Blog

24.03.2020

Gzymsy, wyskoki, pasy profilowane

W artykule znajdziesz:

Gzymsy, wyskoki, pasy profilowane

Gzymsy, wyskoki, pasy profilowane

Gzymsy, wyskoki, pasy profilowane oblicza się w m3, mnożąc długości tych elementów przez ich przekrój (program uprawnienia budowlane na komputer). Długość mierzy się po najdłuższej krawędzi elementu, dodając za każde naroże wypukłe lub wklęsłe po 0.5 m. przekrój oblicza się mnożąc wysokość elementu przez jego największy wyskok.
Długość murów prostych przyjmuje się wg ich wymiarów rzeczywistych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Długość ścian wielobocznych, zębatych lub zakrzywionych mierzy się w rozwinięciu po obrysie zewnętrznym ściany.
Wysokość murów w ścianach budynków obmierza się kondygnacjami od wierzchu stropu w (budynkach niepodpiwniczonych od poziomu podłogi przyziemia) do wierzchu następnego stropu (uprawnienia budowlane). W podziemiu wysokość ściany przyjmuje się od wierzchu fundamentu do wierzchu stropu przyziemia.
Z obmiaru murów odlicza się:
a) objętość otworów okiennych, drzwiowych i innych oraz wnęk - z wyjątkiem wnęk na liczniki elektryczne i gazowe - o objętości ponad 0,05 m3,
b) objętość omurowanych konstrukcji betonowych i żelbetowych o objętości ponad 0.01 m.
c) objętość szczelin powietrznych w ścianach szczelinowych układanych z pustaków.
Nie odlicza się objętości muru:
- nadproży i przesklepień płaskich z cegły i prefabrykatów.
- bruzd na instalacje, gniazd i bruzd oporowych pozostawianych w czasie murowania.
- omurowanych konstrukcji stalowych i drewnianych.
- przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.
Powierzchnię otworów mierzy się w następujący sposób:
- otwory bez węgarków - w świetle murów.
- otwory z węgarkami w świetle węgarków.
- otwory, w których ościeżnice obmurowywane są jednocześnie ze wznoszeniem muru - w świetle ościeżnic.
- część cyrklastą otworów wg wymiarów wpisanego w nią trójkąta (szerokość otworu pomnożona przez pól wysokości cyrkla).
Mury kominów na poddaszu i ponad dachem liczy się w m3. Wysokość oblicza się od wierzchu stropu nad ostatnią kondygnacją do wierzchu komina. Wysokość zgrubień w głowicach kominowych nad połacią dachową mierzy się od strony niższej połaci dachowej. Od objętości muru komina nie potrąca się objętości przewodów (program egzamin ustny).

Wykonanie robót w okresie zimowym

W okresie zimowym roboty murowe zewnętrzne można prowadzić normalnymi sposobami wyłącznie przy temperaturach wyższych od 0°C. Przy spadku temperatury poniżej 0 C stosuje się specjalne metody murowania. W Polsce przyjęła się metoda zachowania ciepła oraz metoda murowania w osłonach, czyli w tzw. cieplakach. Metoda zachowania ciepła. Metoda ta polega na wytworzeniu i zachowaniu ciepła w murze i zaprawie niezbędnego w procesie wiązania i twardnienia zaprawy przy użyciu prostych środków zabezpieczających, a mianowicie:
a) składowania materiałów w pomieszczeniach osłoniętych od wpływów atmosferycznych (opinie o programie).
b) dodatków chemicznych do zaprawy powodujących wzrost temperatury zaprawy i przyspieszenie jej wiązania i twardnienia.
c) podgrzewania zaprawy i jej składników.
d) transportu zaprawy w zabezpieczonych przed utratą ciepła środkach transportowych.
e) okrywania muru izolacyjnymi osłonami.
W zależności od temperatury otoczenia stosujemy poszczególne środki pojedynczo lub łącznie.
Jeżeli roboty prowadzone są w temperaturze wahającej się od +5 do - 3 C lub przy stałym mrozie utrzymującym się w granicach od 0 do - 3 C wystarcza stosowanie dodatków chemicznych do zapraw w postaci chlorku wapniowego, soli kuchennej, sody lub specjalnych środków patentowych (segregator aktów prawnych).

Najczęściej stosuje się chlorek wapniowy. Środek ten dodaje się do wody zarobowej w ilości 2-4°0 ciężaru cementu zawartego w zaprawie. Chlorek wapniowy wolno stosować wyłącznie do zapraw cementowych. Przy temperaturach od -3 do -7 C prócz dodatków chemicznych stosuje się podgrzewanie zaprawy oraz środki ochrony materiałów i wznoszonego muru przed utratą ciepła.

Podgrzania zaprawy dokonuje się praktycznie przez podgrzanie wody zarobowej do temperatury ok. 20 C (promocja 3 w 1).
Podgrzewanie zapraw w połączeniu z dodatkami chemicznymi stwarza znaczny zasób ciepła w zaprawie niezbędnego do pokrycia jego poważnego ubytku w niskich temperaturach otoczenia. Pozostałe składniki zaprawy oraz cegła lub inne elementy murowe powinny być składowane w pomieszczeniach dobrze osłoniętych i w miarę możności ocieplonych, aby materiały nie ulegały przemarzaniu i oblodzeniu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami