Blog

Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 2
26.07.2018

Rodzaje mostów łukowych

W artykule znajdziesz:

Rodzaje mostów łukowych


Mosty łukowe dzieli się ze względu na konstrukcję podparcia dźwigarów na podporach na:
• bezprzegubowe,
• dwuprzegubowe,
• trójprzegubowe.
Dźwigary dwuprzegubowe i trójprzegubowe wymagają wsporników. Mosty łukowe bezprzegubowe muszą mieć zakotwiczone stopy, ponieważ to właśnie w nich siła rozciągania jest największa. Oznacza to, iż całą konstrukcję można zamontować bez stosowania rusztowań. Z tego właśnie względu mosty bezprzegubowe są często stawianie w miejscach, w których panują trudne warunki terenowe. Bez rusztowań mogą być również montowane mosty dwuprzegubowe, ale wówczas konieczne jest wykonanie dodatkowego założenia podpór. Wykorzystanie kotew w filarach lub przyczółkach wiąże się ze zwiększeniem kosztów, a do tego może powodować rdzewienie stalowych kotew, które najczęściej umiejscawiane są niżej poziomu wód gruntowych.
Właściwie jedyną zaletą łuków bezprzegubowych jest możliwość montażu bez rusztowań. Poza tym cechują się one niebieską niestałością podpór, przez co w wyniku zmian temperatury pojawiają się znaczne dodatkowe naprężenia, mogące stwarzać duże niebezpieczeństwo. Tymczasem w łukach dwuprzegubowych o tym samym kształcie naprężenia będące wynikiem zmian temperatur są nawet 4-5 razu mniejsze. Co więcej, należy zwracać szczególną uwagę na ustawienia łuków na podporach, ponieważ nawet najmniejsze uchybienia mogą skutkować dodatkowymi naprężeniami.
W przypadku mostów bezprzegubowych prawidłowe ustawienie łuków na podporach wymaga bardzo dużej dokładności. Nieco łatwiejsze jest ustawienie na podporach mostach dwuprzegubowych, a jeszcze łatwiejsze mostów trójprzegubowych. Mosty trójprzegubowe stosowane są najczęściej tam, gdzie grunt nie zapewnia odpowiedniej stałości podpór mostu. Znacznie niższe koszty generuje stawianie podpór na terenach skalistych, dlatego mosty łukowe najczęściej stawiane są właśnie w takich miejscach. W przypadku tereny nizinnych, cechujących się niewysokimi brzegami, najlepszym rozwiązaniem są łuki bardziej spłaszczone, natomiast w miejscowościach górskich najlepiej sprawdzają się łuki strzeliste.

Najnowsze wpisy

10.12.2024
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 3
Co to jest strefa pożaru?

Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…

09.12.2024
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 4
Co to są kominy?

Kominy do konstrukcji budowlanych, które powodują odprowadzanie spalin, dymu lub gazów z wnętrza budynków na zewnątrz. Są jednym z systemów…

Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 7 Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 8 Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 9
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 10
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 11 Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 12 Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 13
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami