Blog
Długość filtru
W artykule znajdziesz:
Trzeba wspomnieć jeszcze o pomyśle rur filtracyjnych ceramicznych, wytwarzanych z kulek pokrytych polewą. Rury tego rodzaju rozpoczęto wytwarzać w Niemczech. W zastosowaniu są dość praktyczne, lecz są ciężkie i po jednokrotnym wykorzystaniu pozostawia się je w gruncie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po założeniu każdej rury filtracyjnej i rozpoczęciu pompowania odchodzą zwykle wraz z wodą najdrobniejsze cząstki z otoczenia filtru z odległości do 10-25 cm. Można spotkać się z opinią, że przy odsiewaniu przez siatkę filtracyjną suchego gruntu powinno przez nią przenikać 25-50% tego gruntu i że właśnie te najdrobniejsze cząstki zostają następnie wyciągnięte przez pompowanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W ten sposób na początku pracy zostaną wyciągnięte naokoło rury filtracyjnej drobniejsze cząstki gruntu, co stworzy ochronną warstwę zapobiegającą odciąganiu drobnych cząstek gruntów z dalszej odległości, a jednocześnie ułatwiającą filtrację bezpośrednio w pobliżu siatki.
Długość filtru wynosi w praktyce 3-10 m, zazwyczaj 4-5 m. W celu założenia w gruncie rury filtracyjnej trzeba uprzednio wprowadzić w sposób wiertniczy rurę ochronną o średnicy wewnętrznej o 5-7 cm większej od zewnętrznej średnicy filtru. Po założeniu filtru rurę ochronną podciąga się do góry na całą jego długość (uprawnienia budowlane). Wewnątrz rury filtracyjnej wprowadza się rurę o 0 9,5 cm lub więcej, ciągnącą wodę do pompy; rurę tę zakańczamy o 20-40 cm powyżej spodu filtru. Przy powiązaniu poszczególnych rur zasysających wodę ze studni z rurą poziomą prowadzącą do pompy należy wprowadzić zawory umożliwiające wydzielenie każdej studni (program egzamin ustny). Rury poziome powinny być położone ze wzniesieniem 3% ku pompom, aby ułatwić ucieczkę pęcherzyków powietrza, które mogłyby tu trafić chociażby w drobnych ilościach (opinie o programie).
Warstwy piasku
Metodę depresji stosować można wyłącznie w gruntach piaszczystych lub grubszych pylastych; jako graniczny współczynnik filtracji, umożliwiający użycie tej metody, uważany jest k = 0,0001 m/sek, aczkolwiek można spotkać się ze wzmiankami, że jeszcze przy k = 0,00005 m/sek udaje się uzyskać depresję przez pompowanie. Jeżeli w nawodnionej warstwie, którą pragniemy odwodnić, napotykamy przewarstwienia gruntów o nikłej zdolności filtracyjnej, np. drobne pyły lub gliny, to wówczas najprościej jest wprowadzić pionowe dreny a przewiercając rurami szereg otworów pionowych w glinie i zapełniając je żwirem w granicach przejścia przez glinę (segregator aktów prawnych). Wówczas przy powstającej podczas pompowania różnicy naporów woda z górnej warstwy piasku zacznie intensywnie przesączać się do dolnej, skąd będzie wypompowywana przez filtry.Za pomocą opisanej instalacji depresyjnej można osiągnąć obniżenie poziomu wody o 3,5-5,5 m, co jest uzależnione od zdolności ssącej pomp. W razie potrzeby większego obniżenia poziomu wody można to uzyskać w jeden z trzech podanych tu sposobów. Pierwszy sposób - to wprowadzenie dwóch i więcej obwodów studzien, przy czym każdy obwód może dać obniżenie poziomu wody np. o b = 4 m. Szeregi studzien rozstawia się zwykle w odstępach a = 5-hlO m.
Drugi sposób - to wprowadzenie jednego szeregu studzien i po osiągnięciu obniżenia poziomu wody gruntowej o 2-f-3 m przełożenie o tyleż niżej zbiorczych rur poziomych. Zabieg ten można powtarzać parokrotnie w ten sposób, że co druga studnia otrzymuje niższe połączenie z poziomą rurą zbiorczą w czasie, gdy inne studnie nie przerywają swej pracy będąc połączone nieco wyżej (promocja 3 w 1).
Trzeci sposób - to zastosowanie pomp głębinowych. Jest to typ pomp zawierający w jednym szczelnym opancerzeniu pompę odśrodkową i silnik elektryczny. Taki zespół zanurzony w wodzie nie jest uzależniony od ograniczonej wysokości zasysania i może tłoczyć wodę na znaczne wysokości, niekiedy do 100 m; dzięki temu za pomocą pomp tego typu można od razu osiągnąć większe obniżenie poziomu wody niż wówczas, gdy działanie pompy zależy od granicy zasysania.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32