Blog

15.01.2020

Diabazy

W artykule znajdziesz:

Diabazy

 

Diabazy

W skład diabazu wchodzi głównie plagioklaz i augit. Diabazy mają budowę krystaliczną od gruboziarnistej do drobnoziarnistej, rzadziej porfirową, zaś barwę czarną lub ciemnozieloną (uprawnienia budowlane).

Stosowane są jako kostka i tłuczeń drogowy, kruszywo do betonów oraz jako surowiec do odlewów. Pokłady i kamieniołomy diabazów znajdują się w pow. chrzanowskim, wałbrzyskim, jaworskim, złotoryjskim oraz bolesławieckim. Bazalt jest zbitą masą złożoną z plagioklazu, augitu, magnetytu i szkliwa. Barwę ma czarną lub ciemnoszarą w różnych odcieniach (program na telefon).

Bazalty występują w postaci słupów o różnych kształtach, od grubszych kolumn do cienkich prętów — stąd nazwa słupień. Bazalty są jednorodne w swej masie, mają dużą wytrzymałość, polerują się średnio. Większość bazaltów jest trwała, jednak niektóre z nich podlegają tzw. zgorzeli, ujawniającej się w postaci białych plamek oraz sieci włoskowatych rys, które dość szybko rozszerzają się i powodują pękanie skały.

Zgorzel występuje przeważnie w górnych partiach skały. Można ją stwierdzić przez badanie laboratoryjne (program na komputer).

Bazalty używane są na kostkę brukową, tłuczeń drogowy, niekiedy na licówkę ścian i niewielkie ciosy oraz jako materiał na grysy szlachetne do ulepszonych nawierzchni drogowych i drobne grysiki do posadzek betonowych, kamieni sztucznych i tynków szlachetnych (program egzamin ustny).

Andezyty trwalszych gatunków

Bazalty podobnie jak i diabazy służą jako surowiec do fabrykacji topionych wyrobów magmowych, jak rury, zjewy itp. Liczne kamieniołomy bazaltu znajdują się na Dolnym Śląsku, w pow. zgorzelickim, lubawskim, złotoryjskim, lwóweckim, legnickim, świdnickim, jaworskim, kamieniogórskim, bystrzyckim, strzelińskim, dzierżoniowskim, grodkowskim i pow. Strzelce na górze św. Anny (opinie o programie). Skład mineralogiczny andezytów odpowiada składowi diorytów, zaś budowa — budowie porfirów o jasnoszarym lub czerwonym cieście skalnym. Andezyt nie poleruje się. Płytami z andezytu oblicowano gmach Banku Inwestycyjnego w Warszawie. Andezyt nadaje się do budowy dróg jako kostka i tłuczeń (segregator aktów prawnych).

Andezyty trwalszych gatunków (z mniejszą ilością łyszczyka) nadają się do betonów kwasoodpornych oraz na płyty okładzinowe w wytwórniach chemicznych. Kamieniołomy andezytów znajdują się pod Czorsztynem (góra Wżar) w pow. nowotarskim (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami