w dogodną pozycję dla spawacza. W przypadku spawania automatycznego lukiem krytym, żebra usztywniające zakłada się po zespawaniu pasów ze środnikiem. Bazami wyjściowymi dla elementów są płaszczyzny górnych pasów, płaszczyzny płyt oporowych łożysk oraz wymiar rozpiętości (segregator aktów prawnych).
W belkach podsuwnicowych nie może być odkształcony pas górny ze względu na wymaganą płaszczyznę oparcia stopy szyny. W przypadku łączenia szyny z belką na śruby otwory w pasie mogą być wiercone po spawaniu belki. W konstrukcji słupów najbardziej złożoną częścią jest zwykle stopa.
Z warunków wytrzymałościowych elementów zakotwienia stopy słupa wynika konieczność stosowania wielu części usztywniających płytę stopową i dużej ilości spoin do łączenia stopy z trzonem słupa. Ze względów technologicznych korzystniejsze są rozwiązania o najmniejszej liczbie spoin drugorzędnych i najmniejszej ilości spoin (promocja 3 w 1).
Zmniejszenie ilości spoin uzyskuje się przez przenoszenie sił bezpośrednio dociskiem przekroju trzonu słupa na płytę stopową. W takim przypadku przekrój zasadniczy słupa po spawaniu obrabia się na frezarce.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32