Dobry ciąg w kominie


Dobre przewody kominowe to głównie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, danego domostwa. Jakiekolwiek zakłócenie ciągu może spowodować , że dym będzie z powrotem cofał się do pomieszczeń mieszkalnych lub użytkowych. Dlatego komin, który jest obudową przewodów kominowych, już na etapie planowania i projektowania, powinien być bardzo dobrze zaprojektowany.
PRZEWODY KOMINOWE
Przewody kominowe mają za zadanie odprowadzać spaliny czy zanieczyszczone powietrze. Wszystkie przewody kominowe powinny być szczelne. W kominie mamy następujące rodzaje przewodów kominowych:
- dymowe,
- spalinowe,
- wentylacyjne.
Wszystkie one są ukryte w kominie i nie mogą być ze sobą połączone.
Poszczególne kanały przewodów kominowych idą w kominie według układu poszczególnych pomieszczeń w domu. Głownie chodzi o kuchnię, WC czy łazienkę.
ODPOWIEDNIE NORMY
Wszelkiego rodzaju przewody kominowe są projektowane i budowane według pewnych i ustalonych norm. Odcinek od pieca do przewodu kominowego, powinien być jak najkrótszy, natomiast wszystkie przewody powinny być raczej pionowe a nie poziome.
Materiał, który przeznacza się na wykonanie przewodów kominowych powinien być kwasoodporny, taki, do którego nie przyklei się nawet odrobina sadzy.
Zakłócenie ciągu w przewodach kominowych nigdy nie powinno mieć miejsca. Świadczy to o braku bezpieczeństwa.
KOMIN A PRZEWODY KOMINOWE
Potoczne słowo „komin” to tylko nazwa określająca obudowę kolejnych przewodów kominowych, na które składają się kanały wentylacyjne, spalinowe lub dymowe. Kojarzony najczęściej z dymem, głównie ukrywa w sobie przewody dymowe. Przewody dymowe są murowane i najczęściej do tego wykorzystuje się pustaki. Ten rodzaj przewodów, tak jak i wszystkie inne, powinien charakteryzować się doskonałą szczelnością. A także powinien być bardzo dokładnie wykonany a następnie przeprowadza się odbiór komina i wszystkich ukrytych w nim przewodów.
Odbiór komina i ciągniętych w nim przewodów przeprowadza się co jakiś czas. Głównie sprawdza się szczelność komina i czy nie ma żadnych zakłóceń ciągu.

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Powiązane artykuły

Stosowanie ochrony anodowej

Zagadnienie skuteczności ochrony anodowej znacznie się komplikuje, kiedy rozpuszczone wskutek lokalnej korozji aniony (np. chlorków) zmniejszają powierzchnię warstwy pasywującej. Występuje…

Anody aluminiowe

Anody aluminiowe są utleniane przy wytrącaniu trudno rozpuszczalnego w wodzie uwodnionego wodorotlenku glinu Al(OH)3, przy czym oprócz anodowego rozpuszczania aluminium…

Zmineralizowany szlam

W wodach o średniej twardości i wodach twardych przy dużej zawartości soli (tj. o dużej konduktywności) również powstają takie same…

Pełne zabezpieczenie instalacji

Na powierzchni ocynkowanej tworzą się warstwy ochronne (wodorotlenki, tlenki i sole zasadowe o bardzo małej rozpuszczalności w wodzie) zapobiegające w…

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !