Blog

21.09.2018

Dobry ciąg w kominie

W artykule znajdziesz:

Dobry ciąg w kominie


Dobre przewody kominowe to głównie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, danego domostwa. Jakiekolwiek zakłócenie ciągu może spowodować , że dym będzie z powrotem cofał się do pomieszczeń mieszkalnych lub użytkowych. Dlatego komin, który jest obudową przewodów kominowych, już na etapie planowania i projektowania, powinien być bardzo dobrze zaprojektowany.
PRZEWODY KOMINOWE
Przewody kominowe mają za zadanie odprowadzać spaliny czy zanieczyszczone powietrze. Wszystkie przewody kominowe powinny być szczelne. W kominie mamy następujące rodzaje przewodów kominowych:
- dymowe,
- spalinowe,
- wentylacyjne.
Wszystkie one są ukryte w kominie i nie mogą być ze sobą połączone.
Poszczególne kanały przewodów kominowych idą w kominie według układu poszczególnych pomieszczeń w domu. Głownie chodzi o kuchnię, WC czy łazienkę.
ODPOWIEDNIE NORMY
Wszelkiego rodzaju przewody kominowe są projektowane i budowane według pewnych i ustalonych norm. Odcinek od pieca do przewodu kominowego, powinien być jak najkrótszy, natomiast wszystkie przewody powinny być raczej pionowe a nie poziome.
Materiał, który przeznacza się na wykonanie przewodów kominowych powinien być kwasoodporny, taki, do którego nie przyklei się nawet odrobina sadzy.
Zakłócenie ciągu w przewodach kominowych nigdy nie powinno mieć miejsca. Świadczy to o braku bezpieczeństwa.
KOMIN A PRZEWODY KOMINOWE
Potoczne słowo „komin” to tylko nazwa określająca obudowę kolejnych przewodów kominowych, na które składają się kanały wentylacyjne, spalinowe lub dymowe. Kojarzony najczęściej z dymem, głównie ukrywa w sobie przewody dymowe. Przewody dymowe są murowane i najczęściej do tego wykorzystuje się pustaki. Ten rodzaj przewodów, tak jak i wszystkie inne, powinien charakteryzować się doskonałą szczelnością. A także powinien być bardzo dokładnie wykonany a następnie przeprowadza się odbiór komina i wszystkich ukrytych w nim przewodów.
Odbiór komina i ciągniętych w nim przewodów przeprowadza się co jakiś czas. Głównie sprawdza się szczelność komina i czy nie ma żadnych zakłóceń ciągu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami