Blog

Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 2
30.07.2020

Deskowanie sklepień mostów łukowych

W artykule znajdziesz:

Deskowanie sklepień mostów łukowych

Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 3
Deskowanie sklepień mostów łukowych

Deskowanie sklepień mostów łukowych na ogół jest prostsze od deskowania mostów belkowych lub łukowych i ogranicza się do wykonania deskowania podniebienia sklepienia i jego czoła (ścian czołowych) (program uprawnienia budowlane na komputer). Co czwartą lub co trzecią deskę deskowania podniebienia sklepienia wypuszcza się poza lico czoła sklepienia w celu utworzenia podparcia dla deskowania czoła sklepienia.
Deskowanie ścian czołowych tarczownic łukowych wykonuje się analogicznie jak deskowania ścian, przyczółków i filarów.

W ten sposób wykonuje się deskowanie ścian czołowych pachwinowych.
Przy stromych sklepieniach w obrębie wezgłowi zachodzi konieczność wykonania deskowania grzbietu sklepienia. Deskowanie to składa się z desek wsuwanych do szczelin pozostawionych w deskowaniu czoła sklepienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W celu zmniejszenia rozpiętości tych desek zakłada się w deskowaniach łuków i sklepień o szerokim przekroju krążyny z desek, bali lub krawędziaków dopasowane do krzywizny grzbietu łuku. Krążyny te opiera się o deski lub kleszcze poprzeczne umocowane do słupków tarcz deskowań pionowych i często (przy stromych sklepieniach) kotwi się do belek podtrzymujących deskowanie podniebienia luków lub sklepień (uprawnienia budowlane).

Deskowanie łuków o przekroju skrzynkowym wykonuje się na tych samych zasadach co i deskowanie belek skrzynkowych w mostach belkowych.
Mosty rozbieralne można też wykorzystać przy budowie mostów’ metodą nawisową. Schemat tej metody zastosowanej przy budowie mostu Jaques-Boulloche w Bezons nad Sekwaną, Kratownica w miarę postępu robót przy betonowaniu mostu była przedłużana o jedno pole kraty, a jej punkty podparcia wykonane w poprzedniej fazie odcinka mostu przestawiano. Część konstrukcji mostu w obrębie filara wykonano na stałym rusztowaniu opartym na filarze (program egzamin ustny).

Zastosowanie konstrukcji rozbieralnej systemu Baileya do wykonania mostu kolejowego przez Rodan-La Voulte we Francji, Most rozbieralny spełniał tu poczwórne zadanie, a mianowicie służył jako kładka robocza, jako rusztowanie dla wykonania betonowania dwóch betonowanych równocześnie sekcji mostów, jako usztywnienie na wyboczenie belek rozporowych, które służyły do zapewnienia stateczności słupów, i jako pomost do przesuwania deskowań używanych do betonowania poszczególnych sekcji (opinie o programie).

Mosty rozbieralne

Most Baileya został zmontowany nad przęsłami o rozpiętości 50,00 m za pomocą pośredniej podpory pływającej na 6 pontonach.
Mosty rozbieralne mogą też służyć do przesuwania podłużnego prefabrykowanych długich belek głównych mostu. W tym przypadku most rozbieralny składający się z dwóch kratownic dwuściennych (np. Baileya) przesuwa się poprzecznie dla montażu każdej belki prefabrykowanej.

Jeśli przeszkody, nad którymi buduje się most, w wysokim stopniu utrudniają lub uniemożliwiają wykonanie zwykłych rusztowań (głębokie rzeki zmiennych stanach wód, głębokie wąwozy), to mosty buduje się metodą nawisową przy zastosowaniu specjalnych rusztowań wysuwanych wspornikowo umocowywanych do wykonanej części mostu. Do zastosowania tej metody nadają się szczególnie mosty o konstrukcji belek ciągłych. Przęsła skrajne wykonuje się najczęściej na zwykłych rusztowaniach i do nich umocowuje się rusztowanie wspornikowe przesuwane w miarę betonowania przęsła ku środkowi jego rozpiętości (segregator aktów prawnych).

Schemat rusztowania zawieszonego służącego do betonowania konstrukcji mostowej metodą nawisową. Przy dużych rozpiętościach rusztowanie przesuwne wykonuje się jako konstrukcję stalową kratową, niekiedy o znacznej długości. Przykładem takiej konstrukcji rusztowania jest konstrukcja zastosowana przy budowie mostu kolejowego na rzece Lualaba w Kongo w latach 1938/39.

Roboty postępowały w ten sposób, że stalowy most pomocniczy, najpierw z jednego filara środkowego a następnie z drugiego, był wypuszczony wspornikowo w kierunku przęsła środkowego i poszczególne odcinki konstrukcji mostu były betonowane na deskowaniu i rusztowaniu zawieszonym na konstrukcji stalowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 8 Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 9 Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 10
Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 11
Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 12 Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 13 Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 14
Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ogniotrwała klatka schodowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami