Blog
Deskowanie podniebienia łuków i sklepień
W artykule znajdziesz:
Deskowanie podniebienia łuków i sklepień
Prócz tego uszkodzone konstrukcje podpiera się rusztowaniami do czasu wykonania brakujących elementów konstrukcji.
Przykładem częściowo zniszczonych konstrukcji żelbetowych w czasie działań wojennych w 1939 roku i następnie odbudowanych jest szkielet żelbetowy gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zniszczone fragmenty stropów skrzynkowych, podciągów i slupów oraz rusztowania podpierające zachowane fragmenty konstrukcji. Deskowanie odbudowywanych stropów skrzynkowych i podciągów.
Wyżej podane zasady wykonywania deskowań przy naprawie konstrukcji stosuje się również przy ich wzmacnianiu.
Do konstrukcji żelbetowych służących do specjalnych celów można zaliczyć ruszty wykonywane pod przesuwanymi budynkami. Z uwagi na nietypowe i niepowtarzalne konstrukcje tego rodzaju, stosuje się do ich wykonania deskowania tradycyjne.
Widok deskowania belek o znacznych wymiarach stanowiących ruszt wykonany pod przesuniętym w roku 1962 kościołem przy ul. Świerczewskiego w Warszawie. Deskowanie sklepień (łupin) o pojedynczej i podwójnej krzywiźnie wykonuje się najczęściej z desek (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szerokość desek zależna jest od promieni krzywizn sklepienia (uprawnienia budowlane). Przy małych promieniach krzywizn zachodzi nawet konieczność stosowania łat zamiast desek. Do deskowań sklepień stosuje się również sklejki i płyty pilśniowe.
W celu zmechanizowania robót ciesielskich można stosować zamiast pojedynczych desek - płyty z połączonych desek służące do wielokrotnego użycia. Stosowanie płyt możliwe jest już przy promieniach krzywizn powyżej 7 m. Deskowania powierzchni o promieniach krzywizn mniejszych od 7,0 m mogą również być wykonane z płyt, ale równocześnie trzeba stosować do części powierzchni pojedyncze deski lub wykonywać krążyny w kształcie wieloboków o bokach dopasowanych do tarcz.
W niektórych przypadkach stosuje się dyle wytłaczane z blachy (program egzamin ustny).
Do wykonania form dla powierzchni krzywych stosuje się też specjalne blachy wytłaczane w ten sposób, że tworzą się „żeberka”. Blachy takie o grubości 0,2 do 0,5 mm, szerokości 60 cm i długości 250 cm produkuje firma Rippenstreckmetall w Leverkusen.
Krążyny
Blachy takie znajdują zastosowanie do wykonywania form przy budowie sklepień, łupin, kopuł, ścian zbiorników cylindrycznych itp. Dzięki stosowaniu blach powierzchnia betonu nie wymaga tynkowania (opinie o programie).
Deskowanie podniebienia łuków i sklepień układa się na krążynach. Krążyny są elementem składowym rusztowań służących do budowy łuków i sklepień. Górna krawędź krążyny (krawędzie) dopasowuje się do kształtów łuku lub sklepienia z uwzględnieniem grubości deskowania. Kształt krążyny wykreśla się w skali 1 : 1 na pomoście roboczym i według tego kształtu następuje odpowiednie jej przycięcie. Krążyny drewniane wycina się zwykle z desek lub bali.
Przy małych rozpiętościach łuków lub sklepień stosuje się krążyn z jednej warstwy desek, przy czym może to być pojedyncza deska lub kilka desek najczęściej dwie połączone deskami poprzecznymi. Krążyny o większej rozpiętości wymagają bardziej skomplikowanej konstrukcji. Przy rozpiętościach do 3,00 m można zastosować krążynę zbijaną z 2 warstw desek połączonych na wezgłowiach ściągiem wykonanym również z 2 desek (segregator aktów prawnych). Deski krążyn przycina się w ten sposób, że ich styki w jednej warstwie mijają się ze stykami drugiej warstwy. Przy rozpiętościach większych od 3.00 m często stosuje się krążyny składające się z trzech warstw desek zbitych za pomocą gwoździ.
Krążyny są przy tym podparte dodatkowo zastrzałami z desek. Zastrzały mają zwykle kierunek prostopadły do stycznej krzywizny. Krążyna z zastrzałami i ściągiem tworzy kratownicę.
Szczegóły konstrukcyjne tego rodzaju krążyn do sklepień o różnych kształtach.
Krążyny są w zasadzie przenośne i mogą być wielokrotnie wykorzystane (promocja 3 w 1).
Krążyny ustawia się za pomocą klinów na oczepach rusztowań w miejscach, gdzie oczepy są oparte na stojakach. Krążyny w kierunku prostopadłym do ich płaszczyzn usztywnia się za pomocą stężeń ukośnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32