Blog
Krycie blachą ocynkowaną falistą
W artykule znajdziesz:
Krycie blachą ocynkowaną falistą
Krycie dachu rozpoczyna się od okapu, przy czym płyty faliste powinny wystawać poza skrajną płatew 20-30cm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Połączenia arkuszy prostopadłe do okapu powinny być wykonane na zakład o szerokości 1-2 fal, przy,czym brzegi płyt powinny być nitowane (średnica nitów 3 mm, rozstaw 50 mm). Pod główki nitów należy dawać podkładki z blachy ocynkowanej. Połączenia arkuszy równoległe do okapu powinny być przy spadku połaci 20% wykonane na zakład szerokości 15 cm, a przy spadku ponad 100% - szerokości 10 cm. Przy spadkach pośrednich szerokość zakładów powinna zawierać się w granicach 10-15 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Arkusze blachy przytwierdza się do płatwi drewnianych za pomocą gwoździ, do stalowych - za pomocą śrub lub zaczepów z blachy o grubości 3-5 mm, przybitych łat lub krokwi drewnianych i wchodzących w „ucho” przylutowane od spodu. Pod główki gwoździ lub pod nakrętki śrub powinny być podkładane krążki 0 15-20 mm z blachy ołowianej 1,5 mm, papy asfaltowej izolacyjnej sklejonej z 3 warstw albo z blachy ocynkowanej (uprawnienia budowlane).
Kalenica powinna być pokryta specjalnie wygiętą blachą falistą kalenicową.
25.4 Krycie dachów dachówkami
Krycie dachówkami zaleca się prowadzić w temperaturze powyżej 0°C. W wyjątkowych przypadkach można układać dachówki na sucho i w niższych temperaturach. Przed rozpoczęciem robót powinien być całkowicie wykonany podkład, przy czym nusi on mieć prawidłowe nachylenia połaci i prawidłowy rozstaw łat (program egzamin ustny). Poza tym powinny być już wykonane obróbki blacharskie przy okapach, w koszach, przy kominach, murach ogniowych, okienkach itp.
Przestrzeń poddasza powinna być wentylowana przez wywietrzniki, umieszczone w połaciach dachowych, a ponadto bez względu na typ dachówek powinny być przestrzegane następujące zasady:
a) krycie dachówkami z uszczelnianiem spoin zaprawą może być prowadzone w temperaturze powyżej +5°C utrzymującej się w ciągu całej doby,
b) dolne brzegi dachówek powinny być oparte na desce okapowej nachylonej pod wymaganym spadkiem i pokrytej pasami blachy ocynkowanej lub cynkowej o szerokości co najmniej 20 cm w rozwinięciu.
Wystające brzegi dachówek powinny być zabezpieczone przed odrywaniem ocynkowanymi haczykami wbitymi w deskę okapową (opinie o programie). Przy gzymsie murowanym dachówki okapowe układa się na zaprawie wapiennej lub cementowo-wapiennej.
Krycie pojedyncze karpiówką
Krycie rozpoczyna się przy okapie i kończy przy kalenicy. Każda wyżej leżąca warstwa krycia pojedynczego na niżej leżącą na szerokość nie mniej niż 15 cm. a dachówki każdego rzędu winny być przesunięte w stosunku do niżej leżących o pół szerokości dachówki.
Dachówki w stykach równoległych do spadku powinny być układane na zaprawie i p lepione zaprawą wapienną 1:2 lub cementowo-glinianą 1:3:12.
Przy spadkach połaci wynoszących 100-H16% (35-50°) dopuszcza się układ; dachówek na sucho, z tym że w celu zwiększenia szczelności pokrycia należy da’ pod rzędy dachówek pasy folii polietylenowej lub papy asfaltowej obustronnie. przybitej do lat. Szerokość pasów powinna odpowiadać rozstawowi łat (segregator aktów prawnych).
Krycie na koronkę wykonuje się w ten sposób, że zaczepia się na łacie 2 warstwy dachówek. Styki dachówek dolnej warstwy równoległe do spać powinny być przykryte dachówkami górnej warstwy, przesuniętymi o pół szerokiej dachówki. Zakłady czołowe powinny wynosić 14-H5 cm. W zależności od spać i wymaganej szczelności dachówki mogą być układane na sucho lub na zapraw (promocja 3 w 1). W obu przypadkach konieczne jest podlepienie styków równoległych do ok; zaprawą wapienną 1:2 z dodatkiem sierści bydlęcej lub kitem trwale plastycznj np Olkitem, lub asfaltowym kitem uszczelniającym, np. Bitizolem „SB".
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32