Blog

Metody obliczania ugięć zdjęcie nr 2
10.01.2022

Deskowania ślizgowe

W artykule znajdziesz:

Deskowania ślizgowe
Deskowania ślizgowe

Po podniesieniu deskowania do poziomu, na którym zmniejsza się wg projektu grubość ściany, przymocowuje się uprzednio przygotowane płyty deskowania. Płyty te zawiesza się do górnej krawędzi deskowania lub pomostu. Natomiast ściany zbieżne przy deskowaniu ślizgowym uzyskuje się przez odpowiednie nachylenie płyt deskowaniowych oraz ich przesuwanie w kierunku poziomym. W tym celu rama rusztowania jest dodatkowo usztywniona i wyposażona w urządzenie śrubowe 4 pozwalające na poziome przesuwanie deskowania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy wykonywaniu konstrukcji o ścianach zbieżnych zachodzi konieczność stopniowego zmniejszania obwodu deskowania. Uzyskuje się to przez zastosowanie pionowych przerw w deskowaniu i specjalnych zasłonek z blach oraz ściągów śrubowych krążyn (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W ostatnich latach coraz częściej stosuje się w licznych krajach deskowania ślizgowe do wznoszenia budynków mieszkalnych. Deskowania ślizgowe pozwalają bowiem na uzyskanie lepszych wyników ekonomicznych, zwłaszcza w budynkach wysokich (11-24 kondygnacje), niż przy użyciu deskowań przestawnych. Odpada bowiem znaczna pracochłonność i koszt wielokrotnego montażu elementów deskowań (uprawnienia budowlane). Zwiększa się natomiast koszt samego deskowania, którego udział w koszcie deskowań przy wielokrotnym jego użyciu znacznie się zmniejsza. Dodatkowe korzyści ekonomiczne powstają wskutek dużego skrócenia czasu budowy, gdyż czas wykonania 1 kondygnacji trwa od 1 do 2 dób (program egzamin ustny). Również możliwość zastąpienia kosztownych ciężkich żurawi wieżowych lekkimi tańszymi urządzeniami transportu pionowego (pneumatyczne przenośniki do betonu, wyciągi strunowe itp.) zwiększa ekonomiczność tej metody wznoszenia budynków mieszkalnych. Nic bez znaczenia jest również fakt, że technologia wykonywania budynków w deskowaniach ślizgowych wymaga ciągłej (na 3 zmiany) i równomiernej pracy, co zmniejsza koszty budowy (opinie o programie).

Ściany zewnętrzne budynku

Istotną trudnością w stosowaniu deskowań ślizgowych w budownictwie mieszkaniowym jest występowanie płaszczyzn poziomych - stropów, które nic mogą być wykonywane jednocześnie ze ścianami budynku. Dla zamocowania później wykonywanych stropów pozostawia się otwory w ścianach budynku, przez które przeprowadza się zbrojenie stropów monolitycznych lub opiera się wystające części prefabrykowanych elementów stropowych (segregator aktów prawnych). Dodatkowe połączenie stropów ze ścianami można uzyskać za pomocą prętów zbrojenia, które po przesunięciu deskowania ślizgowego odgina się z płaszczyzny ściany. W budynkach, w których w deskowaniu ślizgowym wykonywane są tylko ściany poprzeczne, stosuje się podwieszone do deskowań wciągniki elektryczne jednoszynowe, przy pomocy których w czasie pracy deskowań montowane są elementy stropowe.

Ściany zewnętrzne budynku wymagające ocieplenia wykładane są w czasie betonowania płytkami izolacyjnymi. Wówczas deskowania zewnętrzne wykonuje się ażurowe. Do deskowań podwieszony jest zwykle, od strony zewnętrznej budynku, pomost roboczy służący do tynkowania ściany lub spoinowania ułożonej wykładziny. Unika się w ten sposób konieczności budowy rusztowań elewacyjnych. Beton podawany jest do deskowań za pomocą przenośników pneumatycznych, wyciągów strunowych lub lekkich żurawi samowznoszących.

Spośród licznych rodzajów deskowań specjalnych omówione zostaną jedynie najczęściej spotykane w budownictwie przemysłowym deskowania budowli wysokich, jak kominy i chłodnie kominowe (promocja 3 w 1).

Przy wykonywaniu kominów o dużej zbieżności zastosowanie deskowań ślizgowych jest znacznie utrudnione, a deskowanie żelbetowych hiperboloidalnych chłodni, ze względu na krzywiznę płaszcza, jest niemożliwe; w tych przypadkach stosuje się specjalne deskowanie przekładane. Konstrukcja deskowań przekładanych stosowanych przy budowie wolnostojących kominów w przemyśle.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Metody obliczania ugięć zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Metody obliczania ugięć zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Metody obliczania ugięć zdjęcie nr 7 Metody obliczania ugięć zdjęcie nr 8 Metody obliczania ugięć zdjęcie nr 9
Metody obliczania ugięć zdjęcie nr 10
Metody obliczania ugięć zdjęcie nr 11 Metody obliczania ugięć zdjęcie nr 12 Metody obliczania ugięć zdjęcie nr 13
Metody obliczania ugięć zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metody obliczania ugięć zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metody obliczania ugięć zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami