Blog

20.02.2020

Długi okres uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Długi okres uprawnienia budowlane

Długi okres uprawnienia budowlane

Przez stosunkowo długi okres te podstawowe zasady projektowania budynków z prefabrykatów nie były znane ogółowi projektantów, powstawały zatem projekty obarczone wieloma niedociągnięciami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Obecnie sytuacja ta uległa znacznej poprawie, chociaż w dalszym ciągu wielkości tolerancji wymiarów i tolerancji montażu są ustalane bez obliczania minimalnego i maksymalnego luzu w spoinach i węzłach elementów prefabrykowanych oraz głębokości oparcia płyt stropowych. Szerokość spoin między elementami stanowi na ogół przypadkowy wynik montażu elementów prefabrykowanych o tolerowanych wymiarach, a odchyłki montażowe w stosunku do projektu są przeważnie bardzo duże. W wyniku tego, wymiary poszczególnych spoin (przede wszystkim w elementach ścian zewnętrznych) znacznie odbiegają od dopuszczalnych wielkości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Powstają w związku z tym znaczne trudności przy wykonywaniu węzłów i uszczelnianiu spoin, zwiększają nakłady robocizny i materiałów, a w większości przypadków - w wyniku przewiewania i przecieków oraz przemarzania ścian - obniża się wartość techniczna i użytkowa budynków. Na jakość projektowanych budynków wpływają w sposób bardzo niekorzystny popełniane poważne stosunkowo błędy przy projektowaniu rozwiązań konstrukcyjnych złączy i węzłów elementów oraz w materiałowych rozwiązaniach ścian zewnętrznych (uprawnienia budowlane).

Zła jakość niektórych materiałów i niewystarczająca znajomość ich właściwości i trwałości w czasie eksploatacji budynków powoduje powstawanie dość znacznych uszkodzeń elementów, a nawet całych budynków. Przede wszystkim dotyczy to materiałów izolacyjnych używanych w warstwowych elementach ścian zewnętrznych.
Zbyt cienka warstwa faktury na elementach ścian zewnętrznych i niewłaściwe rozwiązanie jej połączenia poprzez warstwę izolacji termicznej z warstwą konstrukcyjną elementu powodują znaczne uszkodzenia elementów w postaci pękania i rys w fakturze (niekiedy odpadania całej faktury), przenikanie przez rysy wód opadowych do wnętrza ścian i budynku, ich przemarzanie i odpadanie faktury od ściany (program egzamin ustny).

Niewłaściwe zaprojektowanie kształtu pionowych i poziomych obrzeży prefabrykowanych elementów ścian zewnętrznych oraz ich złączy było często popełnianym błędem. Powodowało to stałe przecieki wód opadowych do wnętrza budynku i przemarzanie ścian w węzłach. Przemarzanie węzłów i nieszczelności spoin pionowych i poziomych w ścianach zewnętrznych wynikały także z zastosowania niewłaściwych materiałów do uszczelnienia i ocieplenia węzłów.

Prawidłowo zaprojektowana forma

Przy stosowaniu w węzłach ścian zewnętrznych połączeń ze stali przedostawanie się do węzłów wód opadowych powoduje korozję stali zarówno w złączach spawanych, jak i monolitycznych. Również w żelbetowych złączach ścian z elementów z betonu komórkowego następuje stosunkowo szybka korozja stali w miejscu styku tych dwóch materiałów (opinie o programie).

Nieuwzględnienie przy projektowaniu zużycia elementów połączenia form powoduje w krótkim czasie znaczne powiększenie się wymiarów elementów. Prawidłowo zaprojektowana forma powinna początkowo mieć błąd trwały o ujemnej wartości, równy różnicy między wielkością odchyłki elementu i formy. W miarę zużywania się formy błąd ten uzyska wartość dodatnią, równą tej różnicy.
Niedociągnięcia i błędy produkcji. Jakość produkowanych elementów prefabrykowanych jest ściśle uzależniona od jakości samego betonu i dokładności kształtu i wyglądu zewnętrznego elementu.

Na jakość betonu składa się jego wytrzymałość i jednorodność. Zakłady prefabrykacji przeważnie uzyskują wymaganą klasę betonu (wytrzymałość), ale dzieje się to przeważnie kosztem zwiększenia ilości zużytego cementu. Natomiast jednorodność betonu (a tym samym i jednakową wytrzymałość w poszczególnych punktach prefabrykowanego elementu) jest w licznych przypadkach niedostateczna (segregator aktów prawnych).

Przeprowadzone badania wykazały, że szczególnie w budynkach monolitycznych beton wykazuje znaczny rozrzut wytrzymałości, szczególnie w ścianach. Na jakość betonu istotny wpływ ma zastosowane kruszywo. Zła jakość kruszyw lekkich powoduje, że przekraczana jest znacznie masa właściwa betonu, co powoduje znaczne obniżenie izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych budynków (promocja 3 w 1).

Usunięcie przyczyn złej jakości kruszywa przeważnie nie leży w możliwościach zakładów produkujących z nich elementy, gdyż dostarczane do zakładów kruszywo cechuje stała zmienność uziarnienia, brak drobnych frakcji, znaczna zmienność zawilgocenia itp.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami