Blog

Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
09.07.2020

Deskowania rozbieralno-przestawne

W artykule znajdziesz:

Deskowania rozbieralno-przestawne

Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Deskowania rozbieralno-przestawne

Deskowania rozbieralno-przestawne mogą być różnych typów, zawsze jednak elementem podstawowym jest płyta różnej wielkości i konstrukcji. Mamy więc płyty wymiarów małych, średnich i wielkich. Każdy rodzaj charakteryzuje się większym lub mniejszym stopniem uniwersalności, tj. możliwości zastosowania do różnych rodzajów’ konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer). Płyty małe można łatwiej użyć przy konstrukcjach prostych jak również i skomplikowanych. W ZSRR wprowadzono pewną typizację płyt w zależności od ich wymiarów.

Płyty małej wielkości dw’óch typów I i II mają wymiary 0,5X 2,0 i 1,0 X 2,0 m. Mały ciężar tych płyt (35 i 65 kG) ułatwia ich transport i montaż w trudnych warunkach budowy. Stosowano je również w pierwszych etapach robót betonowych, kiedy odpowiednie dźwigi nie były jeszcze zmontowane, jak również w’ miejscach położonych poza zasięgiem tych dźwigów. Dzięki małemu ciężarowi płyty można rówmież podwieszać do zbrojenia elementów, jeżeli oczywiście takie występuje (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wszystkie połączenia w’ykonuje się na gwoździe. Wielokrotność użycia elementów dochodzi do dziesięciu razy.

Płyty średniej wielkości trzech typów - I, II i III mają wymiary 2,40X2,68; 2,40X3,68 i 2,50X3,75 m. Znalazły one zastosowanie przy betonowaniu masywów o małej ilości zbrojenia. Podstawowe elementy konstrukcyjne płyt łączone są śrubami (uprawnienia budowlane). W typie I i II stojaki są skośne i wystają poniżej dolnego obrzeża płyty, a to dla ułatwienia połączenia dwóch płyt ustawianych na sobie. Deski do stojaków przybijane są poziomo. Typ III stanowi płytę mocniejszą pod względem konstrukcyjnym. Poszycie z desek, o grubości 4 cm, przybite jest do stojaków, ujętych czterema podwójnymi ryglami w polach skrajnych. Całość wzmocniona jest skośnym zastrzałem.

Wielkie płyty - również trzech typów I, II i III o wymiarach 2,50X5,70; 2,66X6,40 i 3,66X6,40 m połączone są na śruby z wyjątkiem samego poszycia z desek o grubości 4 cm, przybitych do stojaków gwoździami. Stojaki wzmocnione są, jak poprzednio, ryglami i zastrzałami. W typach II i III stojaki są skośne, dla łatwiejszego łączenia ustawianych na sobie płyt (program egzamin ustny).
Praktyka wykazuje, że ze zwiększeniem wymiarów płyt wielokrotność ich użycia maleje. Podobnie nadmierne zwiększanie wymiarów płyt jest niekorzystne ze względu na ich ciężar i trudności występujące przy ich montażu. Ciężar płyty w zasadzie nie powinien przekraczać 1,5 T.
Deskowania rozbieralno-przestawne przy betonowaniu masywów stosowane są najczęściej jako jednopasowe, dwupasowe i wspornikowe (opinie o programie).

Deskowanie jednopasowe

Deskowanie jednopasowe w dwóch fazach betonowania. Płytę przymocowuje się za pomocą śrub i uprzednio zabetonowanych kotwi.
Elementem utrzymującym deskowanie są śruby 1 uprzednio zabetonowali w pasie betonu A. Śruby te wraz ze ściągami 3 przejmują parcie poziome wywierane przez masę betonową do czasu związania betonu (segregator aktów prawnych). Po uzyskaniu przez beton w pasie B odpowiedniej wytrzymałości zdejmuje się deskowanie i ustawia w nowym położeniu mocując je za pomocą śrub i ściągów.

W celu zwiększenia wielokrotności użycia śrub 1 i 2, część ich podlegająca zabetonowaniu jest okryta gilzą z rury stalowej; pozwala to potem na wykręcenie śruby z nakrętki, która pozostaje w betonie.
Ze względu na czas, potrzebny do uzyskania niezbędnej wytrzymałości betonu, intensywność prac betonowych przy stosowaniu deskowań jednopasowych nie może być duża; z drugiej jednak strony uzyskuje się oszczędność na materiale użytym do deskowania.

Deskowania dwupasowe pozwalają na przyspieszenie tempa robót. Płytę 1 ustawia się na płycie 2, stanowiącą deskowanie zabetonowanego pasa. Do należytego ustawienia płyt deskowania służą ściągi 4 i śruby. Ściągi przytwierdza się do zabetonowanych kotwi 6. Po wykonaniu pasa 5, płytę 2 zdejmuje się i ustawia na płycie 1 (położenie 3 - kreskowane) (promocja 3 w 1).

Stosując tego rodzaju deskowanie operuje się dwoma kompletami płyt, dlatego też betonowanie może być prowadzone szybciej.
Deskowanie takie stosowano przy budowie zapory w Rożnowie dla ścian pionowych i pochyłych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przemarzanie gruntu uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami