Blog

26.07.2018

Deskowanie – kupić czy wynająć?

W artykule znajdziesz:

Deskowanie – kupić czy wynająć?


Szalunki, nazywane również deskowaniem, mogą być wykonane z desek lub płyt drewnopochodnych. Wygodnym rozwiązaniem są szalunki systemowe, które są dokładnie wykonane, co gwarantuje estetykę powierzchni betonowej. Wówczas nie wymaga ona wykończenia, co znacznie przyspiesza prace budowlane. Kwestie tego, czy szalunki bardziej opłaca się kupić czy wynająć, zależy głównie czasu przeznaczonego na budowę, tempa prac oraz planowanego wykończenia powierzchni betonowych. W przypadku, gdy liczy się estetyka wykonania, najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków przestawnych, które można zamontować przed wylaniem betonu. Koszt takiego wynajmu rozpoczyna się do kilkuset złotych na 30 dni.
W budownictwie jednorodzinnym zwykle wykorzystywane jest szalowanie jednorazowe. Można jednak zdecydować się na zakup lub wynajem szalunku systemowego. Jest to system prosty oraz szybki, co ma bezpośredni wpływ na czas oraz koszty związane z montażem. Tego rodzaju szalunki cechują się uniwersalnym zastosowaniem oraz niewielką ilością części składowych. Niektóre z nich wyposażone są w tzw. deskowanie ramowe, które ułatwia szybkie szalowanie ścian, słupów i fundamentów bez potrzeby stosowania dźwigów.
Warto pamięć, że szalunek drewniany zawsze musi być precyzyjnie ustawiony i wypoziomowany. Deskowanie przed wylaniem betonu warto polać wodą. Deskowanie to bez wątpienia najprostsza metoda wykonania szalunku. Można jest wykonać samodzielnie, choć oczywiście jest to dość czasochłonne. Trzeba przy tym pamiętać, że takie rozwiązanie nie zwalnia zupełnie z kosztów, ponieważ trzeba kupić deski, gwoździe i łączniki, a do tego poświęcić sporo czasu na wykonanie deskowania. W przypadku rozwiązań systemowych wynajem jest znacznie bardziej opłacalny niż zakup. Nowoczesna szalunki są łatwe w montażu, co przyspiesza prace budowlane, a maksymalny koszt wynajmu na 30 dni to kilkaset złotych. Na pewno warto więc podliczyć koszty i zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami