Blog

Stykające się pręty kierunkowe zdjęcie nr 2
26.07.2018

Deskowanie – kupić czy wynająć?

W artykule znajdziesz:

Deskowanie – kupić czy wynająć?


Szalunki, nazywane również deskowaniem, mogą być wykonane z desek lub płyt drewnopochodnych. Wygodnym rozwiązaniem są szalunki systemowe, które są dokładnie wykonane, co gwarantuje estetykę powierzchni betonowej. Wówczas nie wymaga ona wykończenia, co znacznie przyspiesza prace budowlane. Kwestie tego, czy szalunki bardziej opłaca się kupić czy wynająć, zależy głównie czasu przeznaczonego na budowę, tempa prac oraz planowanego wykończenia powierzchni betonowych. W przypadku, gdy liczy się estetyka wykonania, najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków przestawnych, które można zamontować przed wylaniem betonu. Koszt takiego wynajmu rozpoczyna się do kilkuset złotych na 30 dni.
W budownictwie jednorodzinnym zwykle wykorzystywane jest szalowanie jednorazowe. Można jednak zdecydować się na zakup lub wynajem szalunku systemowego. Jest to system prosty oraz szybki, co ma bezpośredni wpływ na czas oraz koszty związane z montażem. Tego rodzaju szalunki cechują się uniwersalnym zastosowaniem oraz niewielką ilością części składowych. Niektóre z nich wyposażone są w tzw. deskowanie ramowe, które ułatwia szybkie szalowanie ścian, słupów i fundamentów bez potrzeby stosowania dźwigów.
Warto pamięć, że szalunek drewniany zawsze musi być precyzyjnie ustawiony i wypoziomowany. Deskowanie przed wylaniem betonu warto polać wodą. Deskowanie to bez wątpienia najprostsza metoda wykonania szalunku. Można jest wykonać samodzielnie, choć oczywiście jest to dość czasochłonne. Trzeba przy tym pamiętać, że takie rozwiązanie nie zwalnia zupełnie z kosztów, ponieważ trzeba kupić deski, gwoździe i łączniki, a do tego poświęcić sporo czasu na wykonanie deskowania. W przypadku rozwiązań systemowych wynajem jest znacznie bardziej opłacalny niż zakup. Nowoczesna szalunki są łatwe w montażu, co przyspiesza prace budowlane, a maksymalny koszt wynajmu na 30 dni to kilkaset złotych. Na pewno warto więc podliczyć koszty i zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Stykające się pręty kierunkowe zdjęcie nr 3
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Stykające się pręty kierunkowe zdjęcie nr 4
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Stykające się pręty kierunkowe zdjęcie nr 7 Stykające się pręty kierunkowe zdjęcie nr 8 Stykające się pręty kierunkowe zdjęcie nr 9
Stykające się pręty kierunkowe zdjęcie nr 10
Stykające się pręty kierunkowe zdjęcie nr 11 Stykające się pręty kierunkowe zdjęcie nr 12 Stykające się pręty kierunkowe zdjęcie nr 13
Stykające się pręty kierunkowe zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stykające się pręty kierunkowe zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stykające się pręty kierunkowe zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami