Blog

27.03.2020

Długość oparcia leżni na murze

W artykule znajdziesz:

Długość oparcia leżni na murze

Długość oparcia leżni na murze

Przy łączeniu (przedłużeniu) podłużnicy na jarzma zaciskowe cieńszy koniec jednej podłużnicy układa się pod grubszym końcem drugiej. Na długości styku powierzchnie podłużnicy należy ściosać i przymocować każdą podłużnicy klamrą do stojaka. Przy łączeniu za pomocą linek stalowych obydwa końce podłużnie należy powiązać oddzielnie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Leżnie (poprzecznice) układa się w ten sposób, że okrąglaki ciosane obustronnie na głębokość ok. 2 cm opiera się jednym końcem lub zamocowuje w ścianie budynku a drugim końcem przymocowuje do podłużnicy za pomocą dwóch gwoździ (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Długość oparcia leżni na murze nie powinna być mniejsza niż 15 cm; niedopuszczalne jest oparcie ich na nienośnych częściach budynku. Koniec leżni powinien wystawać najmniej 20 cm poza podłużnicy. Leżnie powinny w co drugiej kondygnacji i w odstępach poziomych nie większych niż 6 m przechodzić poza mur i wiązać podłużnicę z murem. Spadek leżni w stronę muru 1% (uprawnienia budowlane).
Odstęp pomiędzy sąsiednimi leżniami nie powinien przekraczać 1.3 m. a odstęp leżni od stojaka nie powinien być większy niż 60 cm.
Pomost układa się z desek w 2 warstwach z zachowaniem odstępów między deskami nie większych niż 3 cm w górnej warstwie i nie większych niż 5 cm w dolnej warstwie Szczelina pomiędzy pomostem i murem przy wykonywaniu muru nie powinna przekraczać 5 cm. a przy wykonywaniu robót tynkowych lub okładzinowych 25 cm Łączenie desek pomostu można wykonywać tylko na leżniach. Połączenia wykonuje się na nakładkę długości nie mniejszej niż 30 cm (program egzamin ustny).
Każda deska pomostu powinna opierać się co najmniej na 3 leżniach. Pod pomostem roboczym powinien być założony w odległości ±2 m pomost zabezpieczający, złożony przynajmniej z 1 warstwy desek
Nad każdym pomostem znajdującym się ponad 2 m nad terenem powinny być założone poręcze, które należy przymocowywać do stojaka od strony wewnętrznej. Wierzch poręczy musi znajdować się 110 cm powyżej poziomu pomostu. Bezpośrednio nad deskami pomostu należy ułożyć deski krawężnikowe (odbojnice), przymocowane co najmniej 2 gwoździami do stojaków (opinie o programie).
Deski te powinny być również przymocowane do pierwszej deski pomostu.
Schodnie układa się przy nachyleniu do poziomu nie więcej niż 30 (1 :2) i zabezpiecza z obu stron poręczami i deskami krawężnikowymi tak jak przy pomostach. Szerokość biegu schodni w świetle nie powinna być mniejsza niż 0.8 m. Płaszczyzna schodni składa się z łat o przekroju 40 x 60 mm nabijanych w odstępach najwyżej 40 cm. Schodnie powinny być oparte na leżniach i przymocowane do nich gwoździami, a w środku rozpiętości podparte poprzeczką.

Rusztowania stojakowe dwurzędowe z dłużyc

Montaż rusztowania powinien być zgodny z BN-70/9082-04 i Warunkami Technicznymi.
Wymagania w zakresie elementów rusztowania i ustawiania rusztowań jak dla rusztowań stojakowych jednorzędowych z dłużyc z następującymi odmiennymi warunkami w stosunku do odstępu stojaków:
1) odstęp między osiami stojaków nie powinien być większy niż 1.5 m,
2) odstęp między stojakami wzdłuż muru nie powinien być większy niż 2,5 m,
3) odległość wewnętrznego rzędu stojaków od muru nie może być większa niż 0,35 m
Montaż rusztowania powinien być zgodny z BN-70/9082-02 i Warunkami Technicznymi (segregator aktów prawnych).
Rusztowanie nie powinno być wysunięte poza lico muru więcej niż na 1/3 długości wysuwnicy i nie więcej niż 1.5 m. Ta część wysuwnicy, która znajduje się wewnątrz budynku, powinna mieć długość równą 2/3 długości całej wysuwnicy. licząc od zewnętrznej linii muru. lecz nie mniej niż 2.0 m, licząc od wewnętrznej strony muru. Odstęp osiowy wysuwnic nie powinien przekraczać 1,5 m
Słupy ustawia się w jednym rzędzie, w płaszczyźnie równoległej do ściany budynku w odstępach zależnych od przyjętego odstępu między wysuwnicami. Każdy slup opiera się za pomocą drewnianych klinów rozpierających na osobnej podwalinie ułożonej na stropie i usytuowanej w planie prostopadle do kierunku rzędu słupów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami