Blog

Piecyk elektryczny zdjęcie nr 2
27.07.2020

Deskowanie pasmowe przestrzenne

W artykule znajdziesz:

Deskowanie pasmowe przestrzenne

Piecyk elektryczny zdjęcie nr 3
Deskowanie pasmowe przestrzenne

Deskowanie to, pomysłu inż. inż. L. Urbana i Z. Wyganowskiego, poddobnie jak inne deskowania pasmowe układane poziomo, składa się z typowych tarcz poziomych o szerokości 70 cm, długości 366 cm oraz ściągów i rozporek (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szkielet tarczy stanowi układ trzech rygli - dwu zewnętrznych i środkowego, połączonych słupkami i zastrzałami, cała konstrukcja szkieletu jest wykonana z desek grubości 20 mm i szerokości 100 mm i ustawionych na rąb w stosunku do poszycia.
Poszycie tarczy wykonane jest z dwóch warstw twardej płyty pilśniowej grub. 5 mm oraz blachy grub. 0,4-0,5 mm lub sklejki wodoszczelnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tarcza od strony styku z betonem jest malowana lakierem asfaltowym lub innym środkiem wodoodpornym.
Dla naroży ścian zastosowano specjalne zespoły narożników.

Łączenie tarcz wykonuje się za pomocą takich samych ściągów, jakich używa się w deskowaniach pasmowych pospolitych. Ściągi te są poruszane i obracane w ścianie w okresie 1-1,5 godziny po jej zabetonowaniu w celu umożliwienia ich późniejszego wyciągnięcia. Deskowania pasmowe pozwalają na wykonanie ściany na wysokość 60 cm Po stwardnieniu betonu przestawia się je na wyższe pasmo ściany. Wielokrotność użycia - 20-30 razy (uprawnienia budowlane). Ciężar tarcz wynosi około 36 kG, cię żar 1 m2 deskowania - około 18 kG/m2.

Ściany wykonane w deskowaniu tego typu wymagają wykończenia w miejscach ew. drobnych raków oraz połączeń tarcz, szczególnie w przypadku nieprawidłowego dociśnięcia tarcz w dolne strefie do uprzednio wykonanego odcinka ściany. Deskowanie pasmowe pomysłu inż. P. Chomczyka. Deskowanie składa si z typowych tarcz, wykonanych z desek jednostronnie ostruganych i zbitych listwami zszywającymi oraz z ramek drewnianych lub stalowych, obejmujących przeciwległe tarcze deskowania.

Tarcze deskowań

Tarcze deskowań o szerokości 70-80 cm i długości 150-300 cm wykonane są z desek grub. 25 lub 29 mm i obite blachą grub. 0.4-0,5 mm. Ramki stężające wykonane jako stała konstrukcja z desek grub. 35 mm lub z kształtowników stalowych ceowych wysokości 80 mm mają jeden przesuwny słupek umożliwiający zastosowanie ramki do betonowania ścian o różnej grubości (program egzamin ustny).
Do form deskowań przymocowane są w odstępach co około 60 cm klocki oporowe, niezbędne dla oparcia tarcz na wykonanym uprzednio fragmencie ścian. W pierwszym pasie ściany stosowane są rozporki drewniane dla zabezpieczenia zsuwaniu się tarcz.
Deskowanie tego typu ma tę zaletę, że eliminuje użycie ściągów, po wyciągnięciu których zostają w ścianie otwory przelotowe.

W praktyce bowiem otwory przelotowe w ścianach nie są wypełniane zaprawą, a zostają zatynkowane tylko na powierzchni ściany tworząc w ten sposób mostki wilgociowe powodujące przenikanie zimna (opinie o programie).
Po zdemontowaniu omawianego deskowania pozostają jedynie małe wnęki po klockach oporowych, łatwe do zaszpachlowania zaprawą.
Deskowanie pasmowe typu BSP. Deskowanie BSP (Biuro Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego) składa się z tarcz połączonych na stałe ze słupkami, będącymi elementami jarzm ściągających tarcze przeciwległe oraz ramek stalowych, służących do oparcia na nich jarzm deskowań.

Jarzma podobnego typu, lecz stalowe, stosowane są w Anglii do deskowań drobnowymiarowych (segregator aktów prawnych). Tarcze deskowań wykonane są z desek grubości 25 mm, stężonych łatami o wymiarach 50×50 mm. Jarzma deskowań składają się ze słupków wykonanych z krawędziaków 120×120 mm i pary śrub poziomych o średnicy 50 mm. Dolne śruby są rozciągane. Ramki, na których opiera się jarzma z tarczami, wykonuje się z prętów stalowych o średnicy 50 mm. Do łączenia tarcz w narożach zewnętrznych stosuje się klamry i kliny, a w narożach wewnętrznych łączniki z blachy stalowej grubości 3 mm.

W celu przeniesienia deskowań na wyższe stanowisko zwalnia się nieco śruby jarzma, następnie podnosi się tarcze z jarzmami do góry, np. za pomocą czterech podnośników samochodowych lub dźwigni i podkładek. Wymiary tarcz deskowania - 60×270 cm (promocja 3 w 1). Ciężar płyty typowej - 38 kG, co stanowi ok. 27,0 kG/m2 deskowania.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Piecyk elektryczny zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Piecyk elektryczny zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Piecyk elektryczny zdjęcie nr 8 Piecyk elektryczny zdjęcie nr 9 Piecyk elektryczny zdjęcie nr 10
Piecyk elektryczny zdjęcie nr 11
Piecyk elektryczny zdjęcie nr 12 Piecyk elektryczny zdjęcie nr 13 Piecyk elektryczny zdjęcie nr 14
Piecyk elektryczny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Piecyk elektryczny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Piecyk elektryczny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami