Blog
Dochody i koszty
W artykule znajdziesz:
Uwzględnianie różnic w przyszłych kosztach i dochodach jest merytorycznie prawidłowe, można natomiast mieć wątpliwości w związku z zawartą w tej pracy sugestią, aby stosować w obliczeniach bieżącą kredytową stopę oprocentowania. Jak wiadomo, wahania tej stopy są częste i znaczne. Dlatego w rachunkach, które dotyczą okresów wieloletnich właściwsze jest posługiwanie się stalą wielkością stopy oprocentowania, opartą o wyliczenia w skali macro. Zresztą, właśnie w literaturze angielskiej występuje coraz częściej pojęcie „schadow discount rate” i zalecenie stosowania stałej stopy „aktualizacji” w rachunkach o horyzoncie wieloletnim (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zbliżone, do dwóch zreferowanych wyżej prac, w swym zasadniczym założeniu są również propozycje metodologiczne spotykane w nowszych pracach kilku autorów radzieckich. Dotychczas remont kompleksowy był często traktowany w sensie ekonomicznym analogicznie z pełną reprodukcją. Według obecnych nowych poglądów, remont stanowi tylko odroczenie momentu właściwej pełnej reprodukcji i z tego wynikają określone konsekwencje dla techniki rachunku efektywności remontu i modernizacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gdy przydatność starego budynku mieszkalnego spada poniżej aktualnych wymogów minimalnych, to rozwiązania, jakie w zasadzie wchodzą wówczas w rachubę są następujące:
- przeprowadzenie kompleksowego remontu z pełną modernizacją,
- przeprowadzenie ograniczonych prac remotowo-modernizacyjnych.
- dokonanie zmiany przeznaczenia budynku, po odpowiednich pracach adaptacyjnych,
- wyburzenie budynku i zastąpienie go nowym (uprawnienia budowlane).
Każdemu z trzech pierwszych rozwiązań odpowiada określony rachunek opłacalności. Wyburzenie natomiast jest zwykle konsekwencją nieopłacalności innych rozwiązań. Przedstawiona w dalszych rozdziałach propozycja schematu rachunku efektywności dotyczy tylko dwóch pierwszych wymienionych rozwiązań (program egzamin ustny).
Przegląd wybranych prac metodologicznych w poprzednim rozdziale wykazał, że liczba pojęć i elementów występujących przy obliczaniu celowości odnowy budynku jest stosunkowo duża. Dla celów poznawczych ważne może być wyczerpanie wszelkich występujących zależności, ale jeśli traktować matematyczne ich sformułowanie jako narzędzie praktycznego działania w gospodarowaniu zasobami mieszkaniowymi, to celowe staje się odrzucanie elementów, które są merytorycznie niepewne lub nie mają istotnego wpływu na wynik obliczenia. Wydaje się bowiem, że mimo ułatwień jakie może stwarzać nowa technika obliczeniowa, tylko proste stosunkowo sformułowania zasad rachunku znajdą szersze zastosowanie (opinie o programie).
Jednostkowy koszt inwestycyjny
Przy takim założeniu, nasuwa się potrzeba rozpatrzenia elementów wchodzących w rachubę w podziale na niekwestionowane i dyskusyjne oraz z punktu widzenia intensywności ich oddziaływania na wynik. Z tym wiązać się będą komentarze i rozważania natury metodologicznej.
Przeciwstawienie tego kosztu nakładom remontowo-modernizacyjnym powtarza się we wszystkich proponowanych schematach rachunku. Inwestycja jest bowiem logicznym rozwiązaniem alternatywnym. Z uwagi na bardzo różne relacje kubatury do powierzchni użytkowej w starych i nowych budynkach, porównania remontu z inwestycją są zazwyczaj przeprowadzane w zł na 1 m2 p.u (segregator aktów prawnych).
Jednostkowy koszt inwestycyjny może być rozumiany netto, lub z włączeniem kosztów towarzyszących, w całości lub tylko w zakresie wyposażenia i zagospodarowania terenu osiedlowego. Wariantowe ujęcie kosztu inwestycyjnego występuje w zasadzie również przy porównaniach z kosztami remontu. To zagadnienie jest rozpatrzone obszerniej w następnym rozdziale.
Dość powszechnie przyjmowanym założeniem jest, że porównując nakład na remont i modernizację z nakładem alternatywnym na nowy budynek, ma się na myśli obiekty porównywalne w zasadzie pod względem wartości użytkowej, w szczególności wyposażone w takim samym stopniu w urządzenia i instalacje. W niektórych więc propozycjach metodologicznych różnicujące wskaźniki wartości użytkowej w ogóle nie występują (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32