Blog

Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 2
26.07.2018

Deskowania – podstawowe rodzaje

W artykule znajdziesz:

Deskowania – podstawowe rodzaje

Wszelkie deskowania oraz rusztowania to elementy niezbędne do wykonywania konstrukcji betonowych i żelbetowych (program na komputer). Obecnie tego typu konstrukcje mają różne kształty, dlatego producenci deskowań zmodyfikowali swoją ofertę pod kątem oczekiwań rynkowych. Oferowane obecnie systemy deskowań mogą być idealnie dopasowane zarówno do obiektów o prostej, jak i skomplikowanej geometrii. Deskowania oraz rusztowania spełniają nie tylko oczekiwania klientów, ale również wymagania normowe. Ponadto są łatwe w montażu i demontażu (program na telefon). Deskowaniem nazywana jest konstrukcja, która składa się z poszycia, elementów nośnych, elementów podpierających i wsporników. Używa się jej podczas wykonywania obiektów żelbetowych i betonowych w celu nadania danej mieszance wymaganego kształtu.

Deskowania podtrzymują zbrojenie

Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 3
Deskowania – podstawowe rodzaje

Ponadto deskowania podtrzymują zbrojenie w czasie betonowania i utrzymują mieszankę betonową aż do momentu, gdy osiągnie ona odpowiednią wytrzymałość (program na egzamin ustny).
Deskowanie muszą być projektowane oraz konstruowane w taki sposób, aby skutecznie przenosić wszystkie oddziaływania, jakim poddawane są w czasie procesu budowy. Jednocześnie muszą one być na tyle sztywne, aby zachować tolerancję dla danej konstrukcji i nie zagrażać integralności elementów konstrukcyjnych. Muszą one spełniać nie tylko odpowiednie normy, ale również nie zniekształcać się podczas demontażu (promocja 3 w 1).
Stosowane współcześnie deskowania dzieli się na kilka podstawowych rodzajów. Jednym z kryteriów jest materiał, z którego deskowanie zostało wykonane (segregator). Najpopularniejszym materiałem jest bez wątpienia drewno, które jest powszechnie dostępne i łatwe w obróbce. Jest ono również sprężyste i bardzo wytrzymałe, dlatego chętnie używa się go do wykonywania konstrukcji o skomplikowanych kształtach. Jednak z uwagi na duże zużycie materiału oraz pracochłonność drewno stosowane jest coraz rzadziej (opinie). Zastępuje je tzw. drewno klejone, czyli sklejki, które doskonale nadają się do tworzenia poszycia deskowań. Podstawowe elementy deskowań najczęściej wykonuje się natomiast ze stali, które jest trwała i wytrzymała na rozciąganie oraz ściskanie.

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 8 Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 9 Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 10
Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 11
Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 12 Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 13 Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 14
Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Spoiny i szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami