Blog
Destylat wodny
W artykule znajdziesz:
Destylat wodny
W wyniku rozkładowej destylacji drewna prowadzonej w retortach otrzymuje się gazy nie kondensujące, destylat wodny, smołę drzewną i węgiel drzewny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Główną część nie kondensujących gazów stanowi dwutlenek węgla CO^. W dużej ilości występuje tlenek węgla CO, w bardzo małych ilościach metan CH4, wodór H i etylen C2H4. Ilość gazów odpowiada wagowo około 20 % suchej masy drewna.
Głównymi składnikami destylatu wodnego, czyli surówki octowej są kwas octowy CH;tCOOH, alkohol metylowy CH.,OH, olej smołowy i woda powstająca z rozkładu celulozy i ligniny. Największą wydajność kwasu octowego daje drewno brzozowe. W surówce octowej zawartość surowego alkoholu wynosi 1-3% (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na surowy alkohol składa się aceton CH3COCH3 w ilości 10-15%, octan metylu CH3COOCH:t w ilości 10-15%, aldehyd octowy CH.,CHO, alkohol allilowy CH2 : CH ■ CH2 • OH i alkohol propylowy CH.,CH.( • CH2OH w ilości 0,5-1,0% oraz alkohol metylowy, czyli metanol, w ilości 65-70%. Prócz tego w surówce octowej występują w drobnych ilościach inne związki chemiczne.
Smoła drzewna występuje w produktach destylacji w ilości 6—8% w stosunku do suchej masy drewna (uprawnienia budowlane). W drodze dalszego przerobu chemicznego można otrzymać ze smoły drzewnej szereg fenolowych pochodnych aromatycznych, np. gwajakol, pyrokatechinę, kreozot itp. Węgiel drzewny otrzymuje się w ilości około 37% w stosunku do suchej masy drewna.
Przy rozkładowej destylacji prowadzonej w retortach wykorzystuje się drewno w 57,5%; około 30 % stanowi woda, około 12% dwutlenek węgla.
Rozkładowa destylacja drewna miała do niedawna duże znaczenie jako źródło otrzymywania kwasu octowego i alkoholu metylowego (metanolu) (program egzamin ustny).
Znaczenie jej zostało postawione pod znakiem zapytania z chwilą opracowania metody produkcji syntetycznego kwasu octowego z karbidu (1914 r.) oraz metody produkcji syntetycznego metanolu z węgla i z wodoru (1924 r.). Mimo to rozkładowa destylacja drewna utrzymała się w użyciu, gdyż dostarcza trudnego do zastąpienia węgla drzewnego.
Ciepło spalania
Dzięki usprawnieniu procesu technologicznego opłacalność rozkładowej destylacji drewna wytrzymuje porównanie z konkurencyjnymi metodami, równocześnie zaś umożliwia przerób takich sortymentów drewna, które w chwili obecnej nie mają bardziej korzystnego zastosowania. Kwas octowy stanowi około 50%, a węgiel drzewny około 36% ogólnej wartości produkcji.
Liczbową charakterystykę produktów przeprowadzonej doświadczalnie rozkładowej destylacji drewna brzozowego; destylację prowadzono przez 8 godzin pod ciśnieniem atmosferycznym (opinie o programie).
Ciepło spalania bezwodnego drewna brzozowego wynosi 4895 kcal/kg, ilość ciepła potrzebna do ogrzania 1 kg drewna brzozowego do temperatury 275 C wynosi 100,6 kcal, a zatem ogólna ilość ciepła reprezentowana przez 1 kg drewna w temperaturze 275 C wynosi 4895 + 100,6 = 4995,6 kcal. Ogólna ilość ciepła reprezentowana przez produkty destylacji wynosi 4635,9 + 262,5 = 4898,4 kcal, ilość ciepła wydzielanego w toku reakcji (w fazie egzotermicznej) wynosi 4995,6 - 4898,4 = 97,2 kcal.
Liczby powyższe określone doświadczalnie zgadzają się w przybliżeniu z wynikami przemysłowymi z tą różnicą, że na skutek dłużej trwającego procesu destylacji otrzymuje się w procesie przemysłowym więcej surówki octowej, a mniej smoły drzewnej (segregator aktów prawnych).
Surowiec drzewny do rozkładowej destylacji stanowi liściaste drewno av postaci szczap i wałków, obrobione podobnie jak drewno opałowe. Twarde gatunki liściaste, buk, grab i brzoza, dają lepsze wyniki ilościowe i jakościowe niż miękkie drewno liściaste; stanowią one w naszych warunkach podstawowy surowiec destylacyjny (promocja 3 w 1).
Drewno przeznaczone do rozkładowej destylacji określa się u nas mianem drewna chemicznego. Jest to niewłaściwie używany termin o bardziej ogólnym znaczeniu, gdyż obok drewna przeznaczonego do pirolizy obejmuje on także papierówkę i drewno ekstrakcyjne.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32