Blog

Przebudowa miast zdjęcie nr 2
18.01.2021

Właściwości hydrauliczne

W artykule znajdziesz:

Właściwości hydrauliczne

 

Przebudowa miast zdjęcie nr 3
Właściwości hydrauliczne

W średniowieczu budowniczowie nie stosowali betonu. Postęp wiedzy o spoiwach mineralnych zaznaczył się w XVIII wieku. John Smeaton, któremu w 1756 r. powierzono odbudowę latarni morskiej Eddystone w Kornwalii, odkrył, że zaprawa o najlepszych właściwościach hydraulicznych powstaje wówczas, gdy materiał pucolanowy zostaje zmieszany z wapniem wyprodukowanym z wapieni zawierających znaczną ilość domieszek ilastych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kolejnym etapem rozwoju spoiw hydraulicznych było uzyskanie „cementu romańskiego” w 1796 r. przez Josepha Parkera, w wyniku wypalania grudek gliniastego wapnia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Uwieńczeniem badań nad spoiwami hydraulicznymi był patent na „cement portlandzki" uzyskany w 1824 roku przez Josepha Aspdina. murarza, kamieniarza i budowniczego z Leeds. Cement ten przygotowywano przez wypalanie w piecu mieszaniny rozdrobnionej gliny i twardego wapienia, aż do usunięcia C02. Zastosowano go w budowie tunelu pod Tamizą w Londynie (1825-1843) i falochronu w Algierze (1833). Nazwa cement portlandzki, nadana początkowo ze względu na podobieństwo koloru i jakości stwardniałego cementu do umienia portlandzkiego - wapienia wydobywanego w Gorset, używana jest do dziś na całym świecie.

Pierwsza wytwórnia cementu w Polsce powstała w Grodźcu k. Będzina w 1857 r. Według Daviesa była to szósta cementownia na świecie; źródła polskie wymieniają ją na piątym miejscu. Cement grodziecki został zastosowany między innymi do budowy kolei warszawsko-wiedeńskiej, warszawsko-bydgoskiej i ząbkowicko-katowickiej oraz wielu mostów (uprawnienia budowlane). Otrzymał wiele medali i wyróżnień na wystawach światowych, między innymi na wystawie petersburskiej w I860 r., londyńskiej w 1862 r. i moskiewskiej w 1865 r.

Następny etap w upowszechnieniu stosowania betonu to wynalazek żelbetu - opatentowany przez Josepha Moniera (paryskiego ogrodnika) w 1867 r. Żelbet szybko się upowszechnił, stając się jednym z podstawowych nowoczesnych materiałów budowlanych.
Obecnie beton jest najczęściej stosowanym materiałem budowlanym w Polsce i na świecie (program egzamin ustny).
Według normy PN-EN 206-1 przez pojęcie mieszanka betonowa należy rozumieć całkowicie wymieszane składniki betonu, które znajdują się w stanie umożliwiającym jeszcze zagęszczanie wybraną metodą. Podstawowymi składnikami mieszanki betonowej są: cement, kruszywo grube i drobne, woda oraz ewentualne domieszki i dodatki.

Cement

Cement jest to spoiwo hydrauliczne, tj. zmielony materiał nieorganiczny, który po zmieszaniu z wodą daje zaczyn wiążący i twardniejący w wyniku reakcji hydratacji i innych procesów, a po stwardnieniu zachowuje wytrzymałość i trwałość także pod wodą [N4.20].

Na temat cementów, ich produkcji, składu chemicznego i mineralnego, cech chemicznych i fizycznych ukazało się wiele publikacji, a także monografii. Z tego też względu poniżej ograniczono się tylko do tych informacji o cemencie, które są inżynierowi niezbędnie potrzebne do podjęcia decyzji o wyborze rodzaju cementu ze względu na klasę ekspozycji, przeznaczenie konstrukcji oraz przyjęcie metod postępowania przy wykonywaniu, transporcie i pielęgnacji betonów, aby uniknąć niepowodzeń (opinie o programie).

Cementy dzieli się, zgodnie z wytycznymi Komitetu Technicznego 51 Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego, na dwie grupy:
• cementy powszechnego użytku - bez wskazania szczególnych cech użytkowy;

• cementy specjalne - wykazujące takie cechy użytkowe, na podstawie który można cement zakwalifikować do specjalnego zastosowania (segregator aktów prawnych).

Cementów powszechnego użytku dotyczą normy europejskie PN-EN 197-1:2C i PN-EN 197-2:2002 o statusie Polskiej Normy.
Cementy powszechnego użytku według normy PN-EN 197-1 dzielą się 5 rodzajów:
• CEM I cement portlandzki,
• CEM II cement portlandzki wieloskładnikowy,
• CEM III cement hutniczy,
• CEM IV cement pucolanowy,
• CEM V cement wieloskładnikowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przebudowa miast zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przebudowa miast zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przebudowa miast zdjęcie nr 8 Przebudowa miast zdjęcie nr 9 Przebudowa miast zdjęcie nr 10
Przebudowa miast zdjęcie nr 11
Przebudowa miast zdjęcie nr 12 Przebudowa miast zdjęcie nr 13 Przebudowa miast zdjęcie nr 14
Przebudowa miast zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przebudowa miast zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przebudowa miast zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami