Blog
Deskowania systemowe
W artykule znajdziesz:
Deskowania systemowe
Deskowania systemowe do wykonywania słupów charakteryzują się prostotą montażu i demontażu, co znacznie skraca czas pracy zarówno ludzi, jak i sprzętu (program uprawnienia budowlane na komputer). Za pomocą uproszczonego szkicu sposób demontażu deskowania; po uchyleniu i odspojeniu od betonu dwu płyt deskowanie zaczepia się do żurawia i w jednym cyklu przenosi je wraz z platformą roboczą i zastrzałami na nowe stanowisko formowania. Deskowania tego typu przystosowane są także - po zamontowaniu kół - do ręcznego przetaczania w poziomie - bez użycia żurawia.
Komplet deskowań do słupów wyposażony jest także w zestaw BHP, na który składa się:
a) Pomost roboczy pokryty sklejka antypoślizgową, zaopatrzony w barierki, zaprojektowany na normatywne obciążenie 1,5 kN/nr. Pomost pasuje do każdego przekroju słupa danego systemu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
b) Drabiny wejściowe do komunikacji pionowej.
Użycie na budowie systemowych deskowań opracowanych specjalnie do •ormowania słupów jest ekonomicznie uzasadnione w przypadku dużej liczby słupów.
Nieco inna konstrukcję ma deskowanie do słupów systemu NOE Vario (uprawnienia budowlane). Wymiary przekroju poprzecznego słupów mogą być ustawiane w sposób ciągły od 15 cm x 15 cm do 60 cm x 60 cm. Podstawowym elementem deskowania są tarcze stalowe o szerokości (stałej) 90 cm i wysokościach 275, 100 i 50 cm. Ciężar ramy stalowej 90 cm x 275 cm wynosi 1,37 kN. Jako poszycie może być stosowana sklejka o grubości 21 i 22 mm lub deski strugane o grubości 22 mm. Konstrukcje elementów nadstawianych łączy się za pomocą typowych zamków NOE Top 2000 (program egzamin ustny).
Dopuszczalne ciśnienie mieszanki betonowej na ścianki słupa wynosi 125 kN/nr; oznacza to, że podczas jednego cyklu można zabetonować słup o wysokości 5 m.
Krotność użycia ramy stalowej wynosi około 400 razy, natomiast poszycia od 20 do 30 razy. Platformy betoniarskie (pomost roboczy i drabiny wejściowe) dostarczane są na budowę w stanie gotowym do użycia. Widok i przekrój poprzeczny deskowania słupa NOE Vario.
Deskowania do kształtowania słupów
Słupy o przekroju okrągłym odgrywają szczególną rolę w budownictwie ogólnym. Bardzo często stanowią część architektury obiektu (opinie o programie). Obecnie powierzchnie słupów rzadko są wykańczane po ich rozformowaniu. Coraz częściej powierzchniom deskowań nadaje się określoną fakturę, aby uzyskać specjalne efekty wizualne. Współczesne systemy deskowań do kształtowania słupów o przekroju okrągłym sprostają na ogół tym wymaganiom jakościowym.
Deskowania do kształtowania słupów o przekroju okrągłym klasyfikujemy ze względu na materiał, z którego są wykonane.
Zgodnie z przyjętym kryterium formy dzielimy na:
a) stalowe,
b) aluminiowe,
c) z innych materiałów (segregator aktów prawnych).
Formy stalowe umożliwiają wykonywanie słupów okrągłych o bardzo dobrej jakościowo powierzchni. W związku z tym stosowane są przede wszystkim do formowania słupów w obiektach, gdzie wymagane jest uzyskanie dobrej jakości betonu architektonicznego: w garażach podziemnych, budynkach szkieletowych, halach, filarach mostowych itp.
Elementy deskowania słupów składają się z połówkowych powierzchni walcowych wykonanych z kształtowników i blach stalowych. Dokładnie przygotowane formy połówkowe zapewniają okrągły przekrój również na stykach elementów. Formy stalowe najczęściej zabezpiecza się antykorozyjnie za pomocą powłoki proszkowej ECC. .Specjalnie ukształtowane styki form zapobiegają wypływowi mieszanki betonowej. Każda z półokrągłych stalowych form ma brzegowe wzmocnienia poziome, służące dodatkowo do łączenia kolejnych segmentów deskowania. Formy o wysokości h ^ 1,0 m mają dodatkowo wzmocnienia pośrednie (promocja 3 w 1).
Poszczególne systemy deskowań stalowych mają w swoim zestawie kilka form o zróżnicowanej wysokości i średnicy; w module 30-50 cm. Na przykład w systemie słupów stalowych NOE Top TSS występują trzy zróżnicowane wysokości form: 300 cm, 150 cm i 50 cm, natomiast średnice słupów są stopniowane w dwóch modułach od 0 25 cm do 60 cm co 5 cm oraz od 0 60 cm do 120 cm co 10 cm.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32